Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Bebeklerde Gaz Sancısının Giderilmesi

Bebek kategorisine
7 Şubat 2012
eklenmiştir.

Bebeklerde Gaz Sancısının Giderilmesi

Bebeklerde gaz sancısının giderilmesiyle ilgili tüm sorularınızı uzman doktorlarca hazırlanmıs yazılardan derlediğimiz makalemizde bulabilirsiniz. Sizinde bebeklerde gaz sancısıyla ilgili kendi yöntemleriniz varsa bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu konuda uzmanların sunmuş olduğu stratejiler birbirinden farklıdır. Bir bebekte işe yarayan bir yöntem diğerinde yaramayabilir. Bu sebepten ötürü, ebeveynlerimize bebekleri için uygun olan yöntemi bulana kadar sunulan birkaç stratejiyi denemeleri önerilir.

Bebeğinizi beslediğiniz biberonu kontrol edin

Eğer bebeğinizi biberon ile besliyorsanız, onu mamasını aceleyle yutkunmasına sebep olacak bir biberon kullanmamaya dikkat ediniz. Bu konuda biberon seçimi önemlidir. Beslenirken ne kadar çok hava yutarsa o kadar çok mide problemi yaşayacaktır.

Deliği oldukça küçük olan biberon emzikleri, bebeğinizin daha fazla mamaya ulaşması istemiyle daha çok yutkunmasına neden olacaktır, diğer yandan deliği daha büyük olan biberon emzikleri ise bebeğinizin istediğinden daha fazla sıvının ağzına dolmasına sebep olacağından yine rahatsızlık verecektir. Bu anlamda doğru biberonla bebeğinizi beslemek onun mide problemleri yaşamaması açısından önemlidir.

Bebeğinizi dikey pozisyonda besleyin

Bebeğinizi hazır mama ya da anne sütü ile beslerken, sıvının midesine daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlamak için bebeğinizi dik tutmaya gayret edebilirsiniz. Eğer bebeğinizi dizlerini karnına doğru çeker ya da kamburlaşırsa, bebeğinizin bu pozisyonlarda hava yutması ihtimali yüksek olur bu da yine mide problemi yani gaz sancıları yaşamasına sebep olacaktır.

Bebeğinizi gelişi güzel beslemekten sakının

Bebeğinizin iyice acıkmasını beklemeden besleyiniz : eğer bebeğinizi acıktığı için ağlıyor ise beslenirken büyük bir ihtimalle hava yutacaktır. Bebeğinizi sakin bir ortamda beslemeye gayret ediniz. Odadaki ışık miktarını azaltınız, yumuşak bir müzik eşliğinde ve sessiz bir ortamda beslemeniz bebeğiniz için rahatlatıcı olacaktır.

Bebeğinizin gazını sıklıkla çıkartmasına yardımcı olun

Sıklıkla gerçekleştirilen gaz çıkarma işlemleri bebeğinizin midesinde oluşan gazdan kurtulmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin gazını çıkartmak için bütün yemeğini bitirmesini beklemeyiniz. Bebeğinizin bakımını yaparken gazını çıkartınız ya da biberon ile beslerken her birkaç dakika da bir gaz çıkartma işlemini tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız yediklerinize dikkat etmelisiniz

Eğer bebeğinizin anne sütündeki bazı besinlere karşı hassas olabileceğini düşünüyorsanız, birkaç hafta süt ve süt ürünlerinden (süt, peynir, yoğurt) uzak durunuz. Eğer bu durum işe yaramazsa, yediğiniz baharatlı yiyeceklere, buğday ürünlerine, fındık, çilek, bir takım sebzelerin (lahana, brokoli, karnabahar) ve sarımsak, kafein ve alkol gibi ürünlerin tüketimine dikkat ediniz. Bu süreç biraz zaman alabilir ama bebeğinizin gaz sancılarından kurtulması için değer.

Kullandığınız bebek mamasını değiştirebilirsiniz

Bebek mamaları genelde gaz sancılarına pek sebep olmaz fakat bebeğiniz çok sık bu problemi yaşıyor ise böyle bir değişimi denemeye değer. Uzman doktorunuzla görüşünüz ve içerisinde inek sütü proteini içermeyen başka bir mamaya geçip geçmeme konusunda tavsiye alınız.

Bebeğinize masaj yapın

Bebeğinizin karın bölgesini usulca ovalamanız bebeğinizin midesindeki gazdan kurtulmasına yardımcı olur ve bebeğiniz kendisini daha iyi hisseder. Aynı zamanda bebeğinizi dizine

İnfantil kolik, bebeklerde 10-15 günlükken başlar ve sıklıkla 3-4 ay kadar devam eder. Kesin nedeni bilinmeyen ancak bağırsakların olgunlaşma eksikliğine bağlanan ve toplumumuzda gaz sancısı olarak bilinen bir durumdur. İnfantil kolik için çeşitli tanımlar yapılmaktadır.

Ancak en çok kullanılan tanım; sağlıklı bir bebekte barsak kökenli olarak en az günde 3 saat, en az haftada üç gün ve en az 3 hafta süren periyodik ağlamalardır. Ancak çok ağlamanın ölçüsü her anne baba için değişebilmektedir. Bu nedenle en basit tanım belirli aralıklarla oluşan ve ilk üç ay boyunca süren sebebi belli olmayan ve aileyi rahatsız edecek düzeydeki ağlamalar olarak yapılabilir. Bu sancılar birçok bebekde görülür.

Karın bölgesinde gaz toplanması ve bunun yarattığı huzursuzlukla kendini gösterir. Bu bir hastalık gibi algılanmamalı ve küçük önlemlerle azaltılmaya çalışılmalıdır. Gazın en önemli göstergelerinden biri bebeğin bacaklarını karın bölgesinde toplayarak ağlaması ve yüzünde kızarma ve morarmalar görülmesidir. Buna göre, öncelikle bebeğin gaz nedeniyle ağlayıp ağlamadığını tespit etmek gerekir. Çünkü tüm ağlamaların sebebi de “gaz” değildir. Örneğin açlık, diş çıkarma, ishal, kulak ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle de bebek uzun süreli ağlama krizlerine girebilir.

Gazın nedenleri nedir?
Aslında gazın tam nedeni bilinmemektedir. Gaz sancısı; bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olay olduğundan, belirgin bir tedavisi de henüz yoktur. Kesin tedaviden çok gazı azaltıcı bir takım önlemler ve davranış biçimleri uygulanması gerekir.

Gaz sancısını azaltmak için neler yapılmalı?
– Bebeklere hiçbir yararı olmadığı halde şekerli su içirilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi, çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması,
uzun süre açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü yiyecekler), iyi temizlenmemiş şişe, kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağrı kesiciler) basit mikrobik kirlenmeler nedeniyle gaz yapabilir.
– Altının uzun süre ıslak bırakılması, bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması, uzun süre aynı konumda yatırılması gazı artırabilir.
– Bebeğin kundaklanması, hareket kabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması gazı artırabilir.
– Annenin beslenmesinin gaz oluşumundaki rolü sanıldığı kadar belirgin değildir. Böyle durumlarda anne ve babanın sakin, hoşgörülü ve sevecen olması çok daha önemli.
– Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar oluşturulmamalı.
– Dar ve sıkıcı veya üst üste kalın giysiler giydirilmemeli.
– Besinler hazırlanırken hijyen (temizlik) kurallarına uyulmalı.
– Bebekler hep aynı pozisyonda yatırılmamalı, sağ ya da sola dönük yan olarak veya karın üstü yatırılmalı (karın üstü yatırılırken (yüzükoyun) lütfen yanında bulununuz).
– Her beslenmeden sonra en az yarım saat ve en az iki ya da üç kere geğirene kadar gazı çıkartılmalı.
– Sakin olduğu bir zamanda bebeğe uygun masaj yapılmalı. Özellikle altının değiştirildiği zamanlarda ve banyo yapıldığı zamanlarda masaj çok yararlıdır.
– Gereğinden fazla emzirilmemeli, gereksiz yere ek besinler verilmemeli.
– Hekime danışılmadan gereksiz yere gaz ilacı verilmemelidir.

Gaz sancısının masajla giderilmesi
“Kolik” de denilen (İnfantil Kolik) gaz sancısının kesin bir tanımaması yoktur. Ancak bebeğin mide barsak sistemindeki sıkışmış gazın atılamaması olarak ifadesi en doğru olanıdır. Sıkışmış bu gaz sebebi ile sindirim sistemi doğru çalışamaz ve sancıya sebep olur.
Bebeğin sindirim sisteminin henüz yeterince gelişmemesine bağlı olarak bu problemin oluştuğuna inanılır. Bir başka durum ise, bebeğin gün içinde değişen durumlara adapte olamamasıdır. Bu adaptasyon eksikliği sebebi ile sıkışmış gaz meydana gelebilir.
Kolik genelde 3-4 haftalık iken başlar. 3-4 ay devam eder. Bu ağrı dolu tecrübenin daha sonra kaybolur.
Hangi bebekler incelenmeli?
1 saatten uzun ağlamalar, haftada 2 den çok problemin görülmesi, araştırmayı gerektirir. Araştırmalarda problem saptanmaması durumunda ancak, “zararsız gaz sancısı” diye düşünülmelidir.
Geceleri, beslenme sonrası, bebek ayaklarını karnına doğru çekerek ağlar, ağrısını hafifletmeye çalışır.
Doktora başvurmalı mıyım.
Uzamış ve sayısı artmış ağlamalarda hekime başvurulmalıdır.
Masaj gaz sancısını önleyebilir mi?
Önleyebilir. Masaj ile sindirim sisteminin düzenli çalışması sağlanabilir. Bu da gaz sancısını önleyebildiği gibi şikayetleri hafifletebilir.
3 masaj ile hızlı sonuç alınamaz. Ancak problemi çözmekte yardımcı olduğu kesindir. Masaja devam edilirse, gün be gün bebeğiniz acılarının azaldığını gözleyeceksiniz. 7-10 günlük uygulama ile olumlu sonuçları gözleyebilirsiniz.
Bebeği masaj hazırlama
· Masajın kesintisiz olmasını sağlayın. 20 dakikanızı masaja ayırın.
· Masaj süresini başlangıçta kısa tutmalı hafta hafta artırarak 10 dakikaya çıkarmalıdır.
· Bebeğiniz tam aç veya tam tok iken masaj yapmayın. Beslenme aralarında yapmak en idealidir. Banyo sonrası ise en mükemmel zamandır.
· Masaj mümkün ise her gün ve aynı saate olmalıdır. Bebeğiniz güzel bir masajı hep bekleyecektir.
· Oda sıcak olmalıdır. Soğuk odada gevşeme mümkün olamayacağı gibi, bebek nezle grip gibi enfeksiyon hastalıklarını kapabilir. Bebekler, erişkinlerden 10 kat daha hızlı vücut sıcaklıklarını kaybederler.
· Bebeğinizi yatıracağınız yüzeyin yumuşak olması önemlidir. Direkt temas edeceği yüzey pamuklu bir örtü olmalı, yün sünger plastik gibi olumsuz sonuçlar doğurabilecek maddeler ile temasından kaçınılmalıdır. Tek kullanımlık yatak örtüleri, pamuklu havlular idealdir.
· Masaj esnasında lazım olacak her şey hemen ulaşabileceğiniz yerde durmalıdır. Masaj bitiminde bebeğinizin giyimleri, bezi vs
· Aşırı yorgun, stresli ve masajı istemeyen bir ruh halinizi bebek hemen algılar. Bu da masajın olumlu etkilerinin ortaya çıkmasını engeller.
· Tırnaklarınızı kısa kesin. Parmak uçlarınızdan önce tırnaklarınızın bebeğe teması sakıncalı olduğu gibi, uzun tırnak uçlarını tam temizlemek mümkün olmaz. Yeterli hijyene engeldir.
· Tüm takılarınızı çıkması önemlidir. Metallerin soğuk yüzeyi olumsuz etki edebilir.
· Bebe yağı da sıcak olmalı (soğuk olmamalıdır).
· Ilık bebe yağı avuç içine döküldükten sonra her iki el ovuşturularak elde bir tabaka oluşturun. Göz teması sağlandıktan sonra bebeğinizden sözlü olarak masaj için izin isteyin.bebeğiniz ile duygusal iletişim kurulmasında göz temasının büyük önemi vardır. Yumuşak ve sevgi dolu ifade ile izin istenmesi de başlangıçta elbette bebek tarafından algılanmaz. Ancak bir süre sonra kendisine hoş bir şeyin uygulanacağını anlayacaktır. İzin cümleleri basit ve yumuşak kelimelerden seçilmelidir.
· Bebek masaja direnç gösterir ise masajdan vazgeçilmelidir. Bebeğe rağmen masaj yapılmamalıdır.
· Bebek hasta ve aşırı stresli iken masaja ara verilmelidir. Bebek ağlıyor ise el ve ayakları ile sizi itmeye çalışıyor ise veya başını başka tarafa çeviriyor ise bu bir işaret olabilir.
· Masaj aşağıdan yukarıya kan dolaşımını rahatlatacak tarzda kalbe doğru olmalıdır.
· Parmaklarla küçük darbelerle veya minik daireler tarzında olmalıdır
· Ayak ve bacaklara uygulanan teknik el ve kollara da uygulanmalıdır
· Masaj parmak uçları ile veya el ayası kullanılmalıdır
· Masaj nazikce yapılmalıdır
· Omurgalara direct baskı yapılmamalıdır
· Masaj yağının göze ve ağıza ulaşması engellenmelidir