Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

böcek sokması

Hastalık kategorisine
10 Mayıs 2012
eklenmiştir.

Böcek Sokması ve Isırması Hakkında Önemli Bilgiler
Acı vermesine ve korkunç kaşıntıya yol açmasına rağmen, kene, karadul örümceği, kahverengi münzevi örümcek ve akrep dışındaki böcek sokması ya da ısırması vakaları ender olarak ciddidir. Ancak ısırığa veya sokmaya karşı alerjiniz varsa, çok ciddi belirtiler ortaya çıkabilir. Arı sokması. Arının zehrini akıtması bir sokma olayıdır. Ciltteki tahriş ve rahatsızlık (küçük şiş de dahil) birkaç gün içinde geçmelidir. Ancak arı sokmasına karşı alerjiniz olabilir.

Mide bulantısı ve kusma, nefes almada zorluk çekme; gözlerin etrafında, dudaklarda veya boğazda şişlik bunun belirtileridir; bilinç kaybı bile görülebilir. Karadul örümceği ısırığı. Isırık acımıyor, ama karında spazm, karın sertleşmesi, nefes alma zorluğu ve muhtemelen mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, terleme, seyirme, sallanma ve karıncalanma var. Karnında kırmızı bir kum saati işareti olan yaklaşık 3 cm genişliğinde ve 5 cm uzunluğundaki bir parlak kara örümcek tarafından ısırılmışsınız.

Veya örümceği görmediniz, ama bir odun yığınının, ahşap kulübenin yanında, bodrumda veya ev dışındaki tuvalette bulundunuz. Kahverengi münzevi örümcek ısırığı. Mavi ya da mor alacalı bir nokta, etrafında beyaz bir halka ve onun etrafında daha büyük bir kırmızı halka oluştu. Kara örümcekten daha küçük olan ve sırtında kemana benzeyen beyaz bir şekil bulunan kahverengi örümcek tarafından ısırılmışsınız. Bu ısırık tehlikelidir. Pire ısırığı. Ayak bileklerinizde, bel çizgisinin alt kısmında veya giysilerinizin açık bölgelerinde aşın kaşınma veya kırmızı yaralar oluştu. Ot ya da fundalıkla uğraştınız. Yaranın ortasında küçük kırmızı böcekleri veya noktaları görebilirsiniz.

• Bütün ısırıklar için: Isırık ciddi değilse ve acil yardımı bekliyor olsanız bile, hemen buz veya soğuk kompres uygulayın. Reçetesiz satılan bir ağrı kesici deneyin.

Böceklerle temasa girebileceğiniz saman, tahta, çalılık veya benzeri yerlerden uzak durun. Koruyucu giysi giyin. Dietilolamid içeren böcek ilaçlan kullanın. Bunları 2 yaşından küçük çocuklara sürmeyin ve sürerken gözlere bulaşmamasına dikkat edin. An bulunan bölgelerde parlak renkli giysiler giymeyin.
Sizde, çocuklarınızda ve ev hayvanlarında kene olup olmadığını düzenli yoklaym. Koku saçan parfüm, saç spreyi veya deodo-ranlardan uzak durun.