Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

boğaz ağrısı neden olur

Hastalık kategorisine
8 Mayıs 2012
eklenmiştir.

boğaz ağrısı neden olur, Boğaz Ağrısının Nedenleri

Farinjit. Boğazınızda iltihap ve ağrı var. Ateş, bez şişmesi ve yutkunma zorluğu da görülebilir. Bunun nedeni bir virüs veya bakteri olabilir. Streptokoklu bademcik. Streptokok adı verilen bir bakterinin sonucu¬dur. Çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık görülür ve çok bulaşıcıdır. Genellikle ateş, şişmeyle birlikte ağrı, çene altındaki bezlerin şişmesi ve boğazın arkasında beyaz noktalarla birlikte görülür. Bu hastalık laboratu-var testiyle teşhis edilir ve tehlikeli sonuçlara götürecek komplikasyon-ları önlemek için antibiyotikle tedavi edilir.

Larinjit. Ses telleriniz iltihaplandı ve şişti. Sesiniz kısılmış veya tümüyle gitmiş olabilir. Bunun nedeni bir virüs ya da alerjidir veya ses tellerini aşırı yormaktır. Larinjit genellikle kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.
Kabakulak. Kulaklarınızın önündeki veya altındaki bezler şişti; çene kemiğinizi hissedemiyor olabilirsiniz. Sık görülen öteki belirtiler ateş ve kusmadır. Kabakulağın nedeni bir virüstür.

• Ağrıyı azaltmak için aspirin (s. 27) gibi reçetesiz satılan bir ilaç alabilirsiniz. Boğazınızdaki rahatsızlık sizi öksürtüyorsa, öksürük şurubu veya pastil deneyin. Burun akması için (antihistamin içeren veya içer¬meyen) bir burun damlası kullanabilirsiniz.
• Boğazınızı rahatlatmak için aşağıdakilerden birisini veya birkaçını yapabilirsiniz:

– Pastil emin
– Bol sıvı alın. Çorba veya çayı balla ya da limonla için.
– Tuzlu suyla (1/4 çay kaşığı tuza 250 gr sıcak su) veya reçetesiz satılan ağız yıkama sularıyla gargara yapın.
• Rahatsızlığın nedeni kuru havaysa, soba veya radyatörün üzerine içi su dolu bir kap koyarak havayı nemlendirin.
• Ses telleri aşınmışsa (bağırmak, şarkı söyle¬mek veya çok fazla konuşmak sonucu) sesinizi dinlendirin.
• Sigaradan kaynaklanıyorsa, sigarayı azaltmaya veya bırakmaya çalışın

• Boğaz ağrınızın tekrarlamasını önlemek için bunu meydana getiren nedene göre bazı önlemler alabilirsiniz. En önemlisi hastalığa yol açan nedeni ortadan kaldırmaktır. Sigara içiyorsanız, bırakın. Odadaki hava kuruysa, nem yapın. Sesinizi aşırı kullanıyorsanız, buna son verin.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • boğaz ağrısı neden olur