Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Alt Çene Önde Tedavisi

Ağız Diş kategorisine
5 Mart 2012
eklenmiştir.

Alt Çene Önde Tedavisi

Çene yapılarının birbirine orantısız olması çene bozukluklarıdır. Alt çene önde tedavisi cerrahi gerektiren bir durumdur.

Çene şekil bozukluğu – deformiteleri – durumunda ortak özellik, maloklüzyon yani dişlerin kapanmasının bozuk olmasıdır. Bu durumun düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyata çene estetiği denir. Normalde alt ve üst dişler birbirleriyle temas halinde ve üst çene ön dişleri alt dişlere göre çok az öndedir. Oklüzyon bozulduğunda, dişler arasındaki temas da bozulur ve aralarında bir açıklık oluşur. Çene eklemi hastalıklarını konusunu seminer notları sayfasında daha ayrıntılı okuyabilirsiniz.

Bu açıklığın mesafesi arttıkça şekil bozukluğunun ağırlık derecesi de artar. Bu açıklık aynı zamanda yumuşak dokuları ve yüzün şeklini de etkileyerek estetik bir bozukluğa da neden olur. Deformitenin düzeltilmesinde dişlerin normal pozisyonlarına, birbirleriyle temas eder şekle getirilmelerine yani normal oklüzyonun sağlanmasına yönelik cerrahi girişimler yapılır. Özellikle ön alt ve üst dişlerin arasının açık olması, kesici dişlerin işlevini bozar ve hasta yemek yerken kesici dişlerini kullanamaz.

Oklüzyon bozukluğunun oluşmasında temel sebep alt çene, üst çene ya da her ikisine bağlı ortaya çıkabilir. Çene normalden daha az gelişerek küçük boyutta olabilir ki bu duruma retrogeni adı verilir. Bunun tam tersi olan durumda ise çene normalden daha fazla gelişerek öne doğru çıkıntı oluşturur buna ise prognati denir. Temel sebebin ne olduğunun saptanması için sefalometrik analiz denen bir incelemenin yapılması gerekir. Bu incelemede kafa ve yüz kemiklerinin açısal ilişkileri ortaya konarak normal açılara göre sapmalar ölçülür. Bunun sonucunda anormal durumun üst çene mi, alt çene mi, ya da her ikisine mi ait olduğu saptanır.

Sefalometrik analiz dışında çene kemik yapıları yumuşak doku özellikleri de incelenir. Daha sonra alt ve üst çenenin alçı kalıpları hazırlanarak alçı model üzerinde hangi seviyelerden kesi yapılacağı planlanır. Bu plan yapılarak karar verildikten sonra hasta ile görüşülerek ameliyatın nasıl yapılacağı anlatılır.

Gerek üst çene, gerekse alt çene ameliyatlarında öncelikle ağız içinden yapılacak girişimler tercih edilir. Ancak bazı durumlarda dıştan kesi yapılması gerekebilir. Bu durumda kesinin nereden yapılacağı ne kadar iz kalacağı hasta ile görüşülerek anlatılır.

Alt çenenin önde olması ile birlikte bazı hastalarda burun da normalden büyük olabilir. Bu durumda çene ameliyatı yapıldıktan sonra burun estetik ameliyatının yapılması daha doğru olur.

Çene ucu normalden küçük veya büyük olabilir. Her iki deformite de belirgin estetik sikintiya yol açar. Çene ucunu degerlendirirken önemli olan nokta alt ve üst çenedeki dislerin birbiriyle olan iliskisinin normal olup olmadiginin belirlenmesidir. Sadece çene ucuna yapilacak olan girisimlerde dissel iliskinin yani isirimin normal olasi gerekmektedir. Genioplasti ameliyatlari çene ucunun görünümünü degistirmeye dönük ameliyatlardir. Bu ameliyatlar ile çene ucunun büyüklügü ve uzunlugu artirilabilir veya azaltilabilir. Yani, çene ucu estetik normlara uygun sekilde yeniden sekillendirilebilir.

Çene ucunun normalden büyük olmasi kisinin yüz harmonisini olumsuz etkiler ve kaba bir görünüme neden olur. Yapilacak operasyonla çene ucu estetik normlara uygun olacak sekilde küçültülebilir. Sonuç olarak, daha natürel ve güzel bir yüz yapisi ortaya çikar. Çene ucunun normalden küçük olmasi durumuna daha sik rastlanir. Kisi ayni zamanda kemerli bir buruna sahipse deformite daha da belirgin olmaktadir ve “Kus yüzü (Bird face)” olarak adlandirilan durum ortaya çikmaktadir. Ülkemizde çene ucunu büyütmek amaciyla silikon, medpor ve titanyum gibi sentetik materyallerin kullanimi oldukça sik basvurulan yöntemlerdendir. Kullanilan sentetik materyallerin altta kalan kemik dokusunu eritmesi, yer degistirmesi ve enfeksiyon gibi riskleri bulunmaktadir. Ayni zamanda sentetik materyal kullanilarak yapilan müdahalelerde “gidi” olarak adlandirilan çene alti yumusak doku sarkmalarinda herhangi bir düzelme olusmamaktadir. Bu tür sorunlar klinigimizde çene ucundaki kemik dokunun öne dogru ilerletilmesi ile çözümlenmektedir. Bu teknikle yapilan ameliyatlarda gidi ve boyun bölgesinde de estetik olarak pozitif degisiklikler ortaya çikmaktadir. Ayni zamanda, yüz iskeletinin diger sorunlarinda oldugu gibi kisinin kendi kemik dokusunu kullanarak yapilan ameliyatlar en güvenilir olanlardir.
Genioplasti ameliyatlari genel anestezi altinda tam tesekküllü hastanede gerçeklestirilir. Ameliyat süresi ortalama 45 dk-1 saattir. Ameliyat tamamen agiz içinden yapilir ve yüzde herhangi bir iz olusmaz. Hasta ayni gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasi agri çok azdir ve agizdan alinan agri kesicilerle ortadan kaldirilabilir. Cerrahiye bagli olasacak sislikler 5-7 gün içerisinde tamamen kaybolur.

Ortognatik Ceraahi – Isirim Bozukluklari
Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dissel bozukluklarin düzeltilmesi ameliyatlarini tarif eden genel bir terimdir.
Ortognatik cerrahi, çenelerin birbirleri ile ilgili uyumsuzluklarini veya dislerin çeneler ile olan uyumsuzluklarini düzeltmek için yapilan uygulamalardir seklinde de tarif edilebilir. Ortognatik cerrahi ile ayni zamanda estetik ve fonksiyonel düzeltmeler yapilabilir. Klinigimizde yapilan isirim bozukluklarinin tedavisi-ortognatik cerrahi girisimleri yurtdisindaki modern plastik cerrahi klinikleri ile paralellik içinde devam etmektedir.

Yüz iskelet yapisinda olabilecek ve ortognatik cerrahi ile çözümlenebilecek sorunlar sunlardir:

1.Alt çenenin önde, geride, sag yan veya sol yanda olmasi,
2.Alt çenenin bir tarafinin veya tümünün az gelismesi,
3.Üst çenenin önde, geride, sag yan veya sol yanda olmasi,
4.Üst çenede gelisim azligi,
5.Alt çene ve üst çenedeki dislerin birbirine degmemesi( Açik isirim deformitesi)
6.Çene ucunun ileride ya da geride olmasi,küçük veya büyük olmasi,
7.Elmacik kemiklerinin olmasi gerekenden büyük, küçük, önde veya geride olmasi,
8.Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin sekil ve yapisinin bozulmasi.
Insan yüz harmonisinde ve iskelet yapisinda her kiside farklilik gösteren gelisim ve oranlar bulunmaktadir. Dolayisiyla çene iskeleti gelisiminde de her kiside farkli oranlar görülmektedir. Alt çene ve üst çene arasindaki iliskinin normal olmadigi durumlarda isirim bozuklugu-maloklüzyon ortaya çikar. Alt çene ve üst çene olmasi gereken ideal pozisyondan önde, arkada, asagida, yukarida ya da yanlarda olabilir. Dislerde ve iskelet yapisindaki bu sorunlar degisik ölçüde yüz estetigine de yansimalar gösterir. Yani, burada sorun hem fonksiyonel ve hem de estetiktir. Göz ardi edilmemesi gereken bir durum da mevcut sorunun yarattigi psikolojik etkilenmedir. Iskeletsel ve dissel sorunlarin ortognatik cerrahiyle düzeltilmesi fonksiyonel, estetik ve psikolojik sorunlarin çözümlenmesini saglar. Bu da hastalarin ifadesi ile “yeniden dogma” olarak da anlatilabilir.

Kiside mevcut olan isirim bozukluklari plastik cerrah ve ortodontistin yer aldigi ekip çalismasi ile rafine olarak düzeltilebilir. Tek basina plastik cerrah veya ortodondist ideal sonucun elde edilmesi için yeterli degildir. Bu tür sikintilari olan kisiler klinigimize basvurdugunda öncelikle mevcut sorunun nasil bir süreçte olustugu belirlenir. Sonrasinda ayrintili agiz içi muayene yapilir. Çene ekleminin de ayrintili olarak degerlendirilmesi yapildiktan sonra dijital kamera ile elde edilen görüntüler bilgisayar ortaminda degerlendirilir ve hastanin tedavi sonrasi ideal görünümü belirlenir. Bilgisayar ortaminda yapilan bu dijital degerlendirmeye hastanin da aktif olarak katilmasi oldukça önemlidir. Bu hastalarin cerrahi öncesinde görmesi gereken ortodontik tedaviyi (tel tedavisi) belirlemek için ortodontist ile birlikte hastanin degerlendirilmesi gerekmektedir. Cerrahi öncesi dönemde dislerdeki çarpikliklar düzeltilir. Hastanin radyografileri üzerinde yapilan çalismalarla (Sefalometrik analiz) ameliyat plani belirlenir. Ameliyat sonrasi dönemde devam eden ortodontik tedavi ile mükemmel bir bitis saglanir. Ortodontik tedavi operasyon öncesi 5-6 ay, sonrasinda 5-6 ay olmak üzere toplam 1 yil kadar devam eder.

Alt çenenin öne veya arkaya alinmasi: Operasyon genel anestezi altinda tam tesekküllü bir hastanede gerçeklestirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Ameliyatin tamami agiz içinden yapilir ve yüzde herhangi bir iz olusmaz. Cerrahi olarak olusturulan kirik hatlari titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Disleri birbirine baglamak gerekmez ve beslenmeyle ilgili sorun yasanmaz. Olusabilecek minimal agrilar agizdan alinan agri kesicilerle ortadan kaldirilabilir. Ortaya çikan sislikler 1 hafta içinde kaybolur. Cerrahi sonrasinda alt dudakta olusabilecek kalici uyusukluklar dikkatli çalisma ve klinigimizde uygulanan modern tekniklerle minimuma indirgenmistir.

Üst çenenin öne veya arkaya alinmasi: Operasyon genel anestezi altinda tam tesekküllü bir hastanede gerçeklestirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Ameliyatin tamami agiz içinden yapilir ve yüzde herhangi bir iz olusmaz. Cerrahi olarak olusturulan kirik hatlari titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Disleri birbirine baglamak gerekmez ve beslenmeyle ilgili sorun yasanmaz. Olusabilecek minimal agrilar agizdan alinan agri kesicilerle ortadan kaldirilabilir. Ortaya çikan sislikler 7-10 gün içinde kaybolur.
Alt ve Üst çenenin kombine ameliyatlari: Operasyon genel anestezi altinda tam tesekküllü bir hastanede gerçeklestirilir. Ortalama ameliyat süresi 3-4 saattir. Ameliyatin tamami agiz içinden yapilir ve yüzde herhangi bir iz olusmaz. Cerrahi olarak olusturulan kirik hatlari titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1-2 gün sonra taburcu edilebilir. Ortodontistle belirlenen tedavi planina göre disleri birbirine baglamak gerekmeyebilir. Eger disleri birbirine baglamak gerekirse ortalama süresi 3-5 gündür. Ortaya çikan sislikler 2 hafta içinde tamamen kaybolur.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • alt çenenin önde olmasi ve tedavisi
  • alt çenenin önde olması nasıl tedavi edilir