Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

alerji yapan meyveler

Genel kategorisine
25 Haziran 2012
eklenmiştir.

alerji yapan meyveler Meyveler özellikle ürtiker olmak üzere, sıklıkla alerjik reaksiyonlara neden olur-lar. Herhangi bir meyve alerjik reaksiyo-na neden olabileceği için, tayin edilmesi zordur. Özellikle çocuklarda elma, armut, asitli meyveler, çilek, kavun-karpuz ve sert çekirdekli meyveler (kiraz, vişne, ka-yısı, şeftali) alerjiye neden olurlar. Porta-

kal sık tüketimi nedeniyle erken çocukluk döneminde semptomlara neden olabilir (2,12). Bu nedenle eğer eliminasyon diyeti uygulanıyorsa C vitami-ni alımına dikkat edilmelidir.

Klinik belirtiler pişmiş, konserve ya da reçelinden ziyade çiğ meyve-lerin yenmesiyle ortaya çıkar. Bu durum yılın diğer zamanlarına göre çiğ meyvenin daha sık tüketildiği yaz aylarında ürtikerin görülme sıklığının ne-den arttığını açıklamaktadır (12).

Grup reaksiyon nadiren de olsa görülebilir. Örneğin bir çocuk bütün asitli meyvelere karşı alerjik reaksiyon gösterirken, bir diğeri sadece por-takala karşı da duyarlı olabilir. Ayrıca örneğin portakal ve limon ya da şef-tali gibi meyvelerin kabukları da semptomlara neden olabilirken, yenebilir-kısımlarına karşı herhangi bir reaksiyon oluşmayabilir (12).

Meyve ve sebze alerjisine neden olan bireylerin çoğu polen alerjisi olan bireylerdir. Örneğin Kuzey Avrupa’da pek yaygın olan Huş ağacı polenine alerjisi olan bireyler genelde elmaya karşı da duyarlılık göstermektedirler. Yine çimen polenine alerjisi olan bireylerde de maydanoz alerjisi görüle-bilmektedir. Meyve ve sebze proteinleri genelde ısıya dayanıksızdırlar ve bu nedenle pişirildiklerinde alerjik kişiler tarafından da tüketilebilirler (2).

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • alerji yapan meyveler
  • karpuz alerji yaparmı
  • şeftali alerji yaparmı
  • alerji yapan sebzeler
  • amma meyvesini yersen alerji yaparmı
  • armut bebege alerji yapar mi
  • elma bebege alerji yapar mi