Anasayfa / Hastalık / bacakta kramp neden olur

bacakta kramp neden olur

bacakta kramp neden olur

Kramp. Özellikle geceleyin veya dinlenirken baldırınızda veya ayağınızda ani, şiddetli ağrı oluşuyor ve sanki kaslarınızda spazm varmış gibi oluyor; kramp girmiş olan kası hareket ettirmeye çalıştığınızda şiddetli bir çekilme oluyor ve bu bölge dokununca sert ve hassas. Ne kadar ağnlı olsalar da bacak krampları önemli değildir. Hemen her zaman krampın nedeni alışılmadık bir egzersiz veya uzun süre zor durumda oturmak, yatmak veya ayakta durmaktır ve endişelenecek bir şey yoktur.

Yaralanma. Bacak ağrınız düştükten soma veya egzersiz sırasında ken¬dinizi yaraladıktan soma aniden başladı. Önemsiz bir yaralanmayla kemik kırılması gibi ciddi bir yaralanma, kas burkulması ile incinmede olduğu gibi, bacağınıza yük bindirerek durum kolayca ayırt edilir. Bacağa yük bindiremiyorsanız, kemik kırılmış olabilir ve acil yardım gereklidir. Kas yaralanmaları ise kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.

Yüzeyel tromboflebit. Baldırınızda zonklama ve yakıcı ağrıyla birlikte ağırlık hissi var. Bir damarınızın kızarmış ve iltihaplanmış olduğunu da fark edebilirsiniz. Yüzeyel tromboflebit – deri yüzeyine yakın yerdeki bir damarın iltihaplanması – muhtemelen uzun süreli yatak istirahati, uçak veya araba yolculuğu gibi uzun süreli hareketsizlik soması meydana

• Yeni yürümeye başlayan çocuklar ciddi bir düşme olmaksızın da bacak kemiklerini kırabilir. Bacağın alt kısmını yanlış yöne çeviren basit bir yaralanma bile kemiklerini kırabilir. Eğer çocuğunuz bacağına yük bindiremiyorsa, kemiğin kırılmış olmasından kuşkulanmalısınız.

Yüzeyel tromboflebit endişe verici değildir ve ağrı kesici ve kanı sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilerek derin damar trombozuna (dönüşmesi önlenebilir. Fasılalı topallama. Bacağınızda egzersiz yaparken başlayan ve dinlenince geçen hissizleştirici bir kramp ağrısı oluyor. Bu durum, en hafif egzersizde bile bacak atardamarlan daraldığı ve kaslara yeterli kan gitmediği için meydana gelir. Yaşlılarda ve/veya sigara içenlerde daha sık görülür. Çoğu kez vücudun öteki atardamarlarının (özellikle kalptekilerin) daralmasıyla eşgider.

• Ani kramplarda kramp giren kası masajla ve gererek rahatlatabilirsiniz.

• Ağrınız yüzeysel tromboflebitten kay¬naklanıyorsa (buna doktor karar verir) yatıp ayağınızı yükseğe kaldırarak ve nemli sıcak ya da ısıtma peti uygulayarak rahatlaya¬bilirsiniz

Önleme
• Kas krampları ve spazmları egzersize başlamadan önce ısınma ve gerinmeyle önlenebilir. Egzersiz yaparken bol miktarda sıvı almayı ihmal etmeyin.
• Fasılalı topallamanın nedeni kan damarlarının tıkanması olduğu için, buna karşı alacağınız önlemlerle kalbinizi sağlıklı tutmanız ve kalp krizini önlemeniz mümkün olur. Sigarayı bırakın, aşın yağ yemeyin, ve kilo verin.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

1 yorum

  1. Hayriye Ünal

    ben 9 ay önce belden ameliyat oldum sol kalçanın içine düğümlenen kramp şeklinde ağrıyı geçiremediğim için fıtıkla ilgili ameliyata aldılar 10 tane platin takılmış bana haber vermeden ameliyattan önce 2 saat dinlenmeden yürüyüş yapıyordum ameliyattan sonra ağrılarım hiç geçmedi istanbulda doktora gittim vidanın biri omuriliğe kaymış siniri rzmiş tekrar vidalar çıkartıldı yenisi takıldı şimdi ağrılarım azaldı 1 hafta önce yürüyüşlere başladım kalçamın içinen kramp giriyor ayak tabanıma kadar uzanıyıor yatarken çok daha fazla ağrıyor aslında her iki kalçamdada var,bacaklarıma aşırı kıramp giriyor magnezyumda aldım ameliyattanmı başka bir şeydenmi oluyor bilmiyorum son derece rahatsızım,,teşekkür ediyorum saygılar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir