Anasayfa / Genel / Ayakta Nasır

Ayakta Nasır

Ayakta Nasır

Nasır derinin kalınlaşmasıdır. Vücut kendisini korumak için nasır oluşturur.Bu kalınlaşma basınç veya sürtünmenin olduğu yerde oluşur. Vücudumuzun bu mekanizması sayesinde derideki sertleşme oluşmasa idi vücudumuz delik deşik olurdu. Ayağınıza büyük ayakkabı giyerseniz sürtünme olur, küçük giyerseniz basınç oluşur her ikisi de nasırın oluşmasına sebeptir.Bunun için ayakkabı alırken ayağınıza uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Yüksek topuklu veya ince topuklu ayakkabılar vücudun tüm ağırlığını ayağın ön kısmına yükler böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur. Sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp nasır oluşturur.

Ayak’ta 26 adet kemik vardır ve taban çöktüğü zaman bütün kemikler aynı anda çökmez.Bazen metatarslardan biri çöker ve diğerlerinden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan o olduğu için bütün ağırlığı o taşır.Ve bu nedenle nasır o bölgede oluşur.

Parmak üstleri, parmak araları, tırnak kenarları , tırnak yatağında, ayağın üstünde ve altında oluşur.

Nasır’ın Podiatrist ve Uzman kişiler tarafından alınması gerekir.Nasır’ı almak sadece semptomatik bir tedavidir.Nasır’ın kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur, doğru aletlerle ve yöntemlerle alındığı zaman alınırken acı hissedilmez.

Nasır’ı oluşturan sebep ayakkabı ise ayakkabı seçimi için Podiatriste danışılmalıdır.

Taban çökmesinden, şekil bozukluğu veya basınç yoluyla oluşan nasırlar için tabanlıklar önerilir.
Tabanlıklar ayağı olması gereken pozisyona soktuğu için ayaktaki olan ağırlığı/ basıncı eşit bir şekilde dağıtır, böylelikle aşırı basıncı dağıtır.

Ayaklarınıza düzenli bir şekilde ayak nemlendiricisi kullanın ve kuruyup çatlamasını engelleyin.Ayağa kullanılan nemlendiriciler daha yoğun olmalı.Yeni teknoloji ürünler AHA (Alfa Hidroxi Asit) içerdiğinden nasırın oluşmasını engeller.

Ameliyat veya lazer ile nasır alındığı zaman etrafındaki sağlıklı deride alınıyor veya yakılıyor bu nedenle tabii ki acı hissedilecektir .İyileşme süresi uzundur çünkü açık bir yara olacaktır.Aynı zamanda yara kapandığı zaman ayakta yara izi kalma şansı yüksektir ve böylelikle zaman içinde yara izinin üzerinde nasır oluşabilir. Bu yüzden ameliyat veya lazer önerilmiyor.

Nasır, aşağı yukarı herkesin bildiği bir sorundur. Genellikle kendi kendine tedavi edilebilir; ama çok ciddi olduğunda doktora göstermek gerekir. nasır, sürtünme ya da Basınç nedeniyle derinin boynuzsu tabakasından oluşan bir oluşumdur. Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin (protein) tabakası oluştururlar. Bu durum ilerledikçe nasırın altındaki deri hücreleri iltihaplanır, ağrı ve rahatsızlık verir.
Her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen nasırlar bu problemi çekenler için ciddi bir sıkıntı, kötü bir görüntü ve yoğun bir sorun haline gelir.
Nasır Nedir
Nasırın oluşma sebebi aslında vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır; cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Bu nedenle nasırın tanımı en basit şekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşmasıdır. Vücutta nasır oluşan bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma sadece ayakta olmayabilir ancak nasırın en yoğun göründüğü bölge ayaklar olduğundan genellikle Ayak nasırlarından söz edilir.
Sürtünme veya baskı derken ne kastedilir? Fazla dar veya sıkı bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme bunlara örnektir. Bu gibi örneklerin her birinde tekrarlanan baskı veya sürtünme nasır oluşumuna neden olur.
En sık rastlanan nasır “helloma dura (HD)” olarak adlandırılan ve yürürken parmağın üst tarafının ayakkabıya temasından oluşan nasırdır. Daha yumuşak olan nasırlar “helloma molle (HM)” iki parmak arasında oluşan türlerdir.
Nasır Neden Oluşur
Basit bir anlatımla nasır oluşmasındaki ana neden ayağın belli bir veya birkaç bölgesinde sürtünmeyle birlikte oluşan fazla basınçtır. Nasır oluşumuna etki edebilecek birçok neden olmasına rağmen, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler:
– Sıkı ayakkabı
– Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı
– Yüksek topuklu ayakkabı
– Dışarıda yalın ayak yürümek
– Ayak parmaklarındaki deformasyonlar
– Ayağın fazla kemikli olması
– Yanlış yürüme (basma) hareketi
Evde uygulanabilecek yöntemler?
Nasırların neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak ve nasırları yok etmeye çalışmak için uygulanabilecek adımlar şunlardır:
– Badem yağı, E vitamini ya da lanolin içeren bir kremi nasırın üzerine yedirin. Böylece nasırın yumuşamasını ve eğer şanslıysanız küçülmesini sağlayabilirsiniz.
– Ayakkabı giydiğiniz zaman ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takın. Bant veya plasteri 1 Günden daha uzun bir süre nasırın üzerinde tutmayın ve çıkartırken nasırın etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat edin.
– nasırlı bölgeyi yumuşatmak için ılık Suda bir süre tutun. Daha sonra fazla sert olmayan bir ponza taşı veya benzeri yumuşak bir aletle nasırlı bölgeyi hafifçe temizlemeye çalışın. Böylece nasırın oluşturduğu sertliği –ölü hücreleri- temizlemiş, bölgeyi rahatlatmış olacaksınız.
– Giydiğiniz ayakkabıları ayak ve özellikle parmak bölgenize baskı yapmayacak şekil ve yumuşaklıkta seçin. Ayakkabılarınıza gerekli bakım ve tamiri yaptırın veya eskiyerek şeklini kaybetmiş olanları giymeyin. Yürürken ayağınızın maruz kaldığı sürekli şokun emilmesi için ayakkabıların iyi durumda olması şarttır. Özellikle ayakkabı topuklarının yıpranması, vücut yükünün %25’ini çekmekte olan ayak tabanınızla kemiğinize aşırı ve yanlış yük binmesine neden olur. Ayakkabınızın topuğu özellikle belli bir yöne doğru aşınıyorsa mutlaka bir ortopediste baş vurun.
– Gece yatarken nasır bölgesine bir parça Sarımsak veya soğan koyarak sarıp uyuyun. Asitleri nasırın yumuşamasına yardımcı olacaktır.

AYAK BAKIMI

Ayak bakımı eğitiminde hasta eğitimi ana hedeftir.
Ayak yaraları diyabetin ciddi bir komplikasyonudur. Bunların önlenmesinde ayak bakımının çok önemli ve etkin bir yeri vardır. Buna hekim kadar hastanın da inanması gerekir.
Şeker hastalarının hastalıkları hakkında bilgi ve bilinç düzeylerinin arttırılması ayaklarının günlük muayene ve bakımına aktif katılımını sağlar. Eğitime paralel olarak hastaların ayak bakımındaki rolü ve sorumluluğu daha da artar. Bu şekilde pek çok ayak sorununun ortaya çıkması önlenmiş olur.
Ayak bakımı eğitiminde, aşağıdaki sorulara öz, kolay ve anlaşılır yanıtlar verilmelidir.
1. Diyabet, niçin ayak sorunlarına yol açar?
2. Diyabetik ayaklara niçin günlük muayene ve bakım gerekir?
3. Ayak sorunlarına yol açan erken belirtiler nelerdir?

Yukarı

DİYABET, NİÇİN AYAK SORUNLARINA YOL AÇAR ?

Diyabetik hastalarda ayak yaralarının oluşumuna yol açan iki temel bozukluk vardır.
1 ) Sinir hasarı (Nöropati)
2 ) Damar hasarı (Anjiyopati)

Yukarı

SİNİR HASARI (NÖROPATİ)
Diyabet yüzünden ayak sinirleri zarar görür veya tamamen tahrip olur.
Ayakta ağrı duyusu azalır. Zamanla ayak tamamen duyarsız (uyuşuk) hale gelir. Şeker hastası yaralanmaların farkına bile varamaz olur.
Ayakta şekil bozuklukları ortaya çıkar. Böyle ayaklar, kolayca vuruk ve yaralanmaya maruz kalır.
Nöropati nedeniyle ayak derisi kurudur, kolayca yırtılır, deride çatlaklar ve nasırlaşmalar ortaya çıkar.

etiketler: ayakta nasir, ayakta nasir olusmasi, ayak nasiri nasil gecer, ayak nasiri tedavisi,

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir