Anasayfa / Genel / baş ağrısı sebepleri

baş ağrısı sebepleri

baş ağrısı sebepleri, Baş Ağrısının Nedenleri:

Gerginlik. Başınızın içinde içten içe sürekli bir baskı hissediyorsunuz. Sanki başınızın etrafına elastiki bir bant sarılmış gibi ve gün ilerledikçe bu artıyor. Gerginlikten veya kasmaktan kaynaklanan baş ağrıları baş ve boyun kaslarınızı farkında bile olmadan kasmanız nedeniyle meydana gelir. En yaygın baş ağrısı budur.

Migren. Başınız, özellikle tek tarafı ya da gözlerinizin arkası zonkluyor ve bu şiddetli ağrı çoğu kez sabah başlıyor. Mideniz bulanabilir, ışığa ya da sese hassasiyet oluşabilir ve yıldızlar ya da parıltılar görebilirsiniz. Migren kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür ve kalıtımsal olma eğilimi taşır. Saç derisindeki kan damarları genişlediğinde oluşur ve stres, peynir ve çikolata yemek, kırmızı şarap içmek, oruç tutmak veya parlak sıcak güneş altında egzersiz yapmak gibi belli etkenlerle daha da şiddetlenir.

• Başta yaralanma olmadığı durumlarda, 3 yaşından küçük çocuklarda baş ağnsı ender görülür. Başta yaralanma varsa, acil yardım isteyin.
• Üç yaşından büyük çocuklardaki baş ağnsı pek çok sorunun belirtisi olabilir, ama kendiliğinden gelip gidebilir de. Eğer çocuğunuzda baş ağrısıyla birlikte aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, derhal dok¬tora başvurun: Uyuşukluk; baş öne eğildiğinde artan ağrıyla birlikte boyun sertliği; sıvı içememe; 38 °C üzerinde ateş; ishal olmadan kusma; halsizlik; eşgüdüm kaybı; sürekli veya sabahları uykudan baş ağrısıyla uyanma.

Gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları çoğu kez masajla (başınızın alt kısmını baş par¬maklarınızla kulakların altından başlayıp arkaya giderek ve sonra şakaklara çıkarak ovun) veya boyun arkasına sıcak uygulamakla geçer. Baş ağrınız şiddetliyse, bu migren de olabilir. Krizin ilk belirtileriyle birlikte hemen karanlık bir odada gözlerinizi kapatarak dinlenin. Gözlerinizin üzerine soğuk bir bez veya buz, alnınıza buz koyun. Bu işe yaramazsa, sağlık uzmanına ya da doktora danışın. Doktorun ilaç yazması gerekebilir.

Önleme
• Ne zaman ve nerede başınızın ağrıdığını izleyerek bu uyarıcılardan kaçının.
• Gün içinde düzenli yemek yiyin, ancak bazı yiyecek ve içeceklerin bazı insanlarda baş ağrısı yaptığını da bilin. Alkol, muz, kafein, çikolata, yiyecek katkı maddeleri, nitratlar (sosis ve öteki işlenmiş etlerde bulunur), sert ve eskimiş peynir, fıstık, kırmızı şarap, yapay tatlandırıcılar (aspartam) ve sirke bunlardan bazdandır.
• Geceleri dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, geceleri kullanmak üzere spor mağazalarından dişlik alın.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir