Anasayfa / Hastalık / Boyun Omuz Ağrısı

Boyun Omuz Ağrısı

Boyun Omuz Ağrısı

Boyun omuz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında aradığınız herşeyi sitemizi takip ederek bulabilirsiniz.

Omuz ve boyun ağrıları ve tutulmaları sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Özetle bağdokunun iltihaplanması sonucu oluşan bu rahatsızlık ‘fibrozit’ olarak da bilinir. Boyun travması (boyun zedelenmesi) boyundaki yumuşak dokunun, bağların ve eklemlerin zarar görmesi sonucu oluşur.

Boyun ve Omuz ağrısı belirtileri; Keskin olmayan bir ağrı ve kafa ve omzu hareket ettirmekte güçlük genel olarak ve sıklıkla görülen boyun ve omuz ağrısı belirtileri arasında yer alır.

Boyun travması belirtileri; Bir sakatlığın ardından gelen ani boyun ağrısı genel olarak boyun travması belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Boyun ve omuz ağrısı nedenleri
Sakatlıklar, kasların stres kaynaklı gerilmesi ve sağlıksız uyku pozisyonları boyun ve omuzda ağrılara ve tutulmalara neden olabilir. Boynun ani ve sert bir şekilde oynatılması boyun travmasına neden olabilir. Bu duruma araba kazalarında sıkça rastlanır.

Boyun ve Omuz Ağrısı için doktor önerileri
Omuz ve boyundaki ağrı ve tutulmalar için, sıcak ya da soğuk kompres, tamponlar ve iltihap giderici ağrıkesiciler kullanabilirsiniz. Eğer ağrılar 24 saat içinde geçmezse doktorunuzla görüşün. Doktor, yapmanız için bazı egzersizler verebilir. Daha ciddi ve tehlikeli bir durum olmadığından emin olması gerekir.

Boyun travması geçirdiğinizi düşünüyorsanız, ağrıyan bölgeye buz koyup hemen doktora gidin. Doktor bir haftaya kadar boynunuzu sabit tutmanıza yarayacak ortopedik boyunluk verebilir.

Genelde bu tür şikayette kimler bulunur? Özellikle masa başı iş yapanlar, sürekli direksiyon başındaki şoförler, bankalarda, borsada vs. mesaisi bilgisayar başında geçen operatörler vs.
Bu ve benzeri meslek gruplarının en büyük riski hareket kısıtlılığıdır. Bu sebeple özellikle boyun sırt ve omuzlarda bulunan kas grupları zaman içinde kasılmaya, spazma ve beraberinde kan dolaşım bozukluklarına vs sebep olacak derecede tembelleşir.
Oysa bu bölgede özellikle boyun, vücudun bütün organlarını sevk ve idare eden “beyin” ile “vücut” arasında bir iletişim köprüsüdür. Bu bakımdan çok önemli bir görevi vardır.
Bir kere vücudu idare edecek olan beyin, tüm gereksinimlerini boyun yoluyla karşılar. Beyni besleyecek kan damarları, ona sinyal ulaştıracak sinirler vs boyundan geçer. Diğer taraftan beyinden ellere kollara ayaklara vs. verilecek tüm komutlar yine boyundan geçer.
İşte zaman içinde bu bölgede duruş oturuş bozuklukları, hareket kısıtlılığı ve diğer birçok etken sebebiyle meydana gelen boyundaki kas kasılmaları, kireçlenme, boyun fıtığı gibi durumlar vücudun iletişim sistemini zorda bırakır. Bu durum aslında gizli açık yaşanan birçok rahatsızlığın temel faktörüdür.
Böylesi durumlarda vücut uyarı sistemini devreye sokar ve boyun bölgesinde, omuzlarda ve sırtta ağrılar belirir. Bu ağrılar ilk zamanlarda biraz dinlenince geçer. Çünkü yeni başlangıçtır. Ama zamanla sizi rahatsız edecek hal alır. Ancak bu şikayetlerle gidildiğince genelde ciddi bir teşhis konulamaz. Ancak şahıs artık halsizlikten, yorgunluktan vs söz etmeye başlamıştır.
Bu şikayetlerin sebebi, bu bölgelerin iyi kan alamaması, beyne gerekli kan gidememesi sebebiyle ortaya çıkan şikayetlerdir.
Bu şikayetler ileriki yıllarda bazen farklı ağrı ve rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Örneğin bazen kalp çarpıntısı, tansiyon bozukluğu, kulakta uğultu çınlama, kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gaz gibi şikayetler ortaya çıkar. Ve bu şikayetler dile getirilerek yapılan müracaatlarda, şahıs şikayetini böyle söyleyince doktor da ona göre yaklaşımda bulunur. Konulan teşhis ve verilen tedavilerin bir kısmı bu bakımdan sonuçsuz kalır.
Oysa bu tür boyun omuz ve sırt ağrısı şikayeti olanların yapması gereken bazı basit ama önemli davranışlar vardır. Masa başından arada bir kalkıp gezinmek. ortamı havalandırmak, spor yapamasa bile yürüyüş yapmak, arada bir de olsa merdiven çıkmak vücudu hareketli kılacak davranışlardandır. Birkaç akşamda bir omuz ve sırt bölgesine bitkisel yağlar veya kremler eşliğinde masaj uygulamak veya sadece ovuşturmak bile çok yararlı olacaktır.
Bütün tedavi yolları denendiği halde bu tür rahatsızlığı devam eden hastalarımızın verdikleri bilgilerden yola çıkarak şunu da söylemeliyiz ki, bu tür rahatsızlıklarda yarım kür dediğimiz onbeş seanslık bir akupunktur tedavisi de oldukça iyi sonuç vermektedir.

İlginizi çekebilir

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuz harici ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kesin olmakla beraber uygulamada dikkat edilmesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir