Anasayfa / Genel / bademcik ameliyatı

bademcik ameliyatı

Bademcikler ve geniz eti, vücudun bağışıklık sisteminde rol oynayan organlardır. Ancak bu dokuların bağışıklık sistemindeki rolleri azdır. Bu nedenle bademcik ve geniz eti alınan kişilerde bağışıklıkla ilgili hiçbir olumsuz durum olmaz.

 

NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇARLAR?

Adenoid daha çok çocukluk çağının problemi olmasına rağmen, tonsil hem çocuklarda hem de erişkinlerde hastalık yapabilmektedir. Sık geçirilen enfeksiyonlar, hem hastanın günlük yaşamını etkiler, hem de sık sık ilaç kullanımına neden olur. Enfeksiyonlar dışında tonsil ve adenoidin büyüklükleri de önemli sonuçlara yol açar. Tonsillerin büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yapar. Ayrıca tonsil üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Adenoid dokusunun büyük olması burun tıkanıklığına yol açar. Bu hastalarda ağzı açık uyuma ve horlamaya neden olur.

Geniz eti ayrıca:

*İşitme kaybı ve iletişim bozukluğu.

*Çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu

*Geniz akıntısı nedeniyle boğaz iltihabı, öksürük ve alt solunum yolu problemleri

*Baş ağrısı

*Sinüzit

*Oluşan yüz ifadesi nedeniyle “geri zekâlı” görüntüsüne sebep olur.

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bademcik ve geniz etinin akut iltihaplarında tedavi genellikle ilaçladır.

 

HANGİ DURUMLARDA ALINMALIDIR?

*Sık sık enfeksiyon geçirilmesi: Genelde kabul edilen durum, birbirini takip eden yıllarda, senede 3 veya daha fazla enfeksiyon geçirilmesidir.

*Tonsillerin yutmayı zorlaştıracak kadar büyümesi

*Tonsil dokusunun tek taraflı büyümesi

*Tonsil üzerinde ağız kokusuna neden olabilecek şekilde  birikim olması

*Adenoid dokusunun nefes almayı bozacak kadar büyümesi

*Orta kulak iltihabı ve işitme kaybına neden olması

*Sık sık sinüzit ve alt solunum yolu problemlerine neden olması.

 

GENİZ ETİ VE BADEMCİK BİRLİKTE Mİ ALINMALIDIR?

Bademciklerle geniz eti benzer lenfoid dokular olduğu için özellikle çocuk hastalarda çoğu zaman bademcik problemleri geniz eti problemleri ile birlikte olur ve operasyon gerektiğinde genellikle birlikte alınmaları gerekir.

 

AMELİYAT HANGİ YAŞTA YAPILMALIDIR?

Ameliyat için kesin bir yaş yoktur. Hastaya verdiği zarara göre karar verilir. Birçok kez çocuk büyüsün diye beklemek hastaya zararlı olabilmekte ve tedavi başarısını düşürmektedir.

 

BADEMCİK VE GENİZ ETİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Genel anestezi altında ameliyathane de uygulanan bir operasyon biçimidir.

 

AMELİYATIN RİSKİ VE KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

En sık görülen komplikasyon kanamadır. Ancak bu problem nadiren görülür. Erişkin hastalarda ağrı hastayı en çok rahatsız eden durumdur. Ameliyat sonrası farenjit oluştuğuna dair yanlış inanış vardır. Hastalar bademcik alındıktan sonra hiç boğaz ağrısı olmayacağı beklentisine girmemelidirler.

 

AMELİYATTAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

En çok uyulması gereken kurallar beslenme ile ilgilidir. Özellikle ilk 3 günde kanama olasılığı daha çok olduğu için soğuk ve sıvı gıdalar seçilmelidir. Mutlaka bol miktarda sıvı alınmalıdır.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir