Anasayfa / Genel / Ayak Terlemesi Nedeni

Ayak Terlemesi Nedeni

Ayak Terlemesi Nedeni

Ayak terlemesi kişiyi zor durumda bırakan sorunlardan biridir rahat ayakkabı giyemediği gibi bu terlemenin sonucunda oluşan koku sebebiylede çevreye karşı son derece itici bir görüntü teşkil eder
Peki bu ayak terlemesi neden olur tedavisi varmıdır sizler için meleklermekani.com olarak bilgilinize sunuyoruz

Hyperhydrosis
Ter bezleri fazla çalıştığı zaman aşırı ter ile sonuçlanır.Bu kondisyon ergenlikte ve genç yetişkinlerde daha fazla görülür.Olabilecek nedenler;heyecan, stres,hyperthyroidism,hypoadrenalism yada çok sıvı içildiği zaman oluşabilir.

Bromhydrosis-
Aşırı ter ile birlikte koku olduğu zaman.Ayaklar terledikçe ve kapalı/havasız ortam olduğu zaman bakteri oluşur.Kokuyu oluşturan bakteridir.

HYPERHYDROSİS VE BROMHYDROSİS TEDAVİSİ

Unutmayınki, Hyperhydrosis , Bromhydrosis ve mantar tedavisinde amaç kondisyonu kontrol altında tutmaktır.Hasta hayatını ona göre düzenlemesi gerekecektir.Metodlar çok basittir.Ayakkabınızı serin, kuru ve hava alacak bir ortam yaratın.

1.Hergün aynı ayakkabıyı giymeyin.
2.Sentetik ve vinlex materyallarden sakının.Nemi emebilecek kumaş veya deri ayakkabıları giyin.
3.Gün içinde çoraplarınızı sık sık değiştirin.
4.Derinizi kuru tutacak spreyler kullanın.

Ayak terlemesi sonucunda; parmak aralarında nemden kaynaklanan mantar hastalığı görülebilir. Basit kurallarla ayak terlemesini önleyebilirsiniz.
Ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarını iyice kuruladığınızdan emin olun. Ayaklarda kalan bakteri üremesine ve ayak kokusuna neden olabilir.
Ayakkabılarınızı giymeden önce iç kısımlarını ıslak mendil ya da hafif nemli bezle silip iyice kurutun. Bu sayede ayakkabıda kalan bakterilerin ayağınıza ulaşmasını önlemiş olursunuz.
Pamuklu çorap giymeye özen gösterin. Naylon çoraplar ayağın daha çok terlemesine neden olur ve teri çekmez.
Babet gibi kapalı yazlık ayakkabılarınızı giyerken mutlaka babet çorabı giyin. Çıplak ayakla giyilen ayakkabılar ayak terlemesine ve beraberinde gelen hastalıklara neden olabilir.
Ayaklarınızda terleme sorunu yaşıyorsanız bebe pudrası yardımınıza koşacaktır. Gece uyumadan önce ayaklarınızı lifle ovalayarak yıkayın. Havluyla parmak aralarını iyice kurulayın. Bebe pudrasını ayağınıza ve parmak aralarınıza yedirerek sürün. Pamuklu çorap giyip uyuyun. Sabah uyandığınızda parmak arasında oluşan beyazcıkların azaldığını göreceksiniz. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar her gece bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
Ayaklarınızı derinlemesine temizlemek, derisinin yenilenmesini sağlamak için kuru nanenin mucizevî etkisinden faydalanabilirsiniz. Kovanın içini soğuk suyla doldurun. İçine 2 yemek kaşığı kuru nane ekleyip karıştırın. Ayaklarınızı 30 dakika naneli suyun içinde bekletin. Sürenin sonunda durulayıp iyice kurulayın.

Aşırı Terleme
1. Vücudumuzdaki ter bezleri, sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir ve terleme (hidrozis) vücudun çevresindeki ortamla arasındaki ısı değişimine uyumunu sağlamak için yaptığı normal fizyolojik durumdur.

2. Aşırı terleme (hiperhidrozis) ise fizyolojik olmayan bir hastalık olup, sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması ile meydana gelmektedir. Genellikle de ellerde aşırı terleme (Palmar hiperhidrozis) ile karakterize olmaktadır

3. Aşırı terleme (hiperhidrozis) tedavisinde iontoferez, botoks uygulamaları yaygın olarak kullanılsa da bunlar kesin çözüm sağlamazlar. Geçici başarılar sağlayarak hastaların etkilenmesi ve bunun sonucunda bu tip tedavilerin uygulandığı merkezlere ve takip eden doktorlara bağımlı olması sağlanmaktadır. Hiçbir merkez bu tip tedavilerin uzun süreli sonuçlarını verememektedir. En fazla 6-7 aylık takiplerden bahsetmektedirler.

4. Aşırı terleme (hiperhidrozis) yakınması olan hastaların bu merkezlerdeki her takip döneminin ve tedavi seanslarının maliyeti hesaplandığında hiç de kolay ve ucuz yöntemler olmadıkları anlaşılmaktadır.

5. Aşırı terleme (hiperhidrozis) tedavisindeki tek geçerli ve kesin çözüm cerrahi yöntem olan torasik sempatektomidir. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında maliyetin aslında o kadar da yüksek olmadığı anlaşılabilir.

6. Aşırı terlemenin (hiperhidrozis) tedavisinde esas olan bu işlemin deneyimli bir Göğüs Cerrahisi ekibi tarafından güvenilir bir merkezde yapılmasıdır.

7. Amaç hastanın beklentilerine uygun olarak sosyal hayata dönüşünü sağlıklı bireylerde mevcut olan normal terleme (hidrozis) hali ile sağlamaktır. Çünkü nasıl aşırı terleme patolojik ise hiç terlememe hali de patolojiktir

Ayakların normalden fazla terlemesi genellikle ter bezlerinin aşırı derecede çalışmasından kaynaklanır. Diğer taraftan, kalın çorap giymek, ateşli bir hastalık veya normal vücut sıcaklığının düşmesi de ayak terlemesine neden olabilir.
El ve ayak terlemeleri için birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır fakat çok büyük bir başarı elde edilmemektedir. Bu aşamada alternatif tedavi yöntemleri ön plana çıkmıştır.
Yurt dışında yapılan çalışmalarda, hiçbir hastalığa rastlanmadığı durumlarda ‘iyontofer tedavisi’nin kullanılabileceği saptanmıştır.
İyontofer tedavisinde; el, ayak ve koltuk altına özel elektrotlar ile akım veriliyor. Böylece, ter bezlerinin daha az çalışması sağlanabiliyor. Bu yöntem hem yan etkisinin az olması hem de başarısının yüzde 80-90 oranında olması nedeni ile şu anda tüm dünyada sıklıkla kullanılmaya başlamıştır

etiketler: ayak terlemesi nedeni, ayak terlemesi nedenleri, ayak terlemesi neden olur, ayak terlemesi tedavisi,

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir