Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

boyun ağrısı nasıl geçer

Hastalık kategorisine
9 Mayıs 2012
eklenmiştir.

boyun ağrısı nasıl geçer, Boyunda Ağrının ve Sertleşmenin Nedenleri

Kas incinmesi ve spazm. Boynunuzda ağrı ve sertlik var, ama kısa süre önce herhangi bir kaza geçirmediniz ve başka belirtiler yok. Kas incin¬mesi ve spazm boyun ağrısının en sık görülen nedenidir. Kötü duruş, duygusal stres ve gerginlik (bu durumda fark etmeden boyun kaslarınızı uzun süre gerersiniz), eski veya yeni boyun yaralanması gibi pek çok neden söz konusu olabilir. Kendi kendine tedavi yöntemleriyle rahatlayabilirsiniz.

Sinir sıkışması. Boynunuzdaki ağrı kolunuza kadar vuruyor ve tek taraflı. Kolunuzda veya elinizde uyuşma veya karıncalanma da olabilir. Artrit veya boyun sakatlanması sonucunda omuriliğinize bir sinir sıkışmış olabilir.
Menenjit. Ateş, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı/kusma, baş dönmesi veya bilinç bulanıklığıyla birlikte boynunuzda yoğun bir ağrı var ve parıltılı ışığa baktığınıza gözleriniz de ağrıyor. Boynunuz o kadar sertleş¬miş ki, çenenizi göğsünüze değdiremiyorsunuz. Menenjit boyun ağrısının ender, ama çok tehlikeli bir nedenidir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Boyunda ağrı ve sertleşme daha çok kas incinmesinin sonucudur; rahatlamak için şunlar yapılabilir:
• Yatağınızın sert olmasına dikkat edin. Sabahları ağrıyla uyanırsanız, daha ince bir yastık kullanın veya yastıksız yatın.
.

Tekrarlayan veya bir süredir devam eden boyun ağrısı için, gergin kasları gevşetmek üzere sıcak (sıcak suda ıslatılmış havlu) uygulayın. Ağrı bir kaza sonrası başlamışsa, doktora başvurun.

Aspirin, ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesiciyi deneyin. Bunlar boyunda ağrı ve sertleşmeye karşı reçeteli ilaçlar kadar etkilidir.

Önleme
• Sadece otururken ve ayakta dururken değil, aynı zamanda hareket ederken de duruşu düzeltmek boyunda ağrı ve sertliği önleye-bilir. Dik oturun, göğsünüzü şişirin, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınızı omzunuza değdirecekmiş gibi yapın.
• Kaslarınızın gerildiğini hissettiğinizde yaptığınız işi bırakıp mola verin. Boynunuza masaj yapın, başınızı döndürün ve derin derin nefes alın.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • boyun ağrısı nasıl geçer
  • boyun ağrısı nasıl geçer erkek