Anasayfa / Hastalık / Bel Kayması

Bel Kayması

Bel Kayması

tıpta ” spondilolizis ” olarak bilinen Bel kayması ; zorlama veya büyük bir travma sonucunda omurgayı oluşturan omurlardan birinin diğerinin üzerinde kaymasıyla meydana gelir ve sık sık bel fıtığıyla karıştırılır. Oysa bel kayması omurların yer değiştirmesiyle oluştuğu için yumuşak dokuyla ilgili herhangi bir hasar söz konusu olmaz.

Bel kayması genellikle düşme, trafik kazası ve ani hareketler sonucunda meydana gelir. Omur 1-2 milimetreden, 1-2 santimetreye kadar yer değiştirmiş olabilir. Ağrı bel ve ileri aşamalarda bacaklarda hissedilir. Hastaya genellikle ağrı kesici ve korse verilir. Ama kayan omur, omurilik kanalını daraltıp felç riski yarattığı ve kemik yapısında bozulma meydana getirdiği için kimi vakalarda ameliyat yapılması gerekirse de ;bel kaymalarının cerrahi tedavileri hem çok zordur , hemde çok önemli riskleri olan tehlikeli ameliyatlardır. o nedenle tıp dünyasında da cerrahların pek sıcak bakmadığı ameliyatlardır.

benim size önerim ; bel kaslarınızı güçlendirici egzersizleri hergün düzenli olarak yapmanız ve uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun bir fizik tedavi görmenizdir.

Bel ağrılarını önlemek için öneriler:
1. Egsersiz ve beslenme:
•Bel ağrısı yapmayan aerobik egzersizler yapın.
•Aşırı kilolardan kaçının, eğer varsa aşırı kilolarınızı verin.
2. Uyurken:
•Yatınca şeklini değiştirmeyen bir yatak seçin.
•Yan yatarken sırtınıza binen baskıyı azaltmak için dizinizi bükün (diz probleminiz varsa bu şekilde yatmak dizinizde kontraktürlere sebep olabilir)
•Sırtüstü yatarken dizlerin altına küçük bir yastık koyun (şayet bir diz hastalığınız yoksa).

3. Otururken:
•Sandalyenizin arkalığında belinizdeki normal kavsi koruyabilecek bir destek bulundurun.
•Masaya yakın oturun ayağınızı yerle temas ettirin.
•Araba kullanırken pedallara kolay ulaşabilecek şekilde oturun.
•Kalçanız ile dizlerinizi aynı seviyede tutun.

4. Ayakta Dururken ve Yürürken:

•Uzun süre ayakta duracaksanız, sık sık ağırlığı bir bacaktan diğerine aktarın.
•Mutfakta uzun süre ayakta duracaksanız bir ayağınızın altına bir yükseklik koyun
•İşinizi kendinizi zorlamayacak bir yükseklik seviyesinde yapın.
•Dik durun.
•Ayaklardan birini alçak bir yere koyun.
•Bastığınız yerin sert zemin olmasına dikkat edin.
•Sportif, alçak topuklu ayakkabı giyin.
•Üç doğal kavsinizin hizasını bozmayın.
•Yürürken yük taşıyorsanız yükün hep aynı elinizde durmamasına dikkat edin. Her iki elde de yük varsa yükleri eşit olarak her iki ele verin.

5-Eğilirken, Yük Kaldırırken

•Profesyonel haltercilerin yaptığı gibi başınızı dik tutun, bel kavsinizi koruyun.
•Dizler ve kalçalarınızı kırarak eğilirseniz üç doğal kavsinizin hizasını korumuş olursunuz.
•Zeminin dengeli olmasına dikkat edin ve kaldıracağınız yüke yakın olun.
•Çömelin derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak (karın kaslarını bele destek olması için) yüke yapışın.
•Dönerken belinizi değil ayaklarınızı döndürün.
•Yükü göğsünüze yapıştırarak beldeki yükünüzü azaltın.
•Eğilerek değil çömelerek yükü yere koyun parmaklarınıza dikkat edin.
•Ayaklarınızın arasını biraz açın ve yükü her iki ayağa eşit dağıtın. Kaldıracağınız ağır yük omuz hizasından daha yüksek ise sağlam bir taburenin üzerine çıkarak yükü alın.

Bel ağrısı çok yaygın bir rahatsızlık olup teşhis ve tedavisi özellikler arzeder. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaşmaktadır. Ağrı bazen haftalar hatta aylarca sürmekte, hastaların iş hayatları altüst olmakta, aile ve sosyal yaşantıları bu olaydan ciddi şekilde etkilenebilmektedir.
Sahip olduğu bel ağrısı basit bir tedavi ile iyileşebilecek iken, bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucu ameliyatlık hale gelmiş, daha da kötüsü ameliyata bile yetişemeden felç kalmış hastalar vardır.

Buna karşılık günümüzde tıp dev adımlarla ilerlemekte, teşhis ve tedavi metodları hızla gelişmektedir. Bel ağrısı yakınmasıyla bizlere gecikmeden ulaşan hastaların büyük bölümü konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı metodlarla iyileşebilmektedir. Ancak nöroşirürji uzmanı doktor kesin olarak ameliyata karar vermişse artık ameliyatı geciktirmemek gerekir. Çünkü gecikme sonucunda bazen telafisi mümkün olmayan problemler ortaya çıkabilmektedir.
Mutlak surette ameliyat gereken hastalarda operasyonun hiçbir safhasında dokulara çıplak gözle müdahale etmeyip, ciltten itibaren görüntüyü büyüten mikroteknik veya mikroendoskopik teknik ile çalışmakta yarar vardır. Çünkü binlerce yıl evvel Hipokrat tarafından söylenmiş bir tedavi prensibi olan “Öncelikle hastaya zarar vermeyiniz” sözü bugün de geçerliliğini korumaktadır.

Tedavide başarıya giden yol doğru teşhisten geçer. Bunun için bel ağrısı bulunan hasta da ilgili uzman hekime müracaat etmelidir. Hekim hastanın şikayetlerini dinleyecek, muayenesini yapacak ve hastalığıyla ilgili tüm tetkik ve tahlilleri isteyecektir. Neticede teşhis netleşecek ve ondan sonra tedaviye geçilecektir.

Bel oldukça kompleks bir anatomik yapıya sahiptir ve bel ağrısı yapabilecek pek çok neden vardır. Travma, bel ağrısı ve/veya bacak ağrısına yol açan önemli sebeplerdendir. Travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeyel dokularda kalabileceği gibi derine, omur kemikleri ve sinir elemanlarına kadar da ilerleyebilir. Bunların çoğu zorlanma, burkulma ve incinme tarzında hafif travmalar veya aşırı egzersize bağlı ağrılar olup şikâyetler ilaç ve istirahat tedavisi ile genelde bir hafta içinde geçer. Ancak omur kemiklerinde kırık ve/veya kaymaya yol açan daha ciddi travmaların tedavisi doğal olarak farklıdır.

Doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar ve omurgadaki şekil bozuklukları da benzer şikâyetlere yol açabilir. Bunların bir kısmı ciltte belirti verirken diğer bir kısmında dışarıdan bakınca herhangi bir anormallik gözlenmez. Muayenenin tamamen normal olabildiği bu tip vakalarda teşhis görüntüleme yöntemleriyle konur.

Omurgadaki dejeneratif değişiklikler genellikle yaşlanmaya bağlı ortaya çıkarken bazı kişilerde meslek ve genetik yapı da önemli rol oynar. Yaşlanma sonucu disk ve bağlarda oluşan aşınma, yırtılma, deformasyon bel ağrısı yapabilir.

Hastanın şişman olması dezavantajdır. Bazen eklemlerin kalınlaşması, kireçlenme ve diskin dejenerasyonu ilerleyerek sinir elemanlarının geçtiği kanal ve delikleri daraltır. Bu da ciddi şikâyetlere neden olabilir.

Halkımızın “bel kayması” dediği spondilolistezis bel ağrısı ve bacak ağrısına yol açabilir.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel Ağrısı Yorum Bırak »Bel kayması rahatsızlığının en tipik belirtisi yürürken sık sık durma ihtiyacı hissetmektir.Yürürken birdenbire bacaklarımıza bir ağrı girer ve durmak zorunda kalırız.Biraz dinlendikten sonra tekrar rahatlıkla yürür hale geliriz.

Yürürken çok kısa süreler içerisinde durmak belde bir kanal darlığının işaretidir.Kanal darlığı ise genellikle bel kayması ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Bunun dışında her iki bacakla uzun süre ayakta durmakla, uzun süreli oturmakla oluşan uyuşukluklar ve yanmalar bel kayması için belirti olabilecek niteliktedir.

Geceleri bacaklara sık sık kramp girmesi ve sık sık tutulması yine bel kaymasının bir belirtisi olabilir.

Kaymasının Tedavisi Nasıl Olur?

Bel Ağrısı Yorum Bırak »Bel kayması tespit edildikten sonra bu bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır.Bel kayması oluşmuş ve de hareketsiz bir halde ise buna mutlaka müdahele edilmesi gerekmez.Ama bel kayması hareketli ise hastanın mutlaka ameliyat olması gerekir.Yoksa bu hareketli olan bel kayması hastanın bir süre sonra yürümesini tamamen engeller ve kişiyi evine ve koltuğuna bağlı hale getirebilir.Daha da ilerlerse cinsel güç kaybı veya idrar kaçırma gibi istenmeyen getirileri olacaktır.

Bel kayması ameliyatları en çok korkulan ameliyatlardandır.Halk arasında platin ameliyatı ya da vida ameliyatı diye bilinen bu ameliyatlarda, gelişen teknoloji ve robotik cerrahi sayesinde sakat kalma ve felç olma riski tamamen ortadan kalkmıştır.

Bu vidalar genellikle körlemesine gönderilir.Gönderildiği zaman sinire girme ve sinir zedeleme riski vardır.Ama günümüzde bu riski ortadan kaldırmak için özel bir teknoloji kullanılmaktadır.Bu teknoloji sayesinde vidanın nereye gitmesi gerektiği önceden planlanabiliyor ve ona göre vidalar yollanmaktadır.Böylelikle bu ameliyatı olacak hastalar son derece rahat ve sakat kalma veya felç olma riski olmadan ameliyata girebilirler.

Bel Kayması Nasıl Olur?

Bizi taşıyan omurga dediğimiz kemiklerimiz vardır.Bu kemiklerin iç yüzeyleri ve dış yüzeyleri bir çizgi halinde giderler ve birbirinin tam üstünde olacak şekilde birbirlerini takip ederler.

Eğer bu omurgalar üzerinde kayma olursa bu omurgalar üzerindeki düz çizgi bozulur.Bunun sonucunda bir omurga diğerine doğru daha öne çıkar.Bel kayması denilen olay temelde bundan ibarettir.

Bu kayma olayı sonucunda bu omurganın arkasından geçen omuriliğimiz sıkışır ve her iki bacakta ağrı, uyuşukluk yanma gibi hisler meydana gelir.Yürürken sık sık durmak zorunda kalırız.

Bu bel kayması doğuştan oluşabileceği gibi bir düşme, kaza veya ağır doğum sonucunda da oluşabilir.

Çocukken genellikle hepimiz bir şekilde düşmüşüzdür.Bu tip kazalarda belimizde bir kayma oluşabilir.Bu kayma bir ömür boyu sabit kalabilir veya hayatımızın bir döneminde hareketli hale gelebilir.

Özellikle bayanlarda menapoz sonrası veya erkeklerde de kemik erimesi sonrası bu kayma aktif hale gelir ve daha hareketli olmaya başlar.

Sürekli Bel Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Bel Ağrısı Yorum Bırak »Özellikle kronikleşen bir bel ağrısında organik bir sebep aramak gerekir.Özellikle yaşlılarda östroporoz ki bu östroporozların bazılarında kompeksiyon kırığı adı verilen omurga kırığı olabilir.Bu omurga kırıkları ise bir takım hastalıklardan kaynaklanabilir.

Bunların bazıları kan tahlilleri ile, doktor muayenesi ve bir takım görüntüleme teknikleri ile ortaya çıkarılabilir.Özellikle 60 yaş üstü bel ağrılarında ve 12 yaşın altındaki bel ağrılarında çok daha dikkatli davranmak gerekir.

Yaşlılarda genellikle östroporoz ve kireçlenme sebebi ile bel ağrıları görülmektedir.Gençlerde ise daha çok kötü kullanıma bağlı bel ağrıları görülmektedir.

etiketler: bel kaymasi, bel kaymasi nedir, bel kaymasi belirtileri, bel kaymasi tedavisi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir