Anasayfa / Hastalık / bitlenme belirtileri

bitlenme belirtileri

bitlenme belirtileri ve Bit Hakkında Önemli Bilgiler

Bit, susam tohumu büyüklüğünde minik bir böcek veya parazittir. İnsandan insana kolayca bulaşır ve insan kanını emerek yaşar. Uçmaz ve zıplamaz, ama konağına yapışır veya dökülür. Konaktan ayrıldıktan 48 saat sonra ölür; düştükten sonra yumurtaları çatlamaz. Rahatsızlık verse de sağlık açısından bir risk oluşturmaz.

Baş biti. Özellikle okuldan, yuvadan veya kamptan bit kapan çocuklarda görülür. Kafa derisinin kanını emer ve şiddetle kaşınan kırmızı benekler oluşturur. Çok küçük olduğu için kafa bitini görmek çok zordur. Daha çok kafa derisine yakın saç diplerindeki beyazımsı yumurtalarını fark edebilirsiniz. Vücutta kaldıkları sürece ve tedaviden 24 saat soma insan-dan insana geçebilir.

Kasık biti. Bu tür bit insandan insana cinsel ilişkiyle ve bazen de tuvaletlerin oturma kısımlarından, yatak çarşaflarından veya havlulardan geçer. Kasık biti daha çok pul pul deriye ya da kepeğe benzer. Vücut biti. Bu bit cinsi giysilerde ve yataklarda yaşar ve vücuda sadece acıktığı zaman gelir. Vücut bitiniz varsa, küçücük kasman kırmızı noktalar fark edersiniz. Birbirine yapışmış, kaşıntılı birkaç kabarcığın nedeni bite benzeyen tahta kurusu olabilir.

Çocuğunuzun Tedavisi
• En az haftada bir kere bitin en çok
görüldüğü dönemde (Ağustos – Kasım arası) çocuğunuzun başını kontrol edin. Kafasını sık sık kaşıyorsa, daha sık kontrol edin.

Çocuğunuzda bit varsa, kiminle yakın ilişkide olduğunu öğrenin. Arkadaşlarının anne-babalarına ve okula haber verin. Reçetesiz ilaçların talimatlarını iyice okuyup çocuğunuzu tedavi edin.

Biti reçeteli veya reçetesiz satılan bir sürü ilaçla tedavi edebilirsiniz. Doktora danışın. Prospek-tüste yazılanlara aynen uyun. Bu ilaçların fazlası tehlikeli olabilir. Bazı tavsiyelerde bulunalım:
• Saçları sirkeye batırılmış ince dişli bir tarak¬la, bütün bitler ve yumurtalar ayıklanıncaya kadar dipten dışarıya doğru taramak gerekir.
• Bütün tarakları, fırçaları ve saç tokalarını birkaç saat haşarat öldürücü şampuana ya da 10 dakika sabunlu sıcak suya batınn.
• Yatak takımlarını çok sıcak suda yıkayın. Sıcak, biti ve yumurtalarını öldürür.
• Yıkanmaz bitli nesneleri kuru temizlemeye verin veya havası alınmış bir plastik torbaya koyun. Bu torbayı 2 hafta sonra dışarıda açıp iyice silkeleyin.
• Bütün yatakları, yastıkları, tüylü oyuncak hayvanları, halıları ve döşemeli mobilyaları
elektrik süpürgesiyle temizleyip torbasını atın.
• Bir aile ferdinde bit varsa, ötekiler de tedavi edilmelidir. (Hamile, emzikli kadınlarla 2 yaşından küçüklerin tedavisi için doktora danışmalısınız.)
• Kasık bitiniz varsa, tümüyle tedavi olmadan cinsel ilişkiye girmeyin. Son birkaç ay içinde birlikte olunan eşlerin tümüne haber verilme¬lidir.

Önleme
• Sık sık yıkanın.
• Aynı giysiyi 1 – 2 günden fazla giymeyin.
• Yatak çarşaflarını sık sık değiştirin.
• Başkasının tarağını, fırçasını, şapkasını veya başlığını kullanmayın.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir