Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

ADET TARİHİ HESAPLAMA

Cinsel kategorisine
25 Aralık 2012
eklenmiştir.

ADET TARİHİ HESAPLAMA

Adet tarihi hesaplama düzenli adet döngüsü içinde olup olunmadığını saptamak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemden faydalanmak için adet başlangıç tarihlerinizi takvime işaretleyerek bir sonraki adet tarihlerinizi düzenli şekilde takip edebilirsiniz. Birkaç adet dönemini bu şekilde not ettikten sonra aralıkları sayarak ortalama adet döngünüzün kaç gün olduğunu, varsa düzensizliklerinizi ve sapmaların sıklığını tespit edebilirsiniz. En sağlıklı adet tarihi hesaplama bu yöntemle mümkündür.

Yapılan klinik araştırmaların sonucuna göre üreme yaşındaki bir kadının normal adet görme süresi 21-35 gün arası, 2-6 gün sürüp, 20-60 ml kan kaybı ile gerçekleşir. 21 günden kısa, 35 günden daha uzun, 7 gün ve üzerinde devam edip 80 ml ve üzeri kan kaybı gerçekleşen adetler anormaldir. Bu şekildeki düzensiz kanamalar adet ritminin, miktarının ya da her ikisinin de bozulmasına yol açar. Genel olarak beyin-hipofiz-yumurtalık üçgeninde meydana gelen hormon el dengesizlikten kaynaklanır. Bu durum aynı zamanda yumurtlama sorunlarına da sebep olabilir.

Günlük yaşantımızdaki sorunlar, üzüntüler, ani koli değişimleri ve özellikle stres düzensiz adet kanamalarını tetikleyen etkenlerdendir. Hiçbir düzensizlik normal değil ve araştırılması gerekmektedir. Ürolojik ve jinekolojik kadın rahatsızlıklarının birçoğunun en sık verdiği belirti adet düzensizlikleridir.

Bu sebeple adet tarihi hesaplama olası sorunları erken tespit etmede size yardımcı olacaktır.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • adet tarihi hesaplama
  • adet hesaplama
  • regl tarihi hesaplama
  • adet hesaplama takvimi
  • regl hesaplama
  • adet hesaplaması
  • adet günü hesaplama