Anasayfa / Bitki / Amber Çiçeği

Amber Çiçeği

Amber Çiçeği

Halk hekimliğinde ağaçhatmiye (Hibiscus abelmoschus) verilen addır. Tohumları misk kokulu uçucu bir yağ taşır; dekoksiyon halinde iştah açıcı ve yatıştırıcı olarak kullanılır.
Vatanı Çin ve Hindistan’dır. Sıcak suda demlenerek kullanılır.
Kabızlığa karşı etkilidir; müsil ve yumuşatıcı etkiye sahiptir.
Ekşi tadından ve C vitamini yoğun olduğundan dolayı şeker hastalığına, göz, böbrek ve karaciğere iyi gelir.
Besleyici özelliği vardır.

Amber çiçeği faydaları
* Tohumu ayet tohumuna benzer, rengi boz olup kokusu güzeldir. Yemişi meneviş yemişine benzer.kulkul gibi beyaz olup çabuk kırılır. Hicaz ve yemen’de tütsülere koku versin diye katarlar, kadınlar koku diye sürerler.
* Turmus ve sirke ile karıştırılıp siyatik için oyuklara sü rülse faydası görülür. Kadınlarda, aybaşı günlerini dü zene sokar. Sinir bozukluğu için çok iyi gelir.
* İçilme miktarı en fazla 6 gram dır.fazla içilirse kara ciğeri zayıflatır.
* Az miktarda şeker ile birlikte kullanılabilir.

Kadın hastalıklarında kullanılır. Âdeti düzenler, âdet sancılarını hafifletir. Dölyolları akıntısını engeller. Menopoz dönemindeki rahatsızlıkları geçirir. Gebelikte baş dönmesine iyi gelir. Kırıklarda kullanılır. Kangren tedavilerinde etkilidir. Yara ve çıbanlarda iyileştirici etkisi vardır. Kanamayı durdurur. Kalbi güçlendirir. Kuvvet verir. Vücutta yağ birikimini engeller. İdrar söktürür. Uykuyu düzene sokar. Göz hastalıklarında etkilidir. Vücuttaki şeker oranını düşürür. Baş ağrısını geçirir. Soğuk algınlıklarında ateş düşürücü etkisi vardır. Güçlü bir antioksidan olarak yardımcı bir gıda takviyesidir. Özenle ve sağlığa uygun bir ortamda hazırladığımız amber çiçeği çayı DERMAŞ güvencesiyle damak zevkinize uygun olarak içiminize sunulmuştur.

etiketler: amber çiçeği, amber çiçeği faydaları, amber çiçeği yararlari,

İlginizi çekebilir

Bakla Yaprağının Faydaları

Bakla Yaprağının Faydaları Bakla yaprağının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir ve daha fazlası için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir