Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

balık alerji yaparmı

Genel kategorisine
25 Haziran 2012
eklenmiştir.

balık alerji yaparmı

Bu grup birçok farklı çeşit ve türü kap-sar. Oldukça güçlü alerjenlerdir ve zorlu ve ani reaksiyonlara neden olurlar. Ço-cuklarda çoğu zaman astım veya egza-maya neden olmalarına rağmen aslında kaşıntı, deri ve gözde lezyonlar (ürtiker) ve sindirim sistemindeki alerjiden sorum-ludurlar. Aynı yumurtada olduğu gibi aler-jik reaksiyonlar balığın ağza alınmasından

birkaç dakika sonra görülebilir. Pişmiş ya da çiğ balığın kokusunu duyma, hatta bazen balığa sadece dokunma ile birlikte bile de aşırı duyarlı birey-lerde semptomlar gözlenebilir(12). Alerjiye sebebiyet veren balık ve deniz ürünü yendikten sonra deride kızarma, kaşıntı göz ve deride lezyonlar, sindirim siteminde; karın ağrısı, kusma, bulantı, ishal ve karında kramplar, solunum sisteminde; astım ve alerjik burun nezlesi, ve genel bir reaksiyon olarak anaflaksi gözlenebilir(15).

Alerjik reaksiyonlara neden olan balık ve deniz ürünlerinden bazıları şunlardır: köpek balığı, vatoz, morina balığı, sardalye, uskumru, ton balığı, ıstakoz, kerevit, karides, yengeç, salyangoz, deniztarağı, midye, istiridye, kalamar ve ahtapottur (15).

Grup reaksiyonlar diğerlerinde olduğu gibi bu besin grubunda da sık-lıkla görülmektedir. Eğer bir çocuk ( ya da yetişkin) bir balığa karşı klinik alerjik belirtiler gösteriyorsa diğer balık türlerine karşı da gösterir. Yakın antijenik ilişki nedeniyle hiç yenmemiş olunsa bile alerjik test sonuçları pozitif çıkmaktadır(12).

Balık ve deniz ürünlerine karşı duyarlılığı bulunan bireyler, balığın de-risi ve kılçığından yapılan zamklara karşı da aynı şekilde alerjik reaksiyon gösterebilirler. Zamk güçlü bir alerjendir ve ani klinik belirtiler göstermeyi sağlama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle alerjik hastalarda testlerde kul-lanılırken çok dikkatli olmak gerekir (12).

Balık alerjisi yıllar geçtikçe azalabilir ama bu durum yumurta veya süt alerjisi gibi kolaylıkla gerçekleşmez (12).

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • balik kasinti yaparmi
  • balik yagi alerji yaparmi
  • balık alerjisi
  • balık alerji yaparmı
  • bal alerji yaparmı
  • balik kasinti
  • balık yağı alerji yaparsa