Anasayfa / Beslenme / Beslenme Ve Diyetetik

Beslenme Ve Diyetetik

Beslenme Ve Diyetetik

Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.

Programın Amacı: Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Diyetisyen” ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları: Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.

Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı, besinlerin üretiminden insan hücresinde kullanılmasına kadar geçen tüm aşamalarda, insanla besin arasındaki ilişkileri inceleyen bir bilim dalıdır. Temel konusu insan sağlığı ve gelişimi olan beslenme, toplumların kültürleri, ekonomik olanakları, sağlık ve teknolojik gelişmeleriyle yakından ilintili olup; bu alanlardaki değişimlerden etkilenerek gelişmiştir.

Multidisipliner bir yapıya sahip olan bilim dalı;

Beslenmenin sağlık üzerine etkisini,
Bireylerin gereksinimlerine uygun beslenme programlarının düzenlenmesini,
Hastalıklardan korunma ve tedavisinde diyet programlarının hazırlanmasını,
Toplu beslenme sistemleri için besinlerin satın alınmasından tüketimine kadar geçen süreçlerin incelenmesini,
Toplumda beslenmeye ilişkin sağlık sorunlarının belirlenmesini ve değerlendirilmesini,
Toplumun beslenme konusunda bilinçlendirilmesini,
Toplum sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla araştırma-geliştirme çalışmalarının yapılmasını kapsar.
Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı’nda eğitimin temel amacı; topluma beslenme bilinci kazandıracak, önderlik edecek, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinde etkin görev alabilecek insan gücü yetiştirmektir.

Bölüm öğrencileri, anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji gibi temel sağlık dersleri yanında, beslenme ilkeleri, besin kimyası, besin mikrobiyolojisi, hastalıklarda diyet derslerini teorik ve laboratuar uygulamaları ile birlikte yürüterek besinlerin bileşimi ve sağlık üzerine etkileri konusunda bilgi sahibi olurlar. Ayrıca bu bilgileri hastane uygulamaları ile pekiştirerek hastalıkların tedavisine ilişkin diyet programları düzenleme becerisi kazanarak mezun olurlar.

2007-2008 akademik yılında öğretime başlayan Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Türkiye’de vakıf üniversiteleri içinde bu alanda eğitim veren ilk bölümdür.

İŞ OLANAKLARI

Beslenme ve Diyetetik Bölümünden “Diyetisyen” unvanı ile mezun olan öğrenciler,

– Yataklı ve ayakta tedavi hizmeti veren tüm özel ve kamu kuruluşları,

– Toplu beslenme yapan kuruluşlar,

– Besin endüstrisi, besin denetim ve beslenme laboratuarları,

– Toplum sağlığına yönelik ulusal ve uluslar arası kuruluşlar,

– Örgün ve yaygın eğitim kurumları,

– Beslenme-sağlık ilintili araştırma yapan kurumlar,

– Beslenme ve diyet danışma merkezlerinde görev alabilmektedirler.

etiketler: beslenme ve diyetetik, diyetetik nedir, beslenme ve diyetetik nedir,

İlginizi çekebilir

keten tohumu zayıflatır mı

keten tohumu zayıflatır mı? Lifli gıdaların, tokluk hissini artırdığı biliniyor. Kısa süre önce Danimarka’da yapılan …

1 yorum

  1. cok güzel bir konuya değinmişsin. Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. Böyle faydalı bilgilere devam.Site tasarımın çok gfczel olmuş. cok beğendim. Ellerine sağlık.Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir