Anasayfa / Hastalık / Akdeniz Anemisi (Talesemi)

Akdeniz Anemisi (Talesemi)

Akdeniz Anemisi (Talesemi)

Akdeniz Anemisi, bir diğer adıyla Talesemi, özellikle Akdeniz bölgesinde görülmekle beraber dünyanın birçok ülkesinde görülmektedir.

Akdeniz anemisi taşıyıcılığı ne anlama gelir?

Akdeniz anemisi taşıyıcılarının pek çoğu bu hastalığı taşıdıklarının farkında bile değildirler fakat Akdeniz anemisi hastası bir bebekleri olduklarında veya özel kan testini yaptırdıklarında anlarlar. Akdeniz anemisi taşıyıcısı kişilerde alyuvarlar daha küçüktür ve içleri daha boş görülür. Taşıyıcılarda hemoglobin molekülünün küçük fraksiyonu, HbA2 konsantrasyonu normal insanlara göre daha yüksek orandadır.Akdeniz anemisi taşıyıcılığı, anne, babadan çocuklarına geçebilir, kalıtsaldır ve ömür boyu devam eder.

Akdeniz anemisi taşıyıcıysanız bunun neticeleri ne olabilir?

Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunuzu bilmeniz çok mühimdir. Zira, anne ve babanın her 2′si de taşıyıcıysa, ağır bir kan hastalığı olan Akdeniz anemili çocuğunuz olabilir.

Akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Özel bir kan tetkiki yaptırmanız icap ediyor. Hekimler alyuvarlarınızın çapını ve hemoglobinA2 düzeyinizi ölçerek tespit edecekler. Kan testi yapılmadan taşıyıcının ortaya çıkması mümkün değildir.

Akdeniz anemisi taşıyıcısı hasta mıdır?

Hayır hasta değildir. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Teşhiste bu görünüm birinci aşama testi olarak mühimdir. Bozulan dengeyi düzeltmek amacıyla ilk olarak kemik iliği normalin on on beş katına dek ulaşabilen sayıda kan hücreleri yapımına başlar. Ancak etkili olamaz.Hemoglobindeki kalıtsal problem hâlâ devam ettiği için bu hücreler de erkenden yıkılır. Karaciğer ve dalak gibi kan yapan diğer organlarda da ytekrardan kan yapımı başlar. Kemik iliğinin çok çalışması ve genişlemesi neticesinde özellikle yüz kemiklerinde değişiklikler meydana gelir ve yüzün görünümü bozulur. Alyuvarların parçalanmasıyla açığa çıkan demire ek olarak tedavi amacıyla yapılan kan aktarımları sonucu, vücutta demir birikir. Bunlara ek olarak yeni eritrositler için demirin emilimi de artmaktadır. Tüm bu saydığımız sebeblerle biriken demir, kalp kası, karaciğer,pankreas gibi çok mühim organlara çöker ve bu yeni problemler hastalığı daha da ciddileştirir. Septomlar bu hastalıkta bebek dünyaya geldiğinde normaldir. Beş altı ayı akabinde kansızlık septomları meydana gelir.

etiketler: akdeniz anemisi nedir, akdeniz anemisi belirtileri, akdeniz anemisi tedavisi, talesemi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir