Anasayfa / Genel / Beyin Kanaması

Beyin Kanaması

Beyin Kanaması

Beyin kanaması nedenleri ve tedavisi için makalemizi okuyabilirsiniz.

Beyin kanaması, kafatasının altında damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesine verilen olaydır. Halk arasında inme olarak da bilinir.

Beyin kanaması neden meydana gelir?

Beyin kanamalarının en sık rastlananı damar yapısına bağlı anormalliklerden, kendiliğinden yani yüksek tansiyon veya travma gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir.
Travmaya bağlı olan beyin kanamaları oldukça sık rastlanır. Kafatasına alınan bir darbe sonucu meydana gelir ve kanamamalara neden olur. Beyin damarı anormalliklerine bağlı olarak oluşan kanamalar da bulunmaktadır. Diğer tip kanamalar ise beyin dokusunun kendi içinde çıkan kanamalar olup beynin yapısal bozukluğu veya tümör sonucu meydana gelir.
Beynin anatomisinde önceden gelen bir problem yoksa beyin kanamalarının mevsimlerle bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ama ilişkilendirilecek olursak yazın sıcaklığına bağlı olarak sıcaklığın artması, güneş gibi faktörler tansiyonun yükseltebileceğinden beyin kanamalarına neden olabilecektir.

Beyin kanamalarının belirtileri :

Beyin kanamaları derecesine göre;
• bulantı,
• kusma,
• baş ağrısı,
• uyuşukluk veya herhangi bir yerini hareket ettirememe,
• bilincinde etkilenme,
• uykuya eğilim,
• yüzde çarpılma,
• konuşmanın etkilenmesi gibi belirtiler gösterebilir.

Genellikle yüz kırmızı bir renk alır ve ağız çarpılmıştır. Beyin kanaması geçiren kişi olduğu yerde yığılır, kalır. Şiddetine göre bilinç kaybı ve komaya kadar gidebilmektedir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte yarar vardır.
Beyin damar baloncuklarının patlamasına bağlı olan kanamalarda (anevrizma) insanlar hayatlarında hiç hissetmediği kadar anlık çok şiddetli ağrılar hissediyorsa, bilincini yitirmiyorsa bile bu beyin kanamasının belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda derhal doktora gidilmelidir.

Beyin kanamaları kalıcı hasar bırakır mı?

Beyin kanamaları veya belirtileri dikkate alınmadığı zaman hasta üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir. Beyin kanamasının olduğu yerdeki hücreler aynı kalp krizinde olduğu gibi hayatiyetini kaybettikleri için bir daha görevlerini yapamazlar. Çünkü beyin dokusunun kendini yenileyebilme özelliği yoktur. Fakat ölen hücrelerin çevresinde bulunan bayılmış hücreleri geri getirilebilirse hasar o derece az olacaktır.
Diğer bir önemli husus ise kafatasının içindeki kanamanın hacmidir. Kafatası kapalı bir kutu olduğu için beyin kanamasındaki kan miktarı beyine baskı yapar. Bu baskı ilk belirtilerin görüldüğü anda derhal müdahale edilip azaltılmazsa beyin dokusu sıkışır. Bu da hayatın sonlanması veya felç anlamına gelebilir. Eğer azaltılabilirse diğer bayılmış olan hücrelerin geri dönüşümü mümkün olabilecektir.

Beyin kanaması geçiren kişiye ne yapılmalı?

Beyin kanaması geçiren bir hastanın fazla hareket ettirilmemesi, su içirilmemesi gerekir. Etrafında bulunan insanların hastayı yere yatırılması ve bir an önce sağlık hizmetleri çağırmak gerekir.

Beyin kanaması geçirmiş olanlar nelere dikkat etmelidir?

Beyin kanaması geçirmiş hasta eğer nedeni kan sulanmasından kaynaklanıyorsa aldığı ilaçlara dikkat etmelidir. Tansiyon yüksekliği kanamayı artıracağı için, tansiyonu yükseltecek olaylardan, gıdalardan uzak durması gerekir.

Hangi hastalıklar beyin kanaması riskini artırır?

Beyin kanamasında en büyük riski oluşturan hastalık tansiyondur. Çünkü tansiyon yüksekliği damarlarda çatlama ve kanama riskini artırdığı için en sık görülen nedenlerdendir.
Kan hastalığı, damar tıkanıklığı, kalpte ritim problemi olan hastalar genellikle kan sulandırıcı ilaçlara (aspirin gibi) ihtiyaç duyarlar. Buda sulandırmanın dozunun fazla kaçırılması beyin kanaması riskini artırır.
Bunun dışında kanamaya neden olabilecek kafatası içinde sağlık problemi yaşayan, beyinde damarsal yapı anormallikleri olan veya urlar gibi belirgin hastalıkları olan hastaların beyin kanaması risk taşımaktadırlar.

Beyin Kanaması Tedavisi:

Beyin kanaması mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Koma durumunun gelişip gelişmemesine bağlı olarak tedavisi değişir. İlk yapılacak tansiyon düşürülmelidir. Koma gelişmeyen hastaların cerrahi müdahale ile hayata dönmeleri yüksektir. Beyin kanaması geçiren kimse yaşlı bir insansa cerrahi müdahale de yeterli olmayabilir. Aşağıdaki beyin üzerine olumlu etkileri olan tavsiyeleri bulacaksınız.

Beyin Hastalıklarına Karşı Tavsiyeler:

• Gün içinde içebileceğiniz bir adet bebek aspirini aşırıya kaçmamak koşulu ile kullanabilirsiniz. Bu sizin herhangi bir beyin – damar – kan problemlerinizde yardımcı olacaktır.
• Ceviz, balık, fındık, bal gibi içinde omega -3 bulunan besinler tüketin.
• Her hastalıkta olduğu gibi stresten uzak bir hayatınız olmamalı
• Ani sinirlenmelerden kaçınmalısınız,
• Folk asit, B12 ve B6 vitaminlerinin bulunduğu besinleri tüketin.
• Fast food tarzı beslenmemelisiniz.
• Alkol, şeker, çay ve kahve ve sigaradan uzak durmalısınız.

Bu hastalığın çoğu kez küçük bir baş ağrısıyla ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, stresten ve sigaradan uzak durulması gerektiğini söylüyor

Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Bölüm Başkanı Doktor Murat Günel beyin kanamaları ve anevrizmayla ilgili soruları yanıtladı:

Beyin kanamaları neden oluyor?
Yüksek kan basıncı ve damar bozuklukları aslında ilk nedenleridir. Beyni etkileyen toplam beş tip damar hastalığı var. Bunlar genel olarak iki başlık altında toplanıyorlar: Anevrizmalar ve vasküler malformasyonlar. Anevrizmaya yüksek basınçlı dolaşımdaki damarlarda oluşan balon tipinde bozukluklar neden oluyor. Vasküler malformasyonlar ise, beyinde oluşan diğer tip anormal damarlar.

Beyin kanamalarının bir mevsimi var mı?
Anevrizmaya bağlı kanamalar, ilkbahar ve sonbaharda daha sıklıkla görülür.

Anevrizmanın belirtileri neler?
Maalesef anevrizmaların çoğu ön belirti vermeden kanamaya yol açar. Tek belirtisi hastaların yüzde 20-30´unda rastladığımız, kanamadan bir iki hafta önce ortaya çıkan baş ağrısı. Bu baş ağrısı, genelde hastanın daha önce çektiği baş ağrılarından farklı ve boyuna da yayılıyor. Bu ağrı genelde sinüzit ağrıları, boyunda kas çekilmesi gibi ağrılarla karıştırılabiliyor. Fakat birçok hastada, bu uyarıcı baş ağrısı ortaya çıkmadan ani kanama oluyor. Kanamanın belirtileri genelde çok ciddi; çoğu zaman şuurun kapanmasına yol açıyor. İşte bu kanamanın şiddetine bağlı olarak, hastaların bir bölümü komada yani çok ağır olarak hastaneye geliyor. Bu hastalarda cerrahi tedavinin yanında, kan basıncından tutun da kafa içi basıncına, kalbe ve akciğere kadar diğer birçok organ fonksiyonlarının da ilaç tedavisi ile düzeltilmesi gerekiyor. İşte bu yüzden ameliyat öncesi yoğun bakım büyük önem taşıyor.

Anevrizmanın varlığı nasıl anlaşılır?
Kanamadan önce eğer kompüterize tomografi, MR gibi filmler diğer nedenlerle, örneğin baş ağrısı için çekilirse, bazen tanı konabiliyor. Olağanın dışında, özellikle 3-4 günden fazla süren şiddetli baş ağrılarını bu filmlerle incelemek gerekli. Bu vakalarda MR Anjiogram gibi özel filmlerin çekilmesi gerekli. Eğer hasta bu kadar şanslı değilse, kanama sonrasında tanı konabiliyor.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER
Erken teşhis bir avantaj sağlar mı?
Anevrizmanın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Erken teşhis edilirse daha hazırlıklı olarak ameliyata girilebilir.

Stres anevrizma riskini artırıyor mu?
Bu konu yıllardır araştırılıyor. Buna rağmen, anevrizmaların niye oluştuğunu henüz net olarak bilmiyoruz. Çevresel ve genetik faktörlerin etkisi olduğu kesin. Örneğin anevrizmaya bağlı kanamalar kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Bunun dışında sigara kullanımı çok etkili.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir