Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

ayak bileği şişmesi

Genel kategorisine
2 Mayıs 2012
eklenmiştir.

ayak bileği şişmesi, Ayak Bileği Ağrısının/Şişinin Nedenleri

Aşil kirişi iltihabı. Kirişiniz aşırı kullanmadan iltihaplandığı için ayak bileğiniz, birkaç hafta içinde yavaş yavaş şişer.
Sıvı veya dolaşım sorunları. Ayak bileğinizdeki şiş bir günü aştı, başka şikâyetiniz yok. Uzun süre oturduğunuzda (yolculukta) ayaklarınızda ve ayak bileğinizde su toplanır. Bir iki gün içinde, özellikle ayaklarınızı yukarı kaldırdığınızda geçer. Bacaklarınızda ya yetersiz toplardamar vardır ya da varisli toplardamarlara sahipsiniz. Derin tromboflebit (derindeki toplardamarlarda pıhtılaşma). Ayağınıza yük bindirdiğinizde baldırınızda ağn, şiş var ve dokununca acıyor; bileğiniz de şiş. Derin tromboflebit, bacağınızın derinde bulunan bir toplardamarın pıhtıyla tıkanmasıdır. Pıhtının kopması ve hayati bir organa yerleşmesi ölümcül olabilir. Pıhtının parçalanması ve yeni pıhtıların oluşmaması için kanı sulandıran ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

• Ökçe kirişini ayakkabınızın topuğunu yükselterek rahatlatın.
• Gereken egzersizleri yapın. Ayak ve bacakların düzenli olarak kullanılması (yürümek, koşmak veya alet kullanmak) kaslarınızı güçlendirir ve topuğunuzun etrafındaki kemiklere destek verir.
• Yaralanma gerçekleşir gerçekleşmez, ayağınızı günde birkaç defa 15-20 dakika soğuk suya sokun.Doğru ayakkabı giyin. Çok ayakta kalıyorsanız, ayakkabınızın içine yumuşak tabanlık koyun. Ayaklarınızın içe dönmesini önlemek için kavisli destekler kullanın.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • ayak bileinin imesi