Anasayfa / Hastalık / Boğaz Şişmesi

Boğaz Şişmesi

Boğaz Şişmesi

Bademciklerimiz vücudumuzun sigortası gibi çalışırlar. Bu organlarımız vücudumuzdaki enfeksiyon etkenlerinin birikerek etkisiz hale getirildiği yerlerdir. Ancak bademcikler vücudumuzda bulunana tek sigorta görevi üstlenen organlar değildir. Bunların yanı sıra koltuk altı bezleri, kasıklar ve dizin iç tarafında bulunan düğümler de bademcikler gibi faaliyet gösterebilmektedirler.
Bir çok faydasının yanı sıra aşırı büyük olan ve sık sık şişen bademcikler kişiye hayatı zindan ettiği gibi hayat standardında da ciddi düşüşlere neden olmaktadırlar.
Bademcikleri sık sık şişen hastalar özellikjle 2 noktada hataya düşmektedirler
1. Bademciklerin şişmesini takip eden zamanlarda içerisinde “parasetamol” olan toz içecekleri çok sık tüketmektedirler. Bu içeceklerd bulunan parasetamol maddesi ağrı kesicilerin etken maddesidir ve kişide geçici br rahatlığa neden olmaktadırlar. ancak ciddi bağımlılık yapıcı özelliklerinin yanı sıra asıl tehlikeli yüzleri oldukça masum olmalarıdır. Bir içecekmiş gibi pazarlanan bu ürünler aslında birere ilaçtır ve ciddi yan etkileri mevcuttur.
2. Boğazlarını sarmak suratiyle kendilerini rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Bu davranış bademciği şişen kişide geçici bir rahtlığa neden olur ancak boğazın sarılması buradaki(boğaz) sıcaklığın artmasına ve çesitli hastalık yapıcı mikropların üremesi ve yayılması için uygun bir ortam oluşmasına hizmet edecektir. Yapacağınız akıllıca davranmak ve asla boğazınızı sarmamaktır. Ayrıca ağzınızdan nefes alıp vermek yerine burnunuzdan nefes alıp vermek de güzel bir davranış olacaktır. Çünkü ağızdan alınan nefes nispeten soğuktur ve bdemciklerinizi tahriş edecektir. Bu da öksürük ve ciddi ağrılara neden olacaktır.

Bademcikler boğaz içerisinde lenfleri tamamlamaktadır. Ağzınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir. Diğer görevlerinin yanında ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etmek de vardır. Fakat çok fazla bakteri girince direnemezler. iltihaplanır ve şişerler. Buna bademcik iltihabı (tonsilit) denir. özellikle çocuklar arasında çok yaygındır.

Belirtileri;
Boğaz ağrısı
Başağrısı
Ateş ve üşüme, titreme
Boğaz ve çenede ağrıyan bezler
Yutkunma sırasında ağrı
Bademcik hastalığını anlamak için, çocuğunuzun ağzını açıp bademciklerine bakabilirsiniz, ya kızarmış ya da şişmiş olacaktır. Bazen de, bademciklerin üzeri beyaz veya sarı renkli bir maddeyle kaplanmış gibi olabilir. Çocuğunuzun bademciklerinin iltihaplı olup olmadıklarını anlamayabilirsiniz; eğer bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.
Nedenleri;
Bir çok durumun sebep olduğu bu hastalık, daha çok kişinin üşüttüğü zamanlarda görülebilmektedir. Çünkü bademcikleri de üşüyen vücudu ile zarar görmektedir. Aerobik, anaerobik bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler bademcik enfeksiyonuna yol açabilir.

Teşhis
Teşhis olarak grip ile aynı belirti ve etkileri göstermektedir. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyüyüp hassaslaşabilir.
Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da sizin veya çocuğunuzun geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktorunuza başvurun; boğazınızı muayene ettikten sonra hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alacaktır.
Tonsillit günümüzde oldukça yaygındır. Tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde abse oluşumuna yol açabileceği için, tonsillit mutlaka tedavi edilmelidir.
Tedavi
Boğazınızı üşütmeyecek yiyecekler tüketin. Dinlenin ve fazla konuşmamaya dikkat edin. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltır. Aspirin veya benzeri ilaçlar (acetaminopen gibi), yardımcı olabilir.
İlaçlar
Genellikle antibiyotik takviyesi gerçekleştirilmektedir. Belirtiler birkaç günde geçer. Streptokok bakterilerinin bazı türleri nefrit (böbrek iltihabı) veya romatizma da yapabilir. Bunun için antibiyotik tedavisine gerekli süre devam edilmelidir.Bademcik İltihabının Tedavisi / Ameliyat Ne Zaman Gerekli?
Antibiyotikler sayesinde artık her bademcik iltihabının standart tedavisi, eskiden olduğu gibi ameliyat değildir. Ancak, sık tekrarlayan boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı halinde bunu bir doktorun değerlendirmesi gerekir. Doktorunuz streptokok enfeksiyonu olup olmadığını araştırmak üzere boğaz kültürü yapılmasını isteyebilir. Streptokoklar, iltihaplanmaya neden olan bakteri türü mikroplardır. Bakterilerin neden olduğu iltihaplarda da antibiyotik tedavisi iyi sonuç verir.
Doktorunuz aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçının bulunması halinde bademcik ameliyatı önerebilir:

kut bademcik iltihabı

Genellikle akut farenjit ile birlikte ve 2 yaştan büyük çocuklarda görülür. Etken büyük olasılıkla hemolitik streptokoklardır. Hemolitik streptokok mafsal romatizması , böbrek hastalıklarına yol açabilir.

Hastalık yüksek ateşle birden başlar. Kusma, baş ağrısı, halsizlik gibi genel semptomların yanı sıra boğazda kuruluk hissi vardır. Bu belirtileri boğaz ağrısı izler. Boğaz ve bademcikler kırmızı ve şiştir.

Boğaz muayenesi bademciklerin büyüdüğünü, kızardığını veya beyaz noktalarla kaplı olduğunu gösterir.

Kronik bademcik iltihabı

Sık tekrarlayan boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, halsizlik, ateş gibi başlıca bulgulardır. Geniz eti büyümesi ile beraber bulunuyorsa üst solunum yollarında daralma nadiren buna bağlı ağır solunum güçlüğüne ve uyku apne gibi durumlara yol açabilir.

Bademcik iltihabının bulaşma yolu

Etkene göre değişir.Adenovirüsler solunum yolunu tutar.

Kuluçka

Adenovirüs için 2-14 gündür. Bulaşmadan sonraki 2-14 gün sonra bulgular ortaya çıkabilir.

Klinik

Döküntü yapan hastalıklarda aynı anjin gibi başlar. (ör, kızıl) Difteri anjini aşılamalar sonucunda artık pek görülmemektedir, ancak aşıların doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Difteri anjini fazla ateş yapmaz ama çocuğu halsiz bırakır. Boğazında beyaz ve yapışkan bir sıvı görülür. Doktor , çocuğun boğazından sıvı alıp tahlil yaptırır. Kan sayımı , kan formülü ister, ve sonuçlar alınmadan antibiyotik verebilir, çünkü streptokok ihtimalini göz önünde bulundurup onun yaratacağı komplikasyonlar göz önünde bulundurulur.

etiketler: bogaz sismesi, bogaz sismesi tedavisi, bademcik iltihabi tedavisi,

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir