Anasayfa / Genel / aşırı terlemenin nedenleri

aşırı terlemenin nedenleri

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Şişmanlık. Aşırı kilolusunuz ve çok terliyorsunuz. Bu kadar çok kiloyu taşımak vücudunuzu zora sokar; o kadar ki, günlük faaliyetler bile aşırı terlemeye yol açabilir. Kilo vermenin büyük yararı vardır. Şişmanlıkla ilgili daha fazla bilgi için s. 258’e bakın.

Menopoz. Yaşınız 38’i geçti ve âdetleriniz düzensizleşti. Aniden ateş bastığını ve aşın terlediğinizi fark ediyorsunuz. Geceleri de ter nöbeti gelebilir. Sıcak basması denen bu nöbetler ve gece terlemeleri menopoz açısından tümüyle normal belirtilerdir. Bazı kadınlar bunu kabullenir, bazıları ise mümkün olan çeşitli tedavilere yönelir. Belirtilerinizi doktorunuza gittiğinizde anlatın.

Hipertiroidizm. Aşırı terleme birlikte açıklanamaz şekilde kilo verdiniz, iştahınız arttı, güçsüzlük veya titreme var, gözleriniz çukurlaştı ve/veya kalp atışlarınız hızlandı. Gerektiği gibi tedavi edildiği sürece bu durum tehlikeli değildir.

Ter önleyici madde içeren bir deodoran (her deodoranda bu yoktur) kullanın. Mum deodoran kullanın; bunlar spreylere oranla daha etkilidir. Deodoranı kullanmadan önce iyice kurulanın; nem deodoranın etkisini azaltır. Deodoran, ayaklar, avuç içleri ve alın da dahil, vücudun terleyen her yerine uygulanabilir.

Sorunlu vücut bölgelerini (avuç içlerini) 30 dakika soğuk suya batırın. Bu 3 saat terlemeyi önler. Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Sigara içmeyin; alkol kullanıyorsanız, az için; her ikisi de terlemeyi artırır.
• Sorununuz ciddiyse ve bütün kendi kendine tedavi yöntemleri etkili olmazsa, iyontoforezi deneyin. Bu teknikte sorunlu bölgelere hafif elektrik akımı uygulanır. Buna yarayan drionik adlı alet reçetesiz satılır. Sağlık uzmanına ya da doktora danışın ve bunu uygulamalarını isteyin.

Önleme
• Günde en az bir kere duş yapın. Bu ter soru¬nunuzu gidermez, ama en azından hoş olmayan kokunun yok edilmesini sağlar.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir