Anasayfa / Hastalık / bel ağrısı sebepleri

bel ağrısı sebepleri

Bel ağrısı sebepleri Bel Ağrısı Nedir?
Kalçaların üzerindeki üçgen bölgedeki ağrılara bel ağrısı denir. Kronik (uzun süreli) bel ağrılarının şiddeti, içten içe ağrı ile vücudun öteki kısımlarına yayılan keskin ağrı arasında değişir.

Bel Ağrısına Yol Açan Nedir?
Bel ağrısı kasların gerilmesinin, kas spazmlarının veya bağların çekilmesinin sonu¬cudur. Bazı vakalarda artrit (s. 224) ya da disk kayması gibi başka hastalıklardan da kay¬naklanır. Çoğu zaman bel ağrısına stres ya da uzun süre önce olmuş bir kaza da yol açabilir; kötü pozisyon, uzun süre oturmak, kullanılan alet veya makinenin titreşimleri, egzersiz yap¬mama, kötü fiziksel kondisyon ya da uzun süre¬li gerilim bel ağrısının nedeni olabilir. Ağrı sıklıkla kötü kaldırma tekniği, tekrarlamalı dönüş hareketleri, düşme veya bir kaza sonucu aniden başlar. Hapşırmak veya öksürmek gibi sıradan günlük durumlar bile ağrıya yol açabilir. Genellikle böylesi akut (kısa dönemli) yaralanmalar tümüyle iyileşir. Bel ağrısı çoğu kez belli bir neden olmadan da meydana gelebilir ve buna özgül olmayan bel ağrısı adı verilir. Bel ağrısının birçok nedeni vardır ve bazıları çok ciddi olabilir (örneğin kemik enfeksiyonu veya tümör, aort anevnizması, böbrek iltihapları). Açıklanamayan, ani veya sürekli şiddetli bel ağrısı veya ağrıyla birlikte ateş gibi belirtiler doktora gitmeyi gerektirir.

Bel Ağrısının Belirtileri Nelerdir?
Başlıca belirti aniden, geceleyin ya da birkaç gün içinde beliren ve hafiften şiddetliye kadar değişkenlik gösteren ağrıdır. Ağrı sürekli ola¬bileceği gibi, sadece belli şekilde hareket edil¬diğinde veya belli bir pozisyon alındığında da ortaya çıkabilir. Sertleşme de oluşabilir. Ağrı ve sertleşme hareket etmeyi imkânsızlaştıracak kadar kötü olabilir.

Bel Ağrısı Sebebleri ve Nasıl Önlenebilir?
Bel ağrısıyla baş etmenin en iyi yolu meydana gelmesini önlemektir. Bel bir kere rahatsızlandı mı, tekrar nüksetme ihtimali giderek yükselir. Sırt, karın ve bacak kaslarını dinç tutmak için egzersiz yapın. Her gün hafif egzersiz ve haftada 3 kere 30 dakikalık daha yorucu faaliyetler (hızlı yürüme, yüzme, bisiklet sürme veya koşma) iyi bir yöntemdir. Oturuşunuza dikkat edin. Kambur çıkarmak¬tan uzak durun; başınızı dik, omuzlarınızı düz tutun ve göğsünüzü öne çıkarın. Ayakta dururken ağırlığınızı ayaklarınız üzerinde den¬geleyin. Aşırı yüksek topuklu veya altı kalın ayakkabılardan kaçının.

Sağlam, sırt kısmı yüksek bir sandalyede oturun. Kendinizi yatağa, koltuğa atmayın ve gerekiyorsa omurganıza bir yastık dayayın. Sık sık sandalyeden kalkın. Araba kullanırken bacaklarınızı aşırı uzatmaya gerek kalmayacak şekilde direksiyona yakın oturun. Sık sık mola verin, arabadan dışarıya çıkın, gerinin ve hareket edin. Sert bir şiltede uyuyun. Şilteniz yeteri kadar destek sağlamıyorsa, altına bir tahta koyabilirsiniz. En iyi uyku pozisyonu bacakları hafifçe büküp yan yatmaktır. Başınızın altına alçak bir yastık koyun. Sırtüstü uyuyorsanız dizlerin altına bir yastık koyun. Doktorun tavsiye ettiği gibi kilo verin, Şişmanlık sırt kaslarını gerer.

Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
Ani oluşan bel ağrılarının hemen hepsi reçetesiz satılan ağrı dindirici ilaçlar ve istirahatle tama¬men geçer. Sorunu meydana getiren nedene veya süreye göre bu yöntemler kronik ağrının da ortadan kalkmasına yardım edebilir. İlaçlar. İltihaba karşı steroid dışı ilaçlar genellikle işe yarar. Eğer tedavi safhasındaysanız veya başka bir sağlık soru¬nunuz varsa, bu ürünleri kullanmadan önce dok-tora danışın. Aslında hafif sakinleştiriciler olan kas gevşeticilerin çoğu ağrıyı ortadan kaldırmada bu ilaçlardan daha etkili değildir, ama uykuyu artırabilir. Haşhaşlı narkotikler belirtilerin birinci günü veya gecesindeki muaz¬zam ağrı durumları dışında çok ender olarak gerekebilir. Kortikosteroid (kortizon) iğnesi, ağrı belli bir noktaya özgü ise, sınırlı bir süre için işe yarayabilir.

Dinlenin. İlk 24 – 72 saat içinde sırtüstü yatmak ve ayaklarınızı yukarıya kaldırmak üzere bir şilteye ya da yere uzanın. Gün boyunca sık sık 20 dakika sürelerle buz koyun. Ağrıdan 24 – 48 saat sonra ılık banyo rahatlatabilir. Ağrı devam ederse, doktora başvurun. Egzersiz. Mümkün olduğu kadar kısa süre içinde normal faaliyetinize dönmeye çalışın. Doktorunuza basit yer egzersizlerini sorun iki hafta içinde giderek aerobik egzersizlerini artırın, ama sırt ve karın kaslarını harekete geçiren germe hareketlerinden kaçının. İlk başta bel ağrısı belirtileri hafifçe tekrarlayabilir. Ağrı şiddetlenirse, farklı egzersizler yapın. Fizik tedavi. Hafif masajlar, özel egzersizler, korse, kuşak kullanmak veya traksiyon bazı kişilere yararlı olur; uzun süreli kuşaklar ise kasların zayıflamasına yol açabileceği gibi karşı etkide de bulunabilir. Uzun süre ayakta kalanlara ayakkabı içine konan ayaklıklar yardımcı olabilir.

Omurga masajı tedavisi. Bazı durumlarda bir omurga masajı uzmanının bakımı yararlı olabilir. Ameliyat. Ameliyat bel ağrılarının %1’den daha azı için gerekli olabilir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir