Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Bademcik Şişmesi Tedavisi

Hastalık kategorisine
26 Aralık 2011
eklenmiştir.

Bademcik Şişmesi Tedavisi

Antibiyotiksiz bir şekilde atlatmak mümkünse ilaç kullanılmadan atlatılması daha iyidir bademcik sorunlarının. Ancak ağrı yemeye içmeye engelse ve insanın hayatını olumsuz etkiliyorsa bir sağlık ocağına ya da haftasonu ise bir hastane acil servisine gitmekten de çekinmemek gerekir. İlaç alınmaya başladıktan bir iki gün sonra bademcik rahatsızlığı geçmeye başlar. Burada unutulmaması gereken, antibiyotik ile tedavi görüyorsanız antibiyotik kutusu bitene kadar kullanmanız gerekir. Aksi takdirde bademcik iltihabı yenileyebilir.
Bademcik evde bitkiler ile tedavi yöntemleri

İlk aşamada bademcik şişmesi ve ağrısını evde tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Limonlu ılık suyu bal ile karıştırıp içebilirsiniz. Kuşburnu, nane ya da adaçayı da faydalıdır. Portakal ve greyfurt suyu içmek de C vitamini açısından zengin olduğu için faydalı olur.

Gerektiği durumlarda evde ağrı kesici kullanılabilir.

Burundan soluk alıp vermek iyidir çünkü ağızdan solununca bademcik yine havadaki mikroplardan etkilenebilir.

Özetle;

Ballı ve limonlu sıcak su için,
Sigara içmeyin,
Tuzlu su ile ağzınızda gargara yapın,
Hafif ağrı kesici kullanın ağrı çok olduğunda,
Adaçayı, kuşburnu ya da nane çayı için,
Portakal ve greyfurt suyu için,
Burnunuzdan soluyun,
Gerektiğinde doktora gidin ve ilaç kullanın,
Dinlenin.
Bu makalede bademcik neden şişer, bademcik neden ağrır, bademcik ağrısı nasıl geçer, bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir, ne zaman doktora gitmek gerekir, bademciğe ne iyi gelir, evde tedavi edilebilir mi, antibiyotik ve ağrı kesici ne zaman alınmalıdır, bademcik ne işe yarar gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Ayrıca bademcik resmi ve şişmiş bademcik resmi, bademcik şiştiğinde nasıl görülür, bademcik nerededir resim üzerinde görebilirsiniz.

Bademcik iltihabı (Tonsillitis)

Bademcik olarak adlandırdığımız beze dokusu, bir tür lenf dokusudur ve öteki lenf bezleri gibi, bedeni enfeksiyonlardan korumakla yükümlüdür. Bir bademcik iltihaplanması, onların bu görevi yaptıklarının açık bir göstergesidir. Şifalı bitkilerle yapılacak olan uygun bir tedavi, hem bedeni güçlendirecek, hem de bademcikleri görevlerini yapmakta destekleyecektir. Çok gerekli olmadıkça bademcikler kesinlikle aldırılmamalıdır (ama çoğunlukla aldırılır).

Tedavide, bakterilerle savaşabilecek adaçayı, kekiotu, mayıs papatyası gibi bitkilerin çaylarıyla ve limonlu suyla gün boyunca gargaralar yapılmalı ve lenf sistemini temizleyici yoğurtotu, aynısafa gibi bitkiler, içten çay biçiminde kullanılmalıdır. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı bedenin savunma gücünü arttıran, echinacea preparatlarının kullanımı da büyük yarar sağlayacaktır. Bu preparatlar eczaneden temin edilebilir.

-Boyuna uygulanan soğuk kompresler iltihabı geriletir. 20x60cm boyutundaki bir tülbendi uzunlamasına katlayın ve soğuk suyla iyice ıslattıktan sonra sıkın ve boynunuza dolayın. 15-20 dakika sonra kompresi tazeleyin. Bu tedavi günde 2-3 kere yinelenebilir.

-Hoş değildir, ama etkilidir: Kompres için kullandığınız tülbendi kendi idrarınızla ıslatın (sabah idrarının orta bölümü) ve kompresinizi yapın. Denenmiş bir yöntemdir ve ağrıları kısa sürede sona erdirir.

-İltihaba karşı boğazı soğuk tutmak gerekir. Kaymaklı dondurma bu görev için çok uygundur.

-Sigara içilmemelidir!

-Elden geldiğince burundan soluk alıp verilmelidir. Havadaki pek çok yabancı madde, daha uzun olan burun yolunda süzülecek ve bademciklere ulaşamayacaktır.

-Bağışıklık sisteminizi güçlendirin! Açık havada yürüyüşler veya spor yapın.

Bademcik İltihabı Belirtileri: Başlıca belirtiler, boğaz ve baş ağrısı, ateş, titreme ve bademciklerde görülen sarı renkli iltihaplanmalardır.

Bademcik İltihabı için Bitkisel Tedavi yöntemleri: Bitkisel antibiyotikler her türlü iltihap da olduğu gibi bademcik iltihaplarında da kullanılır. Bunların başlıcaları, sarımsak, adaçayı ve ekinezyadır. Ayrıca, kekik, papatya, böğürtlen, hanımeli ve karahindiba da faydalıdır.

Tedaviye yardımcı olmak için kullanılabilecek şifalı bitkiler:

Sarımsak: Günde çiğnenerek yenecek 2-3 diş sarımsak bademcik iltihabını gidermek için oldukça faydalı olacaktır. Sarımsak kokusunun önüne geçmek için cacık şeklinde ya da bol maydanozlu ve limonlu bir salatayla birlikte yenilebilir.

Adaçayı: Hazırlayacağınız bir bardak adaçayı ile gün için 3-4 kez gargara yapmak bademcik iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

Kekik: Adaçayı gibi kekik çayı da gün boyunca gargara olarak kullanılabilir. 1 bardak kaynar derecedeki suya 1 çay kaşığı kadar kekik atıp bir-iki dakika demlendirdikten sonra süzerek elde edeceğiniz çayı gargara olarak kullanabilirsiniz.

Bademcik İltihabından korunmak için C vitamini açısından zengin besinler tüketmeye ve aşırı sıcak ya da soğuk şeyler yiyip içmemeye özen göstermek yararlıdır.

etiketler: bademcik şişmesi tedavisi, bademcik iltihabi tedavisi, bademcik sismesi,

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • tonsilit antibiyotiksiz geçer mi
  • bademcik iltihabi antibiyotiksiz gecer mi
  • bademcik şişmesine dondurma
  • bogaz iltihabi antibiyotiksiz gecermi
  • bademcik antibiyotiksiz geçer mi
  • bademcik iltihabı antibiyotik kullanmadan geçer mi
  • Antibiyotiksiz iltihap nasil gecer
  • bademcik iltihabı ilaçsız geçer mi