Anasayfa / Hastalık / Bademcik Şişmesi

Bademcik Şişmesi

Bademcik Şişmesi

Bademcik nedir ?
Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan dokulardır. Bu dokular elle kontrol edildiğinde parmak uçlarıyla hissedilebilir. Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.

Bademcik(Şişmesi) iltihabı nasıl olur?
Tonsilit de denilen bademcik iltihabı, bademciklerde mikropların birikmesi sonucu olur. Bademcik iltihabı genelde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ancak daha kötü durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz veya yeşile çalan bir renk alabilir. Bu iltihaplanma olayı tekrarladığı sürece bademciklerin boyutu büyür ve yutkunma gibi sorunlara yol açar. Bazen bademciklerin üzeri gözenekleşir ve noktalar tarzında yaygın iltihaplanma görülebilir. Bütün bunlar bademcik iltihaplanmasının derecelerini gösteren bulgulardır.
Bademcik iltihabı nasıl belirti verir?
Boğaz ağrısı,
Yutma güçlüğü,
Yutma sırasında takılma hissi,
Ateş,
Halsizlik,
Ağızda kötü koku,
Boyun bezelerinde şişme,
Ses tonundaki değişiklikler gibi yakınmalar bademcik iltihabını düşündürmelidir.
Bademcik iltihabında antibiyotik kullanmak gerekli midir?
Evet, kesinlikle gerekir. Son yıllarda gelişen tedavi yolları sayesinde bademcik iltihabı önemli şikâyet olmaktan çıkmıştır. Bademcik iltihabını ne tür bir etkenin yaptığının araştırılması için boğazdan alınan doku kültüre alınır ve mikrobun türü belirlenir daha sonra bu türe uygun bir antibiyotik hastaya tavsiye edilir. Burada dikkatli olmanız gereken şey rasgele antibiyotik almamanızdır.

Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir?
Bademcikler vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasındır. Ancak bademcikler sıksık iltihaplanarak vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp bizzat kendisi sorun olmaya başlar.
Sürekli mikrop üretmeleri
Nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırmaları
Yakın organlara zarar vermeye başlamaları gibi durumlarda bademciklerin alınması zorunluluk demektir.
Ameliyat uyutularak mı yapılır?
Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Ancak kendisini kontrol edebilecek olgunluktaki 18 yaşını geçmiş bireylerde bu ameliyat bölgesel uyuşturmayla da yapılabilir.

Bademcik ameliyatı risklimidir?
Şu bilinmelidir ki irili ufaklı önemli önemsiz dediğimiz her türlü ameliyat operasyonu risk taşır. Bademcik ameliyatının riski; anesteziden kaynaklanacağı gibi ameliyatın kendisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra boğazda iki açıklık kalmaktadır bu açıklıkların zamanla kabuk bağlayarak iyileşmesi beklenir. Bu durum da başlı başına bir risktir. Diğer yandan ameliyat sırasında kanama bademcik ameliyatının en büyük riski konumundadır ancak son yıllardaki gelişmiş teknikler ve aletler sayesinde bu riskler en aza inmiş durumdadır.

Bademciklerimiz vücudumuzun sigortası gibi çalışırlar. Bu organlarımız vücudumuzdaki enfeksiyon etkenlerinin birikerek etkisiz hale getirildiği yerlerdir. Ancak bademcikler vücudumuzda bulunana tek sigorta görevi üstlenen organlar değildir. Bunların yanı sıra koltuk altı bezleri, kasıklar ve dizin iç tarafında bulunan düğümler de bademcikler gibi faaliyet gösterebilmektedirler.
Bir çok faydasının yanı sıra aşırı büyük olan ve sık sık şişen bademcikler kişiye hayatı zindan ettiği gibi hayat standardında da ciddi düşüşlere neden olmaktadırlar.
Bademcikleri sık sık şişen hastalar özellikjle 2 noktada hataya düşmektedirler
1. Bademciklerin şişmesini takip eden zamanlarda içerisinde “parasetamol” olan toz içecekleri çok sık tüketmektedirler. Bu içeceklerd bulunan parasetamol maddesi ağrı kesicilerin etken maddesidir ve kişide geçici br rahatlığa neden olmaktadırlar. ancak ciddi bağımlılık yapıcı özelliklerinin yanı sıra asıl tehlikeli yüzleri oldukça masum olmalarıdır. Bir içecekmiş gibi pazarlanan bu ürünler aslında birere ilaçtır ve ciddi yan etkileri mevcuttur.
2. Boğazlarını sarmak suratiyle kendilerini rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Bu davranış bademciği şişen kişide geçici bir rahtlığa neden olur ancak boğazın sarılması buradaki(boğaz) sıcaklığın artmasına ve çesitli hastalık yapıcı mikropların üremesi ve yayılması için uygun bir ortam oluşmasına hizmet edecektir. Yapacağınız akıllıca davranmak ve asla boğazınızı sarmamaktır. Ayrıca ağzınızdan nefes alıp vermek yerine burnunuzdan nefes alıp vermek de güzel bir davranış olacaktır. Çünkü ağızdan alınan nefes nispeten soğuktur ve bdemciklerinizi tahriş edecektir. Bu da öksürük ve ciddi ağrılara neden olacaktır.

Bademcik şişmesi

Boğazda iki tarafta bulunan bademcikler vücuda giren mikropların tutulmasında etkili rol oynar. Bazen bunların kendisi mikrop kaparak şişebilir. Ateş, ağızda koku, iştahsızlık yapabilir. Eğer romatizma mikrobu boğaza yerleşirse ve çoğalırsa çeşitli hastalıklara yol açabilir. Eklem romatizması, kalp romatizması, nefrit, kızıl gibi hastalıklar boğaza yerleşen mikroplar sebebi ile meydana gelir. Bademcikler ve senede beşten fazla şişerse, romatizmal hastalıklara yol açarsa, gelişmeyi etkilerse ameliyat ile almak lazım

Bademcik iltihabı
Boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutkunma güçlüğü ve bitkinlikle ortaya çıkan bademcik iltihabı ise genellikle streptokok adı verilen mikroorganizmalardan kaynaklanıyor.
Çocuklarda görülen bademcik iltihapları, ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor. İyi tedavi edilmediğinde böbreklerde enfeksiyona, kalpte ise romatizmaya yol açabiliyor. Bu yüzden gerektiğinde bademciklerin ameliyatla alınması gerekebiliyor. Marmara Üniversitesi Nöroloji Enstitüsü Denge Kliniği Şefi Doç. Dr. Alev Üneri, bademcik ameliyatına karar vermenin bazı kriterleri olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Ameliyat her zaman herşey için en son çaredir. Bir defa bunun mutlaka altını çizmek lazım. Ameliyat etmeden eğer bir şeyi kurtarabiliyorsanız, koruyabiliyorsanız mevcut durumda önce bunu denemeniz lazım. Bademcik iltihabı nedeniyle ameliyata karar verilmesinin bazı kriterleri var. Eğer çocuğun bademcikleri iriyse ve gece uykuda nefes kesilmesi oluyorsa alınması öneriliyor.”

Sigaranın zararı
Bir kış dönemi içinde çocuğun 4-5 kez enfeksiyon geçirmesi de bademciklerin alınması için yeterli sayılıyor. Bademciklerin iltihaplanmasındaki bir diğer önemli faktör de sigara. Bademcikleri sık sık iltihaplanan çocukların evlerinde kesinlikle sigara içilmemesi uyarısı yapılıyor.
Doç. Dr. Alev Üneri, bu konuda şunları sölüyor: “Bazı çocuklar genetik olarak bademcik iltihabına yatkındır. Yani annesi ya da babasından biri ameliyat olduysa, çocuğun bademcik problemi ile karşı karşıya kalma ihtimali de çok yüksek demektir. Ama böyle yatkınlığı olan bir çocuğun evinde bir de sigara içiliyorsa problemin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.”
Bademcik iltihabı uygun antibiyotiklerle tedavi ediliyor. Doktorun önerdiği süre boyunca antibiyotiklerin alınması tedavinin başarı şansını artırıyor. Doç. Dr. Alev Üneri şöyle konuşuyor:
“Antibiyotiği başlayıp 2 gün 3 gün sonra ateşi düştü deyip kesmek hastalığı kronikleştirmek için yapılabilecek en kötü şey.”
Bademcik iltihabı geçiren çocuğun yüksek ateş nedeniyle su kaybettiğine dikkat çeken uzmanlar, bu dönemde bol bol su içirilmesini öneriyorlar.

Adaçayı sindirim ilacı

Adaçayı çiçeğinin (salvia officinalis) sindirim sistemini çalıştırmaktan, dişeti çekilmelerine kadar çok çeşitli hastalıkların tedavisinde yararları bulunuyor.

Adaçayı çiçeğinin yüzeyindeki tüylerin arasında kesecikler bulunuyor. Yağ bezleri olan bu kesecikler fazla alındığı takdirde tehlikeli olabiliyor. Ancak normal oranlarda adaçayı tüketmek çeşitli sağlık sorunları için olumlu etkiler yapıyor. İdrar söktürücü özelliği bulunan adaçayı aynı zamanda yumurtalıkları çalıştırıyor, sindirimi kolaylaştırıyor.

Bademcik iltihabı ve diş eti çekilmelerinde de adaçayı gargarası yapmak gerekiyor. Bitki bilimciler, gargara için şu öneride bulunuyor:

‘Bademcik iltihabı ve diş eti çekilmelerinde 80-90 gram adaçayını bir litre suda haşlayın. Ilıkken gargara yapın. Bunu her sabah ve akşam içerisinde hiçbir şey katmadan uygulayın.

Bir hafta içerisinde hiçbir şeyiniz kalmaz. Ancak dişlerinizi ya çok yumuşak bir fırçayla fırçalayın ya da fırçayı diş etlerinize değdirmemeye çalışın.’

Bademcik ameliyatı

“Bende sağ testisin yanında şişme oldu. Yapılan muayenede spermatosol teşhisi kondu. Bunun için ne yapabilirim. Ayrıca bende spastik kolon da var. Ne gibi tedavi olabilirim. 5 yaşındaki yeğenimin bademcikleri sık sık şişiyor. Aylık koruyucu iğnelerle idare etmeye çalışıyoruz. Ne zaman ameliyat yaptırabiliriz.”
Testiste yapılan spermin atıldığı kanallara spermatik kord denir. Bu kanalın herhanği bir sebeple tıkanması halinde kist şeklinde bir şişlik meydana gelir. İçi sıvı dolu olan bu kiste spermatosol adı verilir. İyi huylu bir hastalıktır. Kanserleşme riski yoktur. Şişlik ağrı yaparsa, fazla büyürse ameliyat ile almak lazımdır. Üroloji bölümündeki takipleri bırakmayın.
Barsaklarınızdaki ağrı, aşırı gaz sıkıştırması spastik kolondan ileri gelebilir. Hassas, heyecanlı kimselerde sık rastlanır. Stres artırır. Sakinleştirici ilaçlar ile barsak hareketlerini artıran ilaçlar kullanılır. Posa bırakan sebzeli yiyecekler, kepekli ekmek faydalıdır. Bir gastroenteroloji uzmanının takibine girmeniz iyi olur.
Yeğeninizin bademciklerinin sık sık şişmesi mikrop kapmasından ve koruma sisteminin zayıf olmasından ileri gelmektedir. Bazı mikroplardan korunmada aylık koruyucu iğne yaptırmak faydalıdır. Bademcikler bir senede dörtten fazla şişiyor ve ateşli hastalık yapıyorsa, vücudun gelişmesini engelliyorsa, boğazda devamlı romatizma mikrobu ürüyorsa, uyku düzeni bozuluyorsa, geniz eti ile beraber kulakta işitme kaybı yapıyorsa ameliyat yapmak lazımdır. Ameliyatın yapılabilmesi için en erken yaş 3 yaşıdır. Ne kadar geç yapılırsa o kadar iyi olur. Komplikasyonların çıkma ihtimali var ise beklenmez

Çocuklarda bademcik ve geniz eti sorunu

Özellikle kreş veya anaokuluna başlayan çocuklarda bağışıklık sistemleri gelişene kadar enfeksiyonların da etkisiyle bademciklerin iltihaplanması ve geniz eti sorunları sık görülüyor.

Bademciğin çocuklar için önemi nedir?

Bademcik, erken çocukluk döneminden başlayarak erişkin yaşa kadar büyür. Çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesinde rol oynar. Çocuklarda 6 yaşına doğru, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya başlar. Bu yaşa kadar sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle bademciklerde iltihaplanma ve buna bağlı büyüme sık görülür.

Geniz eti ve bademcikler hangi sağlık sorunlarına yol açarlar?

En sık burun tıkanıklığına. Burnu tıkanan çocuk ağzı açık uyur ve horlar. İleri vakalarda apne dediğimiz uykuda solunum durmasına neden olur. Kronik hastalarda, ‘adenoid yüz’ dediğimiz tipik bir görünüm ortaya çıkar: Yüzün uzaması, üst dudağın yukarı çekilmesi, çenenin küçük kalması ve üst kesici dişlerin açıkta olması gibi. Çocuk sanki zeka sorunu varmış gibi durur.

etiketler: bademcik, bademcik sismesi, bademcik sismesi tedavisi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir