Anasayfa / Hastalık / ayak parmağı ağrısı

ayak parmağı ağrısı

ayak parmağı ağrısı ve Ayak Parmağı Ağrısının Nedenleri
Parmak bükülmesi. Ayak parmağınız (muhtemelen ikinci parmak) acıyor ve pençe gibi bükülmüş bulunuyor. Parmak bükülmesi çok dar ayakkabı giymekten olabileceği gibi bazı insanlarda yaşlılık nedeniyle de görülebilir. Sinirlerinde tahribat olan şeker hastalarında da söz konusu olabilir.

Çekiç parmak. Ayak parmağınız acıyor ve ucu içe dönmüş bulunuyor. Parmak bükülmesi gibi çekiç parmağın da nedeni ayakkabı sorunudur; bu durumda yüksek ve sivri topuklar ayağın ön tarafını sıkıştırır. Tırnak batması. Ayak tırnağınızın etrafındaki deri kızarmış, şişmiş ve acı var. Yeşilimsi veya sarımsı bir akıntı da olabilir. Tırnağın sivri tarafı ayak parmağı (genellikle baş parmak) derisinin içine doğru büyürse, tırnak batması meydana gelir. Ayağa uygun olmayan ayakkabı veya tırnakları doğru şekilde kesememekten kaynaklanır. Şeker hastalığınız yoksa veya enfeksiyon (yeşil veya sarı akıntı) olmamışsa, kendi kendine tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

• Parmak bükülmesi ve çekiç parmak için sandalet giymeye çalışın; çoğunlukla ayak parmakları üzerindeki baskının kalkması rahatsızlığın giderilmesi için yeterlidir. Ayak parmaklarınızın altına tıbbi malzeme satan yerlerde bulunan, köpükten yapılmış yükselticiler koyabilirsiniz. Rahatsızlık şiddetliyse, ameliyat bile gerekebilir.

• Tırnak batması söz konusuysa ayağınızı 2 çorba kaşığı tuz katılmış ılık suda 15-20 dakika kadar tutun. Tırnakla deri ayrıldıktan sonra tırnakla deri arasına tırnak büyüyünceye ve deri iyileşinceye kadar birkaç gün küçük bir pamuk ya da gazlı bez koyun. (Dikkat: Şeker hastasıysanız, dolaşım sistemi sorunlarınız varsa veya iltihaplanma oluşmuşsa, bu yönte¬mi uygulamayın.)

• Alçak topuklu, ön tarafı geniş rahat ayakkabılar giyin. Zaman zaman ayaklarınızı ölçtürün; ayak numaranız değişmiş olabilir. Ayak tırnaklarınızı keserken, düz kesmeye dikkat edin. Ayak tırnaklarını kesmek için yapılmış makaslar yuvarlak tırnak makaslarından daha iyidir. Ayak tırnaklan kaim olduğundan, bu tırnakları kesmek için en uygun zaman, banyodan sonra yumuşadıkları zamandır.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir