Anasayfa / Genel / Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

En sık görülen ruhsal bozukluklardan biri anksiyete, anksiyete bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğudur. Anksiyete bozukluğu olan kişiler korku ve kaygı duyulmaması gereken konularda aşırı derecede hassas olurlar. Mesela normal hayatta insanlar birbirleriyle tanışır arkadaş olurlar, bu tarz probleme sahip olan kişiler ise yeni bir ortama girdikleri zaman endişe duyarla, midelerine kramplar girer veya aşırı gerginlik yaşarlar.
Kaygı ve endişe dünya üzerindeki bütün insanların hayatları boyunca düzenli olarak veya zaman zaman hissettiği duygulardır. Bu tarz duygularımız bizi güvensiz durumlardan koruyup, bize bir şeyler karşısında dikkatli olmamız gerektiğinin sinyalini verirler. Fakat anksiyete bozukluğuna sahip kişilerde bu duygular bir hayli fazla ve günlük normal yaşantılarına müdahale eden cinstendir.

Anksiyete de, sosyal durumlardan korku veya panikatak gibi nöbet geçirme olayları olmamakla birlikte, kaygı ve endişe ile birlikte birçok fiziksel belirtilere sahiptir. Bu tarz problemlerin kişinin sosyal hayatına etki eden olumsuz sonuçları vardır ve kişinin normal hayatında ve iş hayatındaki performansını büyük ölçüde azaltır. Anksiyete bozukluğu genel olarak sosyal anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu gibi ruhsal bozukluklar ile yakından ilişkilidir.

Bu probleme sahip kişilerde belirti genellikle kaygı duyma ile başlar. Bu uzun vadeli bir durumdur, fakat belirtiler zamana ve insan yaşamındaki büyük, köklü değişikliklere bağlı olarak değişebilir. Anksiyete kişilerde aynı zamanda kas ağrıları, titreme, nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, göğüs ağrısı, mide ağrısı, çarpıntı, kızarma, kaşınma, boğulma hissi gibi belirtilerde görülebilir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir