Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

ayak ağrısı neden olur

Genel kategorisine
1 Mayıs 2012
eklenmiştir.

ayak ağrısı neden olur, Ayak Ağrısının ve Kaşınmasının Nedenleri

Mantar. Ayağınız sızlıyor, kaşınıyor ve özellikle de üçüncü, dördüncü ve beşnci ayak parmaklarınızın altı yanıyor. Deri kızardı, çatladı, pul pul oldu ve soyuluyor. Ortak duşlarda, soyunma odalarında, yüzme havuzlarında veya mantara sahip birisinin havlusunu kullanmak ve ayakkabısını giymekle bulaşan bir mantar enfeksiyonu söz konusu olabilir. Ciddi olmasa da bu durum çok rahatsız edici hale gelebilir. Morton növromu. Üçüncü ve dördüncü ayak parmağınızın üstünde yakıcı bir ağrı ve kramp var. Morton növromu genellikle ayakkabısı sıkan hanımlarda görülür.

Topuk dikeni. Topuk kemiğinizde topuğun öteki kısımlarına baskı yapan ve tahrişe yol açabilen bir büyüme oluştu. Taban fasyası iltihabıyla ilgili olabilir.

Taban siğili. Ayağınızın altında, ortasında siyah noktalar olan küçük şişlikler var. Bu siğiller bulaşıcıdır ve ağrı verir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
• Mantar söz konusuysa, ayak temizliği çok önemlidir. Ayaklarınızı günde 4 kereye kadar ılık su ve sabunla yıkayın, en serine ayarlanmış saç kurutma makinesiyle kurutun. Temiz pamuklu çorap giyin. Ayağınızı mümkün olduğu kadar havalandırın ve sadece ayağınıza hava aldıran ayakkabılar giyin. (Plastik ayakkabılardan kaçının). Reçetesiz satılan bir mantar losyonu veya kremi kullanın. Ayakkabı ve çorap giymek zorunda olduğunuz süre için mantar tozu, geceleri mantar merhemi kullanın.

• Morton növromu söz konusuysa, daha geniş ve topuksuz ayakkabı giyin ve ayağınıza masaj yapın.
• Ortopedik tabanlık, topukluk kullanın ve uzun süre ayakta kaldıktan soma buz masajı yapın.

Önleme
• Ayak sorunlarının birçoğu ayakkabı sıkmasından meydana gelir ve rahat ayakkabı
giyilerek önlenebilir. Ayak numaranızdan emin değilseniz, ayakkabıcıda ölçtürün. Ayağınız şişiyor ve ölçümü sabah yaptırmışsanız, gün içinde ayağınızı özellikle sıcak havalarda birkaç kez havaya kaldırın. Tuzu azaltın. Doğum yaptıktan sonra ayaklarınızı ölçtürün. En az yarım numara büyüdüğünü hayretle göreceksiniz.

• Mantarı önlemek için ayaklarınızı mümkün olduğu kadar temiz ve kuru tutun. Taban siğili veya mantar tedavisi uyguluyorsanız, başkalarına bulaştırmamak için evde terlik, sandalet veya çorap giyin

Çocuğunuzun Tedavisi
• Çocuğunuz ayakkabısının sıktığını söyleye-
meyebilir; bu nedenle çocuğun ayağını yılda üç kez ölçtürün. Ayakkabısının rahat olmasına dikkat edin.
olan çocukların ayaklarının altı kaşınır, kırmızı bir isilik olur. Bu, spor ayakkabılarında gündeme gelebilir. Çocuğunuza başka türlü bir ayakkabı giy¬dirin ve evde çıplak ayak dolaştırın.

• Ayakkabısının içindeki bir maddeye alerjik

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • ayak ağrısı neden olur
  • Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir