Anasayfa / Cinsel / ağrılı adet nedenleri

ağrılı adet nedenleri

ağrılı adet nedenleri
Kadın organizması için fizyolojik bir dönem olan adet döneminin ağrılı olması durumuna dismenore denir.

Kadınların adet dönemlerinde çeşitli organik ve psikolojik rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu dönem kadınlarda kişisel metabolik, hormonal ve psikolojik farklılıklar yaratmaktadır. Ağrılı adetleri ikiye ayırmak mümkündür.

 

1 -Birincil Ağrılı Adet

Herhangi bir pelvik hastalığa bağımlı olmadan olur. Genellikle ilk adetten 3-6 ay sonra ve 20-25 yaş arasındaki dönemde görülür. Bu adetlerin % 60 ı yumurtlamasızdır veya âdetin ikinci dönem yetersizliğindendir. Ağrılar adetten 1-2 gün Önce ve adet dönemi süresince ortaya çıkar.

 

Karın alt bölgesinde kasıklarda, belde kramp ve spazm şeklinde olur. Bazı kadınlarda bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, çarpıntı, ateş basması, sinirlilik, ishal ve bayılma şikâyetlerinden biri veya birkaçı birlikte görülür. Ağrı adet kanamasıyla birlikte başlar ve 48-72 saat içinde sonlanın

Ağrı oluşum mekanizması rahim kaslarının kasılmasının artışı sonucu ortaya çıkar. Rahim kaslarının kasılmasında kanda ve rahim içi dokuda artan PGF2( PROSTAGLANDİNLER) düzeyinin artmasıyla PG madde sorumlu tutulmuştur.

 

Tedavisinde medikal ve PG yapımını azaltıcı ilaçlar, psikoterapi, ağrı kesiciler, düz kas gevşeticiler, yumurtlamayı baskılayıcılar kullanılır. Cerrahi yöntem olarak kuyruk sokumu sinirlerinin kesilmesi gibi pek yaygın olmayan metotların uygulanması önerilir.

 

2-İkincil Ağrılı Adet Görme

 

Başlangıçta ağrısız adet olmasına karşın sonradan üreme döneminde adetlerin ağrılı geçmesi halidir. Genellikle 25-30 yaş arasında görülür. Bu vakalarda yine PGF2 düzeylerinin yüksek olmasıyla birlikte organik nedenlerde görülür. Bunları şöyle sıralayabiliriz, myoma uteri, yumurtalık kistleri (endometrioma kistleri, adenomyosis, geçirilmiş pelvis infeksiyonları, geçirilmiş rahim ameliyatları, sezeryan gibi), rahim içi polipleri, rahim içi araç, rahim anomalileri, rahim ağzı daralmaları ve komşu organ hastalıkları gibi organik nedenlerden de kaynaklanabilir. Tedavisi nedene göre yapılır. Özellikle adet sancısı olan kadınların jinekolojik muayene ve tetkiklerini yaptırmaları önerilir.

 

Adet Öncesi Gerilim

 

Adet kanamasından 7-14 gün önce başlar. Genellikle 25-35 yaş arası görülür ve kişisel farklılıklara göre değişik belirtiler gösterir. Ruhsal yapıda değişiklik ve ödem oluşumuna eğilim olarak tanımlanır.

En sık ödem, göğüslerde hassasiyet ve ağrı, karın şişkinliği ve baş ağrısı gibi belirtiler görülür. Belirtilerin ağırlığı depresyona kadar varabilir.

 

Adet öncesi gerilimin nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Östrojenin böbreklerden atılımının azalması, hipoglisemi, östrogen/progesteron dengesizliği, sıvı-elektrot metabolizmasındaki bozukluklar prostaglandin aktivitesinin artması ve psikolojik faktörlerin neden olduğu düşünülmektedir. Bir başka görüş de endogen endorfinlerin azalmasının neden olduğu yönündedir. Psikoterapi, diyet, B6 vitamini, GNRH analoglarının kullanımı ve spor yapmak tedavide yardımcıdır.

İlginizi çekebilir

MENOPOZ TEDAVİSİ

MENOPOZ TEDAVİSİ Bayanlarda kanama döneminin sona ermesi ile menopoz denilen evre zamanı başlar. Bu dönemde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir