Anasayfa / Hastalık / Astım Nasıl Geçer

Astım Nasıl Geçer

Astım Nasıl Geçer

Astım sadece kalıtsal değil aynı zamanda çevresel faktörlerden de oluşabilecek bir hastalıktır. Astım nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir ve daha fazlası için sitemizi takip edebilirsiniz.

Astım multifaktoriyel bir hastalıktır yani sadece insanın genlerinde bir yatkınlık olmasından kaynaklanmaz aynı zamanda çevreden olan faktörler ve etkenler astımın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dolayısıyla çevresel faktörler çok önemlidir. bir insanın veya bir astım hastasının çevrede bulunan maddelere karşı bir alerjisi varsa o

ASTIM, ASTIM NEDİR, ASTIM HASTALIĞI, BİTKİSEL TEDAVİ
etkenleri mutlaka ortadan kaldırmak gerekir. Sigara içimi başta olmak üzere bir çok etken olabilir. toz, duman, keskin kokular ( parfüm vb. ) , ev tozu akarları, evde bulunan hamam böcekleri, küf mantarları, rutubet, ısı değişikliği veya mesleklere has bazı etkenler olabilir ki kimyasallar, meslekte maruz kalınmış tozlar ( un gibi ) , mesleke has etkenler olabilir ve bu etkenlerden mutlaka uzak durulması gerekir.

Astımı tanımlarken kronik ( müzmin ) iltihaplanmadan bahsederken tedavide bunu mutlaka kapsamak gerekiyor. tedavinin temel hedefi o iltihaplanmayı, enflamasyonu tedavi etmektir. tedavi ederken en rahat kullanılan tedavi yöntemleri nefes yoluyla kullanılan ilaçlardır. Nefes yoluyla kullanılan ilaçların en önemli avantajı doğrudan hedef organa ilacı iletebilmesi ve ilacın ciddi bir etki yaratması ve bölgesel olarak etki ettiği için çok az miktarda genel yan etkilerle karşılaşılır.

Bronş daralmasının da eşlik ettiğini düşünecek olursak antiinflamatuar tedavi yani iltihaba yönelik tedaviyle birlikte bronş açıcı ilaçlar da kullanmak gerekir, çoğunlukla kombine preparatlarla yani 2 ilacın bir arada olduğu cihazları kullanarak bu tedavi yapılır.

Tedavinin en önemli süreci ve en önemli noktası düzgün kontrol, düzgün hekim takibidir çünkü astımın doğasında alevlenmeler ve sakin dönemler olabilir. dolayısıyla ilaçların dozu tedavinin süresi, ilaçların sayısı, çeşidi, sıklığı vs. hastalığın şiddetine göre ayarlanır.

Astımlı kişilerde nefes alma işlemini gerçekleştirdikleri sırada hava yollarında daralma ve tıkanıklık meydana gelirken, nefes almak bu sebebiyetten dolayı güçleşmektedir. Astım veya diğer bir deyişle astım hastalığının zararlarından korunmak için kesinlikle soğuktan korunmak, toz, kıl, yumurta ve çicek tozu gibi alerji yaratabilen etmenlerden kaçınmak gereklidir. Astımı önleyen veya astımın yan etkilerini azaltan bazı besinler ve karışımlar ise şöyle şekillenmektedir;
Malzemeleri: 10 adet karanfil, 5 adet tarçın, 6 adet zencefil, 10 adet karabiber, bir tutam ısırgan otu, ayva yaprağı ve 2 litre su

Karışımın hazırlanışı ve tüketimi : Tüm malzemeler birbiriyle iyice karıştırılır ve ardından suya atılır. Günde 2 ile 3 kez tüketilir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir