Anasayfa / Genel / bilek ağrısı nedenleri

bilek ağrısı nedenleri

Bilek Ağrısının Nedenleri

Karpal tünel sendromu. Bileğinizde, baş parmak ve ilk üç parmağınızda ve muhtemelen yüzük parmağınızın yarısında uyuşma, karıncalanma ve ağrı var. Ağrı sanki bileğizini kolunuzdan ayırıyor. Belirtiler geceleri artıyor ve sizi uykudan uyandıracak kadar şiddetleniyor. Ancak elinizi yatağın kenarına asıp salladığınızda ağrı azalıyor. Bu uzun sürerse eliniz güçsüzleşebilir.
Karpal tünel sendromu kolunuzla eliniz arasındaki tendonların iltihaplanma ve şişme nedeniyle bilek sinirine tazyik etmesi sonucunda meydana gelir. Özellikle daktilo yazmak, montaj hattında çalışmak, örgü örmek, dikiş dikmek, golf oynamak gibi elleriyle tekrarlamalı işler yapanlarda görülür. Hamilelik ve menopozdaki hormon değişiklikleri, şeker hastalığı veya hipotiroidizm gibi durumlar da bu sendrom riskini artırır. Karpal tünel sendromu çoğu kez kendiliğinden geçer ve kendi kendine tedavi yöntemleri büyük yarar sağlar. Ancak sinirin tümüyle hasar görmesini önlemek için ameliyat da gerekebilir.

Bilek yaralanması. Bileğinizde ağrı ve zonklama var; muhtemelen eliniz açık şekilde düştünüz. Eklemden tıkırtı veya gıcırtı sesleri de gelebilir. Bilek yaralanmalarında en sık görülen burkulma ve incinmedir, ancak küçük bilek kemiklerinden herhangi birinde kırıklar da söz konusu olabilir.

• Karpal tünel sendromu söz konusuysa, bileğinizi daha fazla hasardan korumak için dinlenme çok önemlidir. Örneğin bilek ağrınızın nedeni bütün gün daktilo yazmak ise, 1 – 2 hafta bu işi yapmayın. Bu mümkün değilse, en azından sık sık mola verin.
• Bileklerinizi sağlamlaştırmak için bileklik takın. Tıbbi malzeme satılan bir dükkândan alacağınız bilekliği 3-4 gün sürekli kullanın; birkaç hafta da geceleri takın.
• Bilek ağrınızın nedeni yaralanmaysa, bileğinizi yukarıya kaldırın, ağrıyı ve şişi azaltmak için ilk 24 – 48 saat içinde soğuk
kompres yapın. Somaki 48 – 72 saat arasında ve şiş indikten hemen sonra (15 dakika uygu¬lama, 20 dakika ara olmak üzere günde 3 kere) ılık nemli ısı uygulayın. Şişi indirmek ve yaralı bölgeyi korumak için bileğinize (aşırı sıkı değil, kavrayacak şekilde) elastik bir bandaj sarın.
• Ağrıyı azaltmak için aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.

Önleme
• Yorucu veya tekrarlamalı hareketleri içeren işlerde sık sık mola vererek veya bilek¬lerinizin sürekli bükülü kalmasını önleyecek başka el hareketleri yaparak karpal tünel sendromunu önleyebilirsiniz. Yazı yazarken bileklerinize destek koyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

1 yorum

  1. Hocam Benim spor yaparken cok agır kaldırdım bileklerimde bi agrı var 1 ay dok tara gitmedim sonra gittim doktor kas ve eklem agrıları kesen ilaç verdi bide krem ama kullanmadınmı yine acıyor nası düzelcek 15 gündür kullanıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir