Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Artrit Nedir? Artrit Tedavisi

Hastalık kategorisine
15 Nisan 2012
eklenmiştir.

Artrit Nedir? Artrit Tedavisi
Artrit parmak, diz ya da kalça eklemlerinde ağrı, şişme ve sertleşmeyle ilgili bir grup hastalığı ifade eden genel bir terimdir. Romatizmal artrit ve osteoartrit olmak üzere başlıca iki türü vardır. Romatizmal artritte eklemi çevreleyen akıcı bir sıvıyı üreten zar iltihaplanır, hassaslaşır ve şişer; ağrıya ve sertleşmeye yol açar. Kemik ve eklem iltihabı olarak da adlandırılan osteoartrit, artritin en sık görülen şeklidir ve kemiklerin arasındaki kıkırdak koruyucu tabakasının kullanılmaktan veya yaşlanmaktan dolayı aşınmasından kaynaklanır. Kemikler birbirine sürttüğünde hareketi kısıtlayan ve ağrıya yol açan “mahmuzlar” (kaba noktalar) oluşur. Çoğu durumda osteoartrit, romatizmal artrite göre daha az güçten düşürür.

Artritin Nedenleri Nelerdir?
Romatizmal artrit vücudun bağışıklık sistemine yanlışlıkla “saldırarak” kendi dokusunu (bu durumda sinovya zarı) iltihaplandırması anlamına gelen otoimmün bir hastalıktır. Nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, virüslerin ve stresin şiddetlenmesine yol açabildiği belirlenmiştir. Osteoartrit ise yaşlanmanın normal bir sonucu¬dur. Bazı mesleklerdeki insanların (örneğin sporcuların) eklemlerini yaralaması veya tekrarlamalı bir şekilde aşırı kullanması osteoartrite yol açabilir. Kalıtım, şişmanlık, daha önce geçirilen bir eklem hastalığı, vücut şekli ve metabolizmayı etkileyen diğer hastalıklar risk faktörlerini oluşturur.

Artritin Belirtileri Nelerdir?
Artritin başlıca belirtileri eklemlerde hareketi kısıtlayacak ciddilikte ağrı ve sertleşme oluşmasıdır. Hastalık ilerledikçe eklemlerde deformasyon oluşabilir; parmaklarda, özellikle osteoartritte, kemikli bölgeler oluşabilir. Romatizmal artritin ayırt edici özelliği iltihap¬lanmadır; eklemler kızarır, şişer ve dokunulduğunda sıcaktır. Ağrı ve sertlik sabahları çok şiddetlidir (“jel” fenomeni) ve gün içinde iyileşme görülür. Hastalık herhangi bir eklemi etkisi altına alabilir, ama daha çok el ve ayak parmakları, bilekler ve dizler çoğu durum¬da vücudun her iki tarafında simetrik olarak etkilenir. Osteoartritten farklı olarak romatizmal artrit ender olarak kalçalarda ya da omurilikte görülür (boynun ya da boyunla ilgili omurların etkilenmesi ve ciddi sonuçlara yol açması mümkün olduğu halde). Hastalığın erken aşamalarında eklemler rahatsızlanmadan önce çoğu insan ateş, yorgunluk, iştahsızlık ve damar sertliği gibi belirtiler gösterir. Zamanla başka yerlerde görülse de, özellikle dirsekteki cildin hemen hemen altında romatizmal nodüller (kırmızı, ağrı vermeyen yumrular) oluşur. Göğüs ağrısı, plörezi ve akciğerlerin tutulmasına bağlı nefes alma zorluğu, ağız ve gözlerde kuruluk öteki belirtilerdir.

Osteoartrit genelde parmakların ortasındaki veya ucundaki eklemlerle kalçadaki, dizlerdeki ve omurilikteki daha büyük ve yük taşıyan eklemleri etkiler. Vücudun tek bir tarafında olabileceği gibi, iki tarafında da görülebilir. Ağrı, hareket edince şiddetlenir ve dinlenince hafifler; bazen hava değişikliği belirtileri artırabilir. Hareket edildiğinde eklemlerden kıtırdama duyulabilir. Yumrular genellikle parmakların üzerinde çıkar. Osteoartritte iltihaplanma çok ender görülen bir belirtidir.

Artrit Önlenebilir mi?
Romatizmal artritin nasıl önlenebileceğini hiç kimse bilmemektedir. Osteoartriti önlemek için eklemlerdeki ağırlığı en aza indirmek için sağlıklı bir kiloyu korumak ve belki de tekrarla-malı eklem hareketlerinden kaçınmak önerilebilir.

Artrit Tedavis ?
Artritin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı ağrıyı ve iltihabı azaltmak ve işlev kaybını önlemektir. Standart tedavi iltihaba karşı steroid dışı ilaçlardır . Aspirin hem ağrıyı hem de iltihabı almakla birlikte bu etkiyi yaratması için yüksek dozlarda alınması gerekir. Potansiyel yan etkileri (mide rahatsızlığı, kana¬ma ve böbrek hastalığı) nedeniyle bu ilaçları almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Düzenli hafif egzersiz, özellikle yüzme (mümkünse suyu ısıtılmış havuzda) önemlidir, çünkü artriti olanlar doğal olarak hareketlerini kısıtlama eğilimi gösterir; bu ise kaslara zarar verir. Sert bir şilte üzerinde konmuş bir yatakta bol bol dinlenmek ve kilonuzu sağlıklı bir düzeyde tutmak yardımcı olabilir. Artriti hafifletmek için özel bir yemek diyeti yoktur. Hastalığın azdığı dönemlerde hafif, pasif hareketler dışındaki egzersizlerden kaçının. Eklemlere sıcak uygulamak (şeker hastası iseniz veya dolaşım bozukluğunuz varsa sakın yapmayın) eklemlere rahatlama getirebilir. Kapsaisin veya mentol içeren krem ve losyonlar da yararlı olabilir. Bazıları eklemlerini destek kullanarak bir süre dinlendirmekten yarar görür. Romatizmal artritin ağır vakalarında belirtileri hafifletmek için reçete gerekebilir. Doğrudan ekleme enjekte edilen steoridli ilaçlar ağır vakalarda çabuk ve geçici rahatlama sağlar. Ameliyat da bir seçenektir.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • Artrıt
  • Artrit Hastalığı Nedir
  • artrit nedir
  • m13 artrit
  • arterit hastalığı nedir
  • artrit ne demek
  • m13 artrit ne demek
  • m13 artrit diğer
  • m13 artrit diğer nedir
  • atrit