Anasayfa / Bebek / Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Bebeklerde Katı Gıdalara Geçiş

Emzirmeden sonra katı gıdalara geçiş bebeklerde sorun haline gelebilmektedir. Çünkü katı gıdalara geçiş sadece beslenme değil aynı zamanda çiğnemeyide beraberinde getirir. Bebeklerde katı gıdalara geçiş önerileri ve bebeklerde katı gıdalara geçiş zamanını öğrenmek istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz.

Annelere öğütler ve ek gıdalara başlamada genel prensipler:

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara 6. aydan sonra başlanır. Eğer 4-6 ay arasında bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslenmeye devam ediniz ve ek besinlere 6. aydan sonra başlayınız.

Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayınız.

Ek gıdaya geçişte, özellikle katı gıdaların verilmeye başlandığı dönemde bebekler dilleri ile besinleri itebilir. Bebeklerin, istem dışı yaptıkları bu hareket genellikle 6-7 aydan sonra düzelir. Bebeğiniz ek gıdaları sevmedi diye endişelenmeyiniz.

Çocukların beslenme durumu en iyi kilo alışları ile değerlendirilir. Bunun için çocuğunuzu düzenli sağlık kontrollerine götürünüz.

Ek besinler

Çocuğu değişik tatlara ve kıvamlara alıştıran, ileri yaşlar için kolay yeme alışkanlığı kazandıran, besleyici değeri yüksek besinlerdir. Bu dönemde verilecek ek besinler meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel bisküvi, ekmek, yumurta gibi yiyecekleri içerir,

• Ek besinler kaşıkla veya bardakla az miktarlarda başlanarak verilir, daha sonra öğün haline getirilir.

• Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri çocuk aç iken alışık olduğu yiyeceklerden önce veriniz.

• Ek besinlerin hepsine aynı haftada başlamayınız. Yeni besinlerin en az birer hafta aralıklarla çocuğunuzun beslenme programına ekleyiniz.

• Yeni verilecek yiyeceklerin alerji yapıp yapmadığına dikkat ediniz. Şüphelenilen gıda çocuğa verilmediği zaman belirtilerin geçip geçmediğini kontrol ediniz.

• Bebeğinize hiçbir zaman şekere veya reçele batırılmış yalancı meme vermeyiniz.

• Çocuğunuzun hoşlanmadığı önemli yiyecekleri 2-3 haftalık aralarla zaman zaman tekrar vermeyi deneyiniz.

• Bebeğinize vereceğiniz tüm yiyeceklerin temiz ve taze pişmiş olmasına dikkat ediniz.

Dikkat ! ! !

*Bebeğinize 18. ayın sonuna kadar kaynatılmış su veriniz.

*Bebeğinize 1. 5 yaşına kadar inek sütü vermeyiniz(Şişe süt, kutu süt gibi pastörize diye adlandırılan sütlerin de inek sütü olduğunu unutmayınız)

Aşağıda katı yiyeceklere başlarken gerekli olacak bazı ipuçları yer almaktadır:

Bebeğiniz Hazır mı?

Çoğu doktor siz katı yiyecekleri vermeden önce bebeğinizin en az 4 , ideali 6 aylık olması ve başını dik durumda sürekli tutabildiğinde başlanması konusunda hem fikirdirler.

Pirinç iyi bir seçimdir

Demirle takviye edilmiş pirinç lapası bebeğinizin katı yiyeceklere başlaması için iyi bir seçimdir. Pirincin demirle takviye edilmesi şu sebeplerle yapılır:

• Kolay sindirilir.
• Bebeğin ihtiyacı olan demiri sağlar
• Kıvamı anne sütü veya bebek maması ile hemen ayarlanabilir.
• Diğer hububatlarla mukayese edildiğinde alerjik reaksiyon oluşturma ihtimali daha azdır.

Deneyebileceğiniz diğer lapalar yulaf ve arpa olabilir. Tek çeşit tahıllardan oluşan lapaları denedikten sonra bebeğinize karışık lapalar yedirebilirsiniz.

Katı yiyeceğe başlamak

Katı yiyeceklere başlamadan önce doktorunuza danışın fakat başlama zamanına karar verdiğinizde bebeğinizi buna yavaş yavaş alıştırın. Katı yiyecekleri vermeden birkaç gün önce bebeğinizin masada sizinle beraber rahat etmesini sağlayın. Onu kucağınızda tutun, yakınınızda sallanan bir bebek sandalyesine yerleştirin ya da yüksek bir sandalyeye oturtun. Bu bebeğinize yemek zamanının özel olduğunu anlatacaktır.

Bebeğinizin ilk yemeği için sahneyi hazırlamak

Bebeğinizi ilk kez kaşıkla besleyeceğiniz ilk girişiminiz için, gün içinde bebeğinizin keyfinin yerinde olduğu bir zamanı seçin, uykusunu almış ve normal derede aç olsun. Çok aç bir bebek bu tip kaşık dolusu yiyeceklere sabır göstermeyebilir. Bebeğinizin sakin sakin yemek yemeye en çok istekli olduğu zamanı deneyebilirsiniz.

Günün sizin içinde en uygun zamanını seçin. Belki sessiz bir hafta sonu sabahı en iyisi olacaktır, böylece iş öncesi ya da sonrasında yenilecek koşuşturma halinde bir yemek için endişelenmeniz gerekmeyecektir. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, gün içinde sütünüzün en düşük seviyede olduğunu hissettiğiniz bir anı seçin.

Başlamadan önce, bebeğinizi emzirin ya da ona biberonunu verin bu sayede mızmızlanmayacaktır. Emzirme sürenizi ya da verdiğiniz anne sütü veya mama miktarını azaltmayın. Böylece ne kadar ya da hangi katı gıdayı aldığından bağımsız olarak, bebeğinizin büyümesi için gerekli olan yeterli besini elde ettiğinden emin olabilirsiniz.

Yüksek bir sandalyeyi masanın yanına yerleştirin. Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız yemek parçalarının etrafı kirletmesini önlemek için eski örtüler ya da birkaç sayfa gazeteyi yüksek sandalyenin etrafına serebilirsiniz.

Bebeğinizin giysilerini geniş ve yıkanabilir bir önlükle örtün,(kendiniz de eski giysiler veya bir önlük giymek isteyebilirsiniz)

Bebeğinizin nazik dişetlerini korumak için plastik olan ve bebeklere özel bir kaşık kullanın.

Bebeği Beslemek

Bebeğiniz bir şekilde kaşığı kapmaya çalışacağı için, bir miktar yiyeceği bebeğinizin sandalyesine bulaştırın ki böylece onu parmağıyla karıştırabilsin ve siz ona yedirmeden önce yapısına alışabilsin.

Bebeğiniz ilk tadımda kaşığı diliyle hemen dışarı çıkarırsa şaşırmayın. Bu doğal bir reflekstir. Başlangıçta kaşık yerine parmağınızı kullanmayı deneyebilirsiniz. Sonunda bebeğiniz dışarı çıkardığından fazlasını yutmaya başlayacaktır.

Günde bir öğün bebeğinize katı yiyecek verin, bu düzeni birkaç gün ya da hafta boyunca devam ettirin. Ta ki bebeğiniz birkaç kaşık dolusu mama yiyene kadar. Ondan sonra yavaş yavaş çeşitleri arttırın.

Dünyanın mucizevi ve eşsiz besini olan anne sütü ne kadar besleyici, hazırlanması ne kadar pratik bir besindir değil mi? Bebeğiniz için soğuk mu, sıcak mı, lezzetli mi, “aman besin değeri kaçtı mı acaba?” diye düşünmenize gerek kalmaz. Bebeğinizi şapırtılar eşliğinde beslersiniz. Bu sizin hayattaki en mutlu anınızdır. Anne sütünden sonra bebeğinizi katı gıdalarla beslemeye başlamanız ise büyümenin ilk belirtilerindendir.
İlk yazımda da belirttiğim gibi anne sütünün ilk 6 ay verilmesi hem gerekli hem de önemlidir. Ancak 4. aydan itibaren yavaş yavaş katı gıdalara geçilebilir. Bebeğiniz katı gıdaları kabul edip yedikçe katı gıdanın miktarını arttırabilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bebeğinize vermeye başlayacağınız ilk gıdaların sindirimi kolay besinlerin olmasıdır. Mevsime göre şeftali-elma suları, pirinç unlu pudingler veya sebze çorbaları bebeğinizin damak zevkine sunduğunuz besinler olabilir.
Bu yazımda sizlere 4-5 aylık bebeğiniz için birkaç öğün besleyeceğiniz tarifler hazırladım.

4 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

İlk yazımda da belirttiğim gibi anne sütü ilk 6 ay mutlaka verilmelidir. Ancak fiziksel veya sağlık sebebiyle anne sütü verilemiyorsa hazır ticari mamalardan her öğünde 150-180 ml olmak üzere günde 4-5 öğün vermenizi tavsiye ederim.
Bebeğiniz 4 aylık olmuşsa karnını anne sütü ile doyurup azar azar diğer gıdalara başlayabiliriz. 4. aydan itibaren bebeğinize verebileceğiniz ilk ek gıda evde hazırlayacağınız meyve suyu olmalıdır. Mevsimine göre elma, şeftali gibi meyvelerin suları uygundur. Meyve suyu 1-2 tatlı kaşığından başlanarak ve zamanla artırılarak verilmelidir.
Meyve suyunun hazırlanmasına çok dikkat etmelisiniz.
Meyve suyu Tarifi: Meyveler iyice yıkanarak, kabukları soyulur ve cam rendede rendelenir, temiz bir tülbent ile süzülerek suyu elde edilebilir. Veya bebeğiniz için özel bir katı meyve sıkacağı edinebilirsiniz. Yalnız meyve sıkacağının temizliğini düzenli olarak hassasiyetle yapmalısınız.

5 AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

Her seferinde söylemek isterim ki aldığı sürece anne sütü verilmelidir.
Eğer bebeğiniz hazır mamaya geçmişse günde 210-240 ml olmak üzere iki öğün verilebilir. Siz kendi ellerinizle bebeğinizle yemeğini hazırlamak istediğinizde size önereceğim tarifler şunlar olacaktır:
Meyve püresi: Yine günde bir öğün mevsim meyvelerinden herhangi birisini püre haline getirerek bebeğinizin damak zevkine sunabilirsiniz. Böylece bebeğinizin hangi meyveleri seveceği de yavaş yavaş şekillenmiş olur. 4. ayda bebeğiniz artık meyve suyuna alışmış olacağından artık meyveleri de posasıyla beraber yani püre olarak verebiliriz. Yaptığınız bu meyve püresini bebeğinize bir ara öğün olarak vermeye başlayabiliriz.

İlginizi çekebilir

Bebeklerin Et ile Beslenmesi

Bebeklerin Et ile Beslenmesi Et, önemli miktarda biyolojik değeri yüksek protein ve biyoyararlılığı yüksek demir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir