Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Böğürtlen Yararları

Bitki kategorisine
12 Mart 2012
eklenmiştir.

Böğürtlen Yararları

Böğürtlen yararları saymakla bitmez. Böğürtlen organik besinler, mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Yaz aylarında köyümüze gittiğimde çocukluktan kalma bir hobi olan yabani böğürtlen toplayıcılığı ile vaktimi geçiriyorum. Böğürtlenin gerek yabanisi gerekse kültür cinsi olsun, doğadaki en yüksek antioksidan düzeyine sahip meyvelerin arasında önlerde gelmektedir. Yabani böğürtlen kadar yüksek anti oksidan madde içeren çok az meyve var. Benim aklıma gelenler, yaban mersini, altın çilek, asai üzümü gibi yiyecekler. Anadolu’da sulak her yerde yetişebilen böğürtlen, düzenli olarak tüketildiğinde yaşlanmayı önleyici, saç ve cildi güzelleştirici bir takım etkiler ve faydalar sağlıyor. Böğürtlenin sağlığa olan faydaları konusunda merak edenler aşağıdaki kısa ancak önemli bilgileri muhakkak okusunlar.

Böğürtlen meyvesi cildinizi güzelleştiriyor, çiçekleri ellerinizi yumuşatıyor, yaprakları yaralara iyi geliyor.

Artık “yabani” meyve olmaktan çıktı. Bir çok çiftlikte ıslah edilmiş yabani böğürtlen tarlalarına rastlayabiliyoruz.. Sayısız yararları keşfedildikçe artık kapalı kutularda suyu da satılmaya başlandı. Çünkü Özsuyunda organik asitler, mineraller ve vitaminler bulunan bir meyve böğürtlen. Hafızaya da iyi geliyor. Yaprağından yapılan çay ağız yaralarını iyileştiriyor. Kanı temizleyici etkisi de var. Suyu aynı zamanda ishalleri geçirmede faydalı.

Yabani Böğürtlen Çiçeklerinden el losyonu elde edin

Herbalist Tarkan Güveloğlu, antioksidan zengini bir meyve oldugunu söylüyor Böğürtlenin. Cildi güzelleştiren bir meyve olduğuna dikkat çekiyor.. İçinde çok fazla miktarda C vitamini bulunuyor. Çiçekleri kaynatıldığında güzel bir vücut ve el losyonu elde ediliyor! Öte yandan meyvesi canlılık veriyor. Zindelik kazandıracak yegane meyvelerden biri. Damar sağlığına da olumlu etkisi var. Zayıflama sürecine girenler de yemeli bu yemişi. Kan şekerini etkilemiyor çünkü! İçeriğindeki doğal sekerler sayesinde kan şekerini dengede bıradan bir özelliği var…

Yabani Böğürtlen Yaprakları cilt yaralarına iyi geliyor
Tarkan Güveloğlu, bu mucize bitkinin boğaz enfeksiyonlarına ve yaralara da iyi geldiğini söylüyor. Yara iyileştirici etkiye sahip. Şu mevsimde yavaş yavaş taze yapraklarının çıktığını belirtiyor. Böğürtlenin körpe yapraklarını toplayın. (lapa haline getirin) Bu lapayı ciltte yara olan bölgeye sürebilirsiniz.

Böğürtlenin sayısız faydası olduğunu ve kansere karşı en etkili meyve olduğunu biliyor musunuz? Böğürtlen kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini engelliyor

Dr Erkan Topuz, böğürtlenin kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini engellediğini söylüyorTopuz, herkese günde bir avuç böğürtlen yemesini tavsiye ediyor Böğürtleni mevsiminde tüketebileceğiniz gibi yaprağını kurutup kışın çayını içebilirsiniz Şurubunu ya da marmelatını da yapabilirsiniz Ayrıca böğürtlen dondurma, pasta, ilaç ve kozmetik sektörlerinde de kullanılıyor

Sıcaktan bunalmış bir vaziyette yürürken karşınıza bir işporta tezgâhında ya da manav reyonunda çıkıyor Göz alıcı rengi bakar bakmaz ekşi ve ferah tadını hayal ettiriyor Böğürtlen mevsimindeyiz Birkaç yıl öncesine kadar az bulunan ve pahalı bir meyve olan böğürtlen şimdilerde hiç olmadığı kadar bol Dolayısıyla önceki yıllara göre daha ucuz Çünkü 8 yıldır Tarım Bakanlığı’nın üniversitelerle birlikte yaptığı çalışmalar sayesinde 10 ilde böğürtlen yetiştiriliyor Tokat, Adana, Samsun, Maraş, Ordu, Erzurum, Erzincan, Malatya, Hatay ve Isparta’da tarlalara böğürtlen dikildi Bu yıl beklenenden çok hasat elde eden çiftçiler dondurma, pasta, ilaç ve kozmetik sektörlerinin ihtiyacını karşıladıktan sonra ellerinde kalan ürünü piyasaya sürdü

Kültür böğürtleni olarak adlandırılan tarla böğürtlenleri hem renk hem de büyüklük olarak göz dolduruyor Daha küçük ve açık renkli olan yaban böğürtlenleri ise tadı ve faydası bakımından daha makbul Fakat toplanması zor ve üretimi az olduğu için kültür böğürtlenine razı olmak gerekiyor Çünkü böğürtlenin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini öğrenince bu meyveyi sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Böğürtlen ve Yaprağı Yararları (Faydaları)

Böğürtlen ve yaprağının bünyesinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip, kansere karşı vücudu koruyucu etkisi vardır.
Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları çayıyla gargara yaparak kullanabilirsiniz.
Böğürtlen ve yaprağı iyi bir idrar söktürücü olup, toksin attırıcıdır.
Yüksek tansiyonun düşmesinde de yardımcıdır Böğürtlen ve yaprağı.
Böğürtlen ve yaprağı göz rahatsızlıklarına da iyi gelir.
Mesanede oluşan taşların düşürülmesini sağlar Böğürtlen ve yaprağı.
Bayanlardaki akıntıların giderilmesinde ve adet kanamalarının azalmasını sağlamaktadır Böğürtlen ve yaprağı.
Böğürtlen ve yaprağı dışarıdan kullanımında da ağrı kesici etki gösterir.
Yanıklara ve basura iyi gelir. Böğürtlenin taze yapraklarının lapasını yaparak rahatsız bölgeye uygulanarak tedavi edilir.
Böğürtlen’ in kökünü kaynatarak suyunu içerseniz. Kan şekerini düşürücüdür.
Yaşlılığın sebep olduğu hafıza kaybını engeller Böğürtlen ve yaprağı.
Böğürtlenin suyunu sıkarak içerseniz amele de yararlıdır. Sıkılan suyu bekletilmeden içilmelidir. Aksi halde sirkeye döner.
Böğürtlen ve yaprağı ayaklardaki yorgunluğu giderir.
Böğürtlen ve yaprağı cildinize de gerginlik ve parlaklık kazandırır.
Solunum yolları rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır Böğürtlen ve yaprağı.

Böğürtlen ve Yaprağı Zararları

Böğürtlenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Böğürtlen ve Yaprağı Kullanımı

Böğürtlen taze olarak meyveleri yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir.

Böğürtlen ve yaprağının cilt bakımı için kullanımı; Bez bir torba içine böğürtlenin taze yaprakları ve taze filizlerinden hazırlanan karışım konulur ve banyonuzda duş kafasının altına asılarak suyun içinden geçmesi sağlanarak altında duş alınır.

Ayrıca Böğürtlen çiçeklerinden hazırlanan el losyonu da vardır şöyle ki; 1 litre suyun içerisine 50 gram Böğürtlen çiçeğini koyup kaynatılarak elde edilen bu su ellere oldukça şifalıdır.

Böğürtlen kökünden Ayak yorgunluğu için hazırlana su; 1 litre suyun içerisine 100 gram kadar Böğürtlen kökünü atıp kaynatınız. Ayaklarınızın dayanacağı ısıya göre, ayaklarınızı koyarak dinlendirebilirsiniz.

Böğürtlen; İdrar söktürür.
Ayaklardaki şişlikleri indirir.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Gözlerdeki zafiyeti giderir.
Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur.
Ağız, dil, diş eti ve bademcik iltihablarını giderir.
Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

Haricen kullanıldığı takdirde ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir. Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa, kandaki şeker miktarını düşürür.