Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

ağız bakımı nasıl yapılmalı

Ağız Diş kategorisine
11 Ekim 2012
eklenmiştir.

İyi bir ağız bakımı bebeğin ilk dişinin çıkmasından önce başlar.

Bebekler doğduklarında tüm dişleri mevcuttur. Dişleri göremezsiniz çünkü diş etlerinin içinde gizlidir. Bebeğin dişleri yaklaşık olarak 6. aydan itibaren sürmeye başlar.  Çocuklar 3 yaşına geldiklerinde süt dişleri tamamlanmış olur. Süt dişleri yaklaşık 6 yaşından itibaren düşmeye başlar, bundan sonrasında kalıcı dişleri çıkmaya başlıyacaktır. Süt dişleri arasında boşluklar olması normaldir. Kalıcı dişler için yer açılmasını sağlar. Kalıcı dişlerin büyük bölümü 13 yaş itibari ile çıkmış olacaktır. 6 yaş ile 12 yaş arasındaki bu döneme karışık dişlenme dönemi denir. Bu dönem çocuklar için büyük önem taşır.

6 yaşında çıkan ilk kalıcı diş genellikle ilk çürüyen ve çekilerek kaybedilen diştir. Bu dönemde çocuklar şekerli besinleri kontrolsüz tüketmekte ve diş fırçalama alışkanlıkları, birazda sallanan süt dişleri nedeniyle, tam oluşmamaktadır.

Bu dönemi rahat geçirmek, çürük oluşumunu azaltmak ve çocuğunuzda hekim korkusunun oluşmasını önlemek amacıyla, bir çocuk dişi uzmanı tarafından uygulanan FLOR İÇEREN JEL UYGULAMALARINI tercih edebilirsiniz.

Biberon çürüğü ciddi bir sorundur. Bebekler süt, mama ya da meyve sularını uzun bir süre biberondan içtiklerinde biberon çürüğü ortaya çıkabilir.

Bunu önlemek için:

*Bebek içmeyi bitirdiğinde biberonu alın.

*Bebeğinizi yatağa biberonla yatırmayın.

Çocukların dişlerinin sağlıklı ve güçlü kalması için bazı ipuçları:

0-2 yaş

• Bebeği besledikten sonra diş etlerini bir bez ile silin.

Bu dişlerde çürümeye neden olan, diş plağı adı verilen yapışkan tabakadan kurtulmanızı sağlar.

• Dişleri günde iki defa su ve yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın.

• Bir yaşına girmeden önce diş hekimini ziyaret edin.

3-5 yaş

• 3 yaşından itibaren florürlü diş macunu kullanmaya başlayın.

En fazla bezelye büyüklüğünde macun kullanın.

Çocuğun fırçalama bittikten sonra macunu

tükürdüğünden emin olun.

• 4 yaş itibariyle parmak emme ve emzik kullanma alışkanlığını bıraktırmaya çalışın.

• Diş hekimini her 6 ayda bir ziyaret etmeye başlayın. Pedodonti uzmanının size tavsiye edeceği şekilde flor içeren jel uygulaması yaptırmaya başlayın.

Unutmayın ki çürüğü önlemek  için yapılan tedaviler, çürük oluştuktan  sonra  yapılacak  olan tedavilerden daha basit, daha acısız ve daha ucuzdur.

6-9 yaş

• Çocuğunuza bebek dişlerinin dökülmesinin normal olduğunu, “yetişkin” dişlerinin bu şekilde çıkacağını anlatın.

• Çocuklar ağız sağlığı alışkanlıklarını tek başlarına gerektiği gibi uygulayabilir hale gelinceye kadar, anne babalar çocuklarının günde iki kez dişlerini fırçalamasına ve diş ipi kullanmasına yardım etmelidir.

• Üzerinde daha fazla diş plağı bulunan arka

dişlere her zaman özen gösterilmelidir.

• Bu dönemde bir çocuk dişi uzmanı tarafından uygulanacak olan FİSSÜR  ÖRTÜCÜLER sıklıkla görülen bazı tip diş çürüklerini önlerler.

10-12 yaş

• Spor yapan çocukları dişlerine alabilecekleri travmalardan korumak için spor sırasında dişlik kullanmalarını sağlayın.

13 yaş üzeri

Aileler, ergenlik çağındaki çocuklarının dış görünüşlerine verdikleri önemden en iyi şekilde yararlanarak, onlara sağlıklı bir gülümsemenin ve ferah bir nefesin çok iyi görünmelerine ve kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacağını hatırlatabilirler.