Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Amip Belirtileri

Hastalık kategorisine
4 Mart 2012
eklenmiştir.

Amip Belirtileri

Tek hücreli canlıların genel adıdır amip. Amip belirtileri tedavisi ve nedenleri ile ilgili herşeyi bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Amipli dizanterinin meydana gelmesinde ilk basamak, etkenin bağırsak duvarında ülserlere sebep olmasıdır. Bir süre sonra bu yaralar genişler ve derinleşmeye başlar. Amipler bağırsaklardan kana ulaşır ve ardından diğer organlara geçerek bağırsak dışı amip hastalıklarına sebep olabilirler.

Bağırsaklarda oluşan amip hastalığında genelde ilk bir aylık süren kuluçka dönemi daha uzun veya daha kısa sürebilir. Hastalığın bulaşması çoğunlukla bir belirti göstermez. Ender olarak karın ağrısı, kokulu, kanlı dışkılama, kabızlık belirtilerine rastlanılabilir. Aniden meydana gelen amipli dizanteri durumlarında, kişi karnında kramp, ağrı, ıkınma hissi duyabilir. Önemsemediği durumlarda amipli dizanteri, bağırsak kanamaları, bağırsak delinmeleri ne gidecek kadar ciddi problemlere sebep olabilir. Bağırsak dışı amip ise çoğunlukla karaciğerde görülür. Bu tür amipli dizanteri durumlarında hasta hızla kilo kaybeder, sık sık terler, ateşi yükselir, karaciğerinde ağrı ve büyüme meydana gelir.

Amipli dizanteri tedavisi için, hastaya gerekli ilaç tedavisi ve yatak istirahatı önerilir. Hastalığın bulaşmasını önlemek için, erken tanı ile bir an önce tedaviye geçilmesi son derece önemlidir.

Entomoeba histolytica ismi verilen amipin yaptığı hastalıktır.
Genelde tropikal ve Subtropikal bölgelerde (25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ve nemli bölgelerde) yaygındır. Her yaşta görülebilir. Amip yiyecek ve içeceklerle bulaşır. Sudaki amip kistleri klorlamaya duyarlıdır. Yüksek ısıda ölürler. Sinekler ve hamam böcekleri de amip kistlerinin taşınmasında rol oynar.

Amipin Özellikleri
Hasta, amipin bulaşıcı formunu (4 çekirdekli kist) ağız yoluyla alır. ince barsaklarda kist çatlar ve ortaya 4 tane amipçik çıkar. Bunlar da ikiye bölünerek 8 amipçik oluşur. Daha sonra kalın barsağa geçerek, hastalık yapıcı form olan trofozoid şekline dönüşürler ve olgunlaşırlar. Burada su kaybına uğrayan amip, tekrar 4 çekirdekli kist formuna dönüşür ve dışkı ile atılır. Dolayısı ile taşıyıcı olanların dışkısında bu kistler bulunur. Kistler toprak ve suda canlı kalabilirler.
Amipler kalın barsağa yerleşerek yaralar oluştururlar. Kalın barsağın herhangi bir yerine yerleşebilirler, ancak kan akımının az olduğu yerleri tercih ederler. Acak kalın barsağa yerleşen her amip hastalık yapmaz.

Belirti ve Bulgular
Kuluçka süresi 4-5 günle 1-4 ay arasında olabilir. Su ile bulaşmış olan amipler daha şiddetli hastalık yapar. İştah azlığı, kilo kaybı, kusma ve kanlı ishal ile seyreder. Bazen hiç bir belirti gözlenmez.
Kalın barsakta delinme nadiren olur. Ancak genelde kalın barsakta kitleler (ameboma) meydana getirirler.
Hastalık oluşumu genelde vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkar, ileri derecedeki hastalarda amip kana karışarak yayılır ve karaciğer, dalak, akciğer, beyin, deri ve idrar yollarında abseler yaparlar.
Karaciğer tutulduğunda (hepatik amibiazis) ateş, terleme, karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür. 2-3 haftada tüm karaciğer tutulur.
Teşhis
Erken tanı önemlidir. Laboratuvar tetkikinde taze dışkı kullanılır. Dışkıda ayakımsı uzantıları ile hareket eden amipler görülür. Dışkıdaki Charcot-Leyden kristalleri tanı koydurucu bir özelliktir.
Taşıyıcılarda 2 çekirdekli kist, hastalarda 4 çekirdekli kist görülür.
Ayrıca tutulan organa özgü tetkikler (röntgen, sintigrafi, ultrason gibi) gerekebilir.
Tedavi ve Korunma
Tedavide metranidazol ve terasiklin grubu ilaçlar kullanılır. Genelde 10 günlük tedavi yeterlidir.
Hastalıktan korunmak için temizlik, içme sularının 50 derecenin üzerine kadar ısıtılması yarar sağlar. Mide asidi kistlere etkisizdir.

Dünya Sağlık Örgütü nün amipli dizanteri ve benzer hastalıklardan korunmak için 10 altın önerisi:
1) yiyecekleri alırken güvenilir yerleri tercih edin
2) yiyecekleri tam olarak pişirin, az pişmiş yemeyin
3) pişirdiğiniz yemekleri bekletmeden yiyin
4) yiyecekleri saklarken aşırı özen gösterin
5) buzdolabından çıkardığınız yemekleri kaynayana kadar ısıtın
6) pişmiş ve pişmemiş yiyecekleri hiç bir zaman karıştırarak yemeyin
7) ellerinizi tekrar tekrar yıkayın
mutfağınızın temizliği konusunda son derece titiz olun
9) yiyeceklerinizi tüm hayvanlardan (sinek, fare, böcek…) koruyun
10) kesinlikle güvenilir su kullanın

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • amip belirtileri
  • cocuklarda amip
  • bebeklerde amip belirtileri nelerdir
  • bebeklerde amip belirtileri
  • cocuklarda amıp belırtılerı
  • bebeklerde amip belirtisi
  • çocuklarda amip hastalığı