Anasayfa / Genel / burun estetik ameliyatı

burun estetik ameliyatı

Burundaki şekil ve fonksiyon bozuklukları, doğumsal veya sonradan edinilmiş olsa da modern tıpta istenilen görünüme kavuşmak mümkündür.

ekilBurunda  bozuklu¤u birçok insanda kendine güvensizliğe yol açabilir. Estetik ameliyatların en sık yapılanlarından biri olan rinoplasti burnun görünüşü­nü düzeltmek ve fonksiyonunu sağlamak için yapılır.

 

Estetik Burun Cerrahisi Faydaları

Rinoplasti aşırı büyük burun, burun üstünde çıkıntı, istenmeyen burun ucu şekli, burun kanatlarının geniş veya dar olması gibi birçok durumu düzeltebilir. Bur­nun önden ve yandan şekli yüze uyumlu olacak şekilde değiştirilir. Rinoplasti ile ayrıca dar veya kısmen tıkalı burun nedeniyle oluşan solunum sıkıntıları da giderilir.

 

İlk Muayenede ne olacak?

İlk görüşmede doktor burnunuzun şeklini nasıl iste­diğinizi öğrenecek. Burnun şekli kişisel tercih oldu­ğundan isteklerinizi detaylı olarak doktora aktarıp doktorun alternatifleri belirlemesini sağlayabilirsiniz. Doktorunuz burunda olan başka problemleri de size söyleyecektir. Bunlar burun içinde eğrilik, burun etle­rinin büyük olması olabilir.

 

Rinoplasti nasıl yapılır?

Rinoplasti sizin ve doktorunuzun tercihine bağlı ola­rak genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Burun ucundan veya içinden kesi yapılır. Burna ait cilt altındaki kemik ve kıkırdak dokulara yeniden şekil verilir. Cerrahinin şekli sizin probleminize bağlıdır. Burun küçültülecekse burun kemikleri de kırılır. Nefes alma problemleri de orta bölümde yer alan kıkırdağın düzeltilmesi ve şayet burun etlerinde büyüklük varsa onların da küçültülmesiyle düzeltilir. Burun kanatlarında daraltma gerekiyorsa o da yapılır. Rinoplasti açık ve kapalı teknikle yapılabilir. Yüzdeki şişlik ve yara iyileşmesi genelde bir hafta alır.

 

Hangi yaşta yapılabilir?

Rinoplasti kızlarda 15 yaşından erkeklerde de 16-17 yaşından sonra yapılabilir. Bu yaşlarda burun son şeklini alır. Bu yaşlardan sonra her yaşta ameliyat yapılabilir.

 

Rinoplasti ne kadar sürer?

Rinoplasti genelde 1-2 saat sürer. Nadir durumlarda daha uzunda olabilir.

 

Hastanede kalmak zorunlu mu?

Gerekli değildir. Operasyondan birkaç saat sonra eve gidilebilir.

 

Ne kadar ağrı olur?

Ameliyattan sonra fazla ağrı olmaz. Genelde hafif ağrı kesiciler ile ağrı giderilir.

 

Rinoplasti sonrası ne beklemeliyim?

Rinoplastide burnun boyutu küçültüldü ise açı ve bantlar konulur. Burnun içine bez tampon veya rahat nefes almanız için delikli silikon tamponlar konulur. Burnun içindeki dikişler kendisi eriyen dikiştir. Açık teknik yapılmışsa burun ucu dikişler 1 hafta sonra alı nır. Alçı yine 1 hafta sonra alınır. Burun içi tampon 2 gün sonra alınır. Birkaç hafta süren şişlik olabilir. Hasta birkaç gün sonra normal yaşantısına devam edebilir. Burnun tam iyileşmesi birkaç hafta alır.

 

İyileşme dönemi ne kadar sürer?

Birkaç gün sonra normal yaşantıya dönülür. İlk 24 saatte ağrı olmasına rağmen daha sonra genelde basınç hissi olur. İlk 2-3 gün baş kalp seviyesinin üze rinde tutularak şişlik azaltılmaya çalışılır. Gözler etrafında 4-5 gün süren morluk olabilir. Soğuk kompres ile şişlik azaltılır. Burundan birkaç gün kan gelebilir. Bir hafta sonra alçı ve dikişler alınır. 4-5 hafta buruna darbeden kaçınılır ve yüz dikkatli yıkanır. Birinci ayın sonunda kabaca yeni şekil görünmeye başlar, ancak burunda şişlik yavaş gerileyeceği için yeni şeklin ortaya çıkması 3 ayı bulabilir.

 

Estetik burun ameliyatında istediğim sonucu elde etme garantisi var mı?

Bu ameliyatta amaç hastanın kendisini ve çevresini tatmin etmektir. Ancak kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuların hepsiyle uğraşıldığından ve herkesin yara iyileşmesi farklı olduğundan %100 garantili iş yapılamaz. Fakat mümkün olanın en iyisi yapılacaktır.

 

Tekrar ameliyat gerekli mi?

Amaç bir seferde en iyi sonuca ulaşmaktır. Ancak tekrar ameliyat gereken vakalar da % 10 civarında olmaktadır. Bunlar ufak rötuşlar şeklindedir.

 

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir