Anasayfa / Genel / adet öncesi meme ağrısı

adet öncesi meme ağrısı

Adet öncesi sendromu. Memeleriniz dolu hissi veriyor ve dokununca acıyor. İyi bir sutyen veya kendi kendine tedavi yöntemi yararlı olabilir. Memelerinizi düzenli kontrol ettiğinizde âdetle ilgili sertleşmeyi tanır hale gelirsiniz. Yeni ve farklı bir yumru hissettiğinizde sağlık uzmanına ya da doktora danışın. Memenizi kontrol etmenin en iyi zamanı âdetin bitminden hemen somadır.

Meme iltihabı (mastit). Emziriyorsunuz, meme uçları kurudu ve hafifçe çatladı, mikroplar iltihaba yol açtı ve memeniz şişti, kızardı, ağrıyor, dokununca acıyor ve yanıyor. En iyisi daha sık emzirerek veya popma kullanarak bu memeyi boşaltmanızdır. Emzirirken veya pompa kullanırken etrafına sıcak kompres koyun. Antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Süt üretimi. Doğumdan birkaç gün sonra meme şikâyetleri görülmesi olağandır. Bu, genellikle süt oluşmasının yol açtığı şişkinliktir. Emzirmeye başlayınca genellikle geçer. Sıcak duş ve kompres iyi gelebilir.

Fibrokistik hastalık. Memeleriniz âdet kanamasından önce yumrulu, dokununca acıyor ya da birçok yuvarlak yumru memenizin içinde serbestçe dolaşıyor. Şiddetli ağrı da olabilir. Bu, daha çok yaşı ilerleyen kadınlarda görülür ve diyet, vitamin ve hormonla ya da kistlerdeki sıvının alınmasıyla tedavi edilir.

Ağrınız âdetten önceyse, yürüyüş, yüzme veya bisiklet gibi hafif egzersiz yapın. Sadece egzersiz yaparken değil, her zaman, hatta uyurken bile iyi bir sutyen giyin. Tuz, çikolata, Kahve, çay ve soğuk içecekler de dahil (etiketi okuyun) bütün kafeinli ürünlerden uzak durun. Sıvı toplanmasıyla ilgili rahatsızlığın devam etmesi halinde sağlık uzmanına veya doktora danışın.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir