Anasayfa / Beslenme / Beslenme Çantası

Beslenme Çantası

Beslenme Çantası

Bu güne kadar evde ve genelde sizin yanınızda beslenen çocuğunuz artık gününün önemli kısmını okulda geçirmeye başladı. Bir anne/baba olarak okul yaşantısı ile ilgili olduğu kadar beslenmesi ile ilgili de kaygı duyuyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu okula, uygun özelliklerde ve uygun besinlerle doldurulmuş bir beslenme çantası ile yollamanız kaygılarınızı dindirmenizi sağlayabilir. Çünkü sağlıklı bir beslenme çantası, çocuğunuzun sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağlayabilmesi için önemli bir anahtardır.
İçine koyduğunuz yiyecekler kadar önemli bir konu, kullandığınız beslenme çantasının özellikleridir. Yalıtılmış bir beslenme çantası kullanmak ve sıcak havalarda beslenme çantasının kenarlarına plastik buz kalıpları yerleştirmek önemlidir. Çünkü süt, peynir, yumurta ve et gibi besinlerin oda sıcaklığında uzun süre saklanması uygun değildir ve sağlığa zarar veren bakterilerin oluşmasına imkân tanır.
Çocuğunuza beslenme çantasını serin ve güneşten uzak bir yerde saklaması gerektiğini öğretmelisiniz. Güneş altında saklanan bir beslenme çantası hem çocuğunuzun sağlığını tehdit eder, hem de içinde bulunan yiyeceklerin tadını bozacağı için çocuğunuzun açıkta satılan besinlere yönelmesine neden olabilir.
Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolu, içine bütün besin gruplarından bir çeşit besin yerleştirmektir.
Beslenme çantasında sıkça bulunması gereken bir grup, süt ve süt ürünleridir. Çocuğunuzun çantasında UHT sütlerin yer alması daha uygundur çünkü bu sütler kutuları açılmadığı müddetçe oda sıcaklığında da güvenle saklanabilirler. Sütün menüde bulunmadığı günlerde küçük paket yoğurtlar veya kutu ayranlar beslenme çantasında yer almalıdır. Sandviçlerin içine konulan peynir çeşitlerinin de süt ve süt ürünleri grubunda olduğunu hatırlatalım…
İkinci besin grubu ise et ve et ürünleridir. Oda sıcaklığında saklanması en zor olan besin grubu budur. Bu sebeple, beslenme çantasına konulan bu tür besinlerin uzun süre bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir. Beslenme çantalarında en sık yer alan et ürünü yumurtadır. Yumurtanın çocuğunuza yararlı olmasını istiyorsanız, yumurtasını 12 dakika haşlamalısınız. Çünkü bu yöntem ile pişirilen yumurtanın besin değeri, diğer yöntemler ile pişen yumurtalara göre daha fazladır. Et ürünlerinden salam, sosis, sucuk ve bunlara benzer besinlere beslenme çantasında yer verilmemesi idealdir fakat çocuğunuz bunları tüketmek istiyorsa haftada bir kez yer verilebilir. Yağda kızartma yerine ızgarada pişirilmiş olanların veya böreklerin içine eklenenlerin çantada yer alması daha idealdir.
Üçüncü besin grubu ise tahıl ve tahıl ürünleridir. Beslenme çantasında en sık yer alan tahıl ürünü ekmektir. Ekmeğin dışında, çocuğun menüden sıkılıp dışarıda satılan besinlere yönelmemesi için bir dilim kek, bir-iki parça börekte çantasına konulabilir. Patates salatası veya pirinç pilavı gibi besinlerin beslenme çantasında yer almaması daha uygundur. Çünkü bu tür besinlerin oda sıcaklığında bekletilmesi sağlıklı değildir.
Dördüncü besin grubu da, sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Çocuğunuzun vitamin ihtiyacını karşılaması için, bu tür besinlerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekmektedir. Sandviçin içine domates, salata veya tatlı yeşilbiber dilimleri eklemek, ya da patatesli börek yerine sebzeli böreği tercih etmek, çocuklar için daha uygun olacaktır. Beslenme çantasında her gün bir meyve bulunmalıdır. Yemekten sonra meyve tüketemeyecekse bile, teneffüs aralarında açlık hissettiğinde açlığını dindirmenin en sağlıklı yolu meyve tüketimidir. Meyve ve sebzelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kayıplarına yol açtığından dolayı, beslenme çantalarına konulacak sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca tek parça olarak konulması daha uygundur.
Beslenme çantalarına dökülür diye içecek koymamak ya da içeceğini kantinden alırsın demek çözüm değildir. İçeceği yanında olmayan çocuk, asitli ve şekerli içeceklere yönelecektir. Bunun yerine, kutu ayran, kutu meyve suları (saf meyve suları) veya kutu sütlerin beslenme çantasında yer alması daha sağlıklı seçimlerdir.
Son dikkat edilmesi gereken nokta, çocukların su tüketimidir. Yeterli su tüketimini sağlamak ve sağlığa uygunsuz suları tüketmesini engellemek için, beslenme çantasına su koymak, güzel bir çözümdür. Çantasındaki su tükendiğinde ve susuzluk hissettiğinde kapalı satılan şişeleri tercih etmesinin daha sağlıklı olduğu çocuğa anlatılmalıdır.

Çocuklarınız için haftalık beslenme çantası (5 – 10 Aralık 2011)
Çocuğunuza yemesi için “hatırım için ne olur!” cümlesini ne kadar sıklıkla kuruyorsunuz? Sürekli ısrar etmeniz onun iştahını azaltan ve besin reddine neden olabilir.
Bu konuda sıklıkla yapılan hataları sıralarsak ısrar etmek, sizin ya da babanın sabırsız davranması, çocuğunuza bakan anneanne ve babaannelerin ya da bakıcıların daha çok verme isteği gibi davranışlar ile öğün düzeninin aksıyor olmasıdır. Zorlama ve baskılar iştahsızlık nedeni olabilir.
Çocuğunuzun yemek yemesini etkileyen etmenler:
1. Yutma ve çiğneme gelişimini tamamlamadan çok pütürlü ve miktar olarak fazla besin, çok birbirine karıştırılmış besinlerin verilmesi
2. Öğün öncesi şekerli ve sıvı besinleri vererek iştahın kapatılması
3. Birbiri ardına verilen besinlerin olması
4. Yemeklerin lezzetsiz olması
5. Yemek saatlerinde tartışma ortamı yaratılması, yemek yeme saatlerinin düzensizliği
6. Yorgunluk, uykusuzluk, hastalık, başarısızlık ve kıskançlık
7. Sevmediği besinlere tepki, bir seferde çok besin vererek kusma isteği iştahsızlık nedeni olabilir.

5/Aralık/2011 Pazartesi: Çikolatalı muffin ve meyve suyu
6/Aralık / 2011 Salı: Elma ve yoğurt
7/Aralık / 2011 Çarşamba: Ispanaklı börek dilimi ve ayran
8/Aralık /2011 Perşembe: Mandalina ve fındık
9/Aralık /2011 Cuma: muzlu puding ve süt
10/Aralık /2011 Cumartesi: Peynirli sandviç ve kefir
Diyetisyen Selma Önelge Gür
Çocuklarınız için haftalık beslenme çantası (28 Kasım/3 Aralık 2011)
“Hiçbir şey yemiyor” şeklinde endişe duyuyorsanız yediklerini ve davranışlarını kaydedin.

Yemek yerken hem gereksinimlerimizi karşılıyor hem de sosyal ortamı paylaşıyor ve aynı zamanda haz alıyoruz. Yeterince yemek için iştahlı olmak gerekiyor.

Anne babalar çocuk büyütürken çocuklarında “Hiçbir şey yemiyor” şeklinde endişe duyar, yakınır. Anne ve baba veya yakın çevresi sorumluluk duygusu ile çocuğun günlük beslenmesinde tükettiği besinlerle yetinmez, başkalarının yedikleri ile kıyaslama yapar. Bu durum besinleri yetersiz alınmasına neden olabilir. İştahtaki isteksizlik ve dalgalanmalar olumsuz davranışlara yansıyabilir.

Çocuğunuzda iştah ve yeme sorununun belirlenmenizde en önemli yol yeme davranışını kaydetmektir. Aşağıdaki sorulara yanıt verin, yazın ve gözleyin.
Deneyimli Diyetisyen Selma Önelge Gür’ün çocuklar için hazırladığı beslenme çantasına ulaşmak için başlığa tıklayınız.
Çocuklarınız için haftalık beslenme çantası / 21 – 26 Kasım 2011
Her yaşta yeterli ve dengeli beslenmek, başta şişmanlık olmak üzere birçok hastalığı önler.
Çocukların dengesiz beslenmeleri, yemek seçmeleri, özellikle sebze yememeleri, fast-food besinleri tercih etmeleri, şeker ve yağ içeriği yüksek atıştırmalıkları fazla tüketmeleri, hareketsizlik, posalı gıdalardan özellikle sebze ve meyveleri az tüketmeleri şişmanlamalarının en önemli nedenleridir.
Okul Öncesi Dönemde olan çocuklarınızın şişmanlamaması için;
* Ailece sağlıklı beslenin.
* Beslenme saatlerini düzene sokun.
* Ödül-ceza aracı olarak yiyecekleri kullanmayın.
* Sevdiği sevmediği besinler diye ayrım yapmadan belli bir düzende besinleri sunun.
* Onunla oyun oynayın, nitelikli zaman geçirin.
* Hareketli oyunlara yönlendirin.
21/Kasım/ 2011 Pazartesi: Fesleğenli-domatesli parmak peynir ve bisküvi
22/ Kasım/2011 Salı: Elmalı pay ve süt
23/ Kasım/2011 Çarşamba: Tel peynirli minik sandviç ve meyve suyu
24/ Kasım/2011 Perşembe: Mandalina ve fındık
25/ Kasım/2011 Cuma: Muz ve süt
26/ Kasım/2011 Cumartesi: Narlı, portakallı, elmalı ve cevizli meyve kokteyli

Bu menülere dikkat!
Türkiye Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Tengirşek annelere hem beslenme çantası için hem de genel beslenmeyle ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

1 – Besinleri çeşitlendirin: Çocukların farklı besinleri tüketmesine izin verin. Çocukların tabaklarını yonca şeklinde 4 parçaya ayırın.Tabağa farklı besin gruplarını ve değişik renkteki besinleri koyun. Besinleri karıştırmadan ayrı ayrı tatlarını bilerek yemeleri önemlidir.

2 – Rafine besinlerden uzaklaşın: Meyve ve sebzelerin asıl besin değerleri tohum, kabuk ve kabuklara yakın kısımlardadır. Bu sebeple kepekli ekmek ve makarna, kabuklu meyve-sebze, kuruyemişleri çocukların beslenme öğünlerinde bulundurun.

3 – Spora özendirin: Çocukların formlarını kazanma ve sağlıklı büyümeleri için mutlaka fiziksel aktivite yaptırın. Bilgisayar, televizyona esir olmak yerine çok yormayacak sporları her gün 1 saat yaptırın.

4 – Kahvaltı yaptırın: Güne iyi bir başlangıç için iyi bir kahvaltı lazım. Kahvaltı yapmayan çocukta dikkat, öğrenme, aritmetik becerilerde azalma gözlenir. Çocuklara peynirli tost, meyve parçaları, buğday gevreği, sebzeli gözleme vs. verilebilir.

5 – Damağa göre içecek hazırlayın: Gazlı, şekerli içecekler yerine ayran, süt, meyve suyu tercih edilmelidir.

6 – Yeniliklere yer verin: Çocukların menüleri kendilerinin hazırlamasına izin verin. Menüyü hazırlarken onların isteklerini de göz önünde bulundurun. Çocuklar yemek yerken favori yemeklerine meyve ve sebze karıştırın (makarnaya peynir, havuç rendesi, sandviçe maydonoz, marul, speagettiye küp domates vs.). Çorbalarına mantar, bezelye, taze fasulye konabilir. Ara öğünlerde havuç ve salatalık dilimlerini limonlu suya koyup, kokteyl bardağına hazırlayın.

7 – Örnek olun: Çocuklar bazı besinleri
sevmeyebilir. Onları zorlamayın. Sevmedikleri yemekleri yanında siz iştahlı şekilde yemeye devam edin. Ayrıca onları hedef almadan sevmedikleri yemeklerin faydalarını anlatın. Ünlülerin, önemli kişilerin o yemeği sevdiğini anlatın. Siz çocukların yanında kesinlikle yemek ayrımı yapmayın.

8 – Buzdolabını çeşitlendirin: Bütün besinler buzdolabında olsun. Çocuklar buzdolabını karıştırmayı sever. Dolapta ne kadar çok sağlıklı besin bulundurulursa o kadar çok sağlıklı besin alır. Eğer sebze yememekte ısrar ederse A ve C vitamini içeren meyveleri daha çok verin

etiketler: beslenme cantasi, beslenme cantasi nasil hazirlanmali, beslenme cantasina ne koyulmali, cocuklar icin beslenme cantasi onerisi,

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir