Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

akdeniz ateşi nedir

Aile kategorisine
4 Temmuz 2012
eklenmiştir.

akdeniz ateşi nedir; FMF hastaları, karın ağrısı ve ateş atakları ile acile başvurduğunda, ataklar “apandisit” ile karışabiliyor.

Tekrarlayan karın ağrısı ve ateş atakları olan çocuklarda, özellikle de ailede başka FMF hastası varsa tanının FMF olma olasılığı yüksektir. Karın, göğüs ağrısı ve ateşle ortaya çıkan Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığı, benzer bulgular gösteren apandisit ile karıştırabiliyor.

Gereksiz apandisit ameliyatı yapılmaması ve doğru tanı ile tedavinin yapılabilmesi için “aile öyküsünün” mutlaka sorulması gerekiyor. Ailesel Akdeniz Ateşi, Türkiye’de, İsrail’de, Ermenistan’da, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinde sık görülen bir hastalık. Hastalık, aniden başlıyor, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve ateş atakları ile seyrediyor. Bu ataklar genellikle 3 ila 10 gün sürüyor ve kendiliğinden geçiyor. Ataklar çoğunlukla birkaç ayda bir, bazı hastalarda ise ayda birkaç kez ortaya çıkıyor.

FMF tanısı için birinci basamak hekimlerin de çok dikkatli olması gerekiyor. Tekrarlayan karın ağrısı ve ateş atakları olan çocuklarda, özellikle de ailede başka FMF hastası varsa tanının FMF olma olasılığı yüksektir. FMF hastaları, karın ağrısı ve ateş atakları ile acile başvurduğunda, ataklar “apandisit” ile karışabiliyor. Bu nedenle birçok ailesel Akdeniz Ateşi hastası çocukluklarında, apandisit operasyonu geçirmektedir. FMF tanısından emin olunamayan olgularda ise ilaca başlanması gerekiyor. Tedaviye yanıtın değerlendirilmesi ve bu yolla tanı konulması gerekiyor.

FMF’de eklem tutulumu, genellikle ayak bilekleri ve dizleri etkileyen, üzeri kırmızı, ağrılı şişlikler şeklinde oluyor, diğer birçok iltihaplı romatizmanın aksine, FMF’de eklem tutulumu kalıcı hasar bırakmıyor. Hastalık tedavi edilmediğinde çeşitli komplikasyonlara yol açabiliyor. Bu durumda ortaya çıkan en önemli komplikasyon, böbreklerde ve diğer organlarda amiloid birikimi ile seyreden amiloidozdur. Bu durum ileri aşamalarda diyaliz gerektiren böbrek yetersizliğine yol açabilir. Amiloidozu önleyebilmek için FMF hastalarının ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekir. Tanı konulmasındaki gecikme veya hastanın atak dışı dönemlerde kendini iyi hissetmesi nedeniyle ilacın kullanılmaması amiloidoz ile sonuçlanabilir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • akdeniz ateşi nedir