Anasayfa / Genel / Burunda İltihap

Burunda İltihap

Burunda İltihap

Burunda iltihap nedenleri, burunda iltihap belirtileri ve tedavisi için sitemizi takip edebilirsiniz.

Burun sinüsleri nedir ve nerede bulunurlar ?
Sinüsler tükürük zarları ile çizilmiş hava yollarıdır. Yüz ve kafatası kemikleri arasında yer almaktadırlar, Küçük açmalardan burun boşluğuyla ulaşım temin ederler. Alın kemiği sinüsler kaşların arkasında ve hemen üstünde bulunan kemiğin içerisinde yer almaktadır. Çene sinüsleri ise gözlerin altındaki çene kemiklerin içerisinde bulunmaktadır. Etmoid sinüsleri burnun yan tarafında gözlerin hemen altında bulunmaktadır. Sfenoid sinüsü ise boğaz hizasının üstünde kafatasının derininde yer almaktadır.
Sinüslerin fonksiyonları nedir ?
Bu hava yolları başın ağırlığını hafifletirler ve ses aksine yardımcı olmaktadırlar.
Sinüslerin enfekte olması (sinüzit) genel bir durum mudur ?
Sinüzit tıp alanında en çok rastlanan durumlardan biridir. Bir veya birden fazla sinüsün tükürük zarı örtüsünün enfekte olmasından ileri gelmektedir. Bütün sinüsler enfekte olduğu zaman buna pansinüzit denmektedir.
Sinüzit neden olur ?
Genellikle burun boşluğundaki bir enfeksiyondan ileri gelen ikinci derece bir durumdur. Ancak üstçeneden meydana gelmiş olan bir diş enfeksiyonundan da çene sinüziti baş gösterebilir. Yüzmeden, dalmadan ve sinüslerin üzerinde bulunan kemiklerde meydana gelecek kırık ve ezikler de sinüzit nedenleri arasında yer almaktadır. Sinüs açmalarını tıkayan anatomik şekil bozuklukları ve burun polipi teşekkülü ile gelen alerjiler de sinüzite yol açabilirler.
Sinüs enfeksiyonlarına bazı iklimlerde fazla rastlanılır mı ?
Evet. Havası çok nemli olan yerlerde veya düzensiz hava değişimi
olan bölgelerde yaşayanlarda sinüzit olma ihtimalleri daha yüksektir. Kirlenmiş havayı devamlı olarak teneffüs edenler de sinüs enfeksiyonlarına meyilli olmaktadırlar. Kuru, düzenli ve sıcak iklimi olan yerlerde yaşayanlarda sinüzit olma oranı çok düşüktür.
Sinüzitin belirtileri nelerdir ?
Alâkalı sinüse göre belirtiler değişmektedir. En genel olan belirtiler şunlardır:
a – Enfekte olan sinüs üzerinde ağrı.
b – Sesin sanki burundan geliyormuş gibi bir ton alması.
c – Burun tıkanıklığı. Burundan veya burun arkasından ifrazat.
d – Şiddetli baş ağrıları. Baş eğilince ağrılar daha şiddetli olur.
e – Yüksek ateş.
Sinüzit teşhisi nasıl yapılır ?
Bir soğuk algınlığının iyi olma süresi bir haftayı aşınca sinüzit şüphesi genellikle doğmaktadır. İlgili sinüsün üzerinde acı veya rahatsızlık, baş ağrısı ve yukarıda sıralanmış belirtiler teşhisin yapılmasında yardımcı olur. Röntgen filmi alınmakla ve karanlık bir odada sinüsün kuvvetli bir ışıkla aydınlatılmasıyla (transillumination) sinüzitin varlığı teşhis edilebilinmektedir.
Hangi sinüsler en çok cerahatlanmaya meyillidir ?
Çene, alın kemiği ve etmoid sinüsleri.
Sinüzit tedavisi nasıl yapılır ?
Sinüzit olaylarının çoğunluğu tıbbî tedaviye iyi cevap verir. Bu metotla tedavide yatakta istirahat, buhar teneffüsü, rahatsız olan sinüs bölgesine ılık kompreslerin yapılması, burun sümük zarlarının enfeksiyon oranını azaltmak için burun damlaları ve antibiyotik ve antihistamin ilâçların kullanılması yer almaktadır. Eğer ateş yüksekse aspirin gibi ilâçlar da verilmelidir. Sancı şiddetli ise kodein gibi ağrı dindirici ilâçların verilmesi gerekir. Bunun ötesinde tıbbî tedavi doktorun muayenehanesinde konacak burun tıkaçları yerleştirilmesi ve emme yoluyla burun ifrazatının alınması için kullanılmakta olan birçok metotlardan biridir. Çok vakalarda sinüs ifrazatından kültürler alınmakta, laboratuarda mikrobun cinsi tespit edilmektedir. Ayrıca bu bakterilerin antibiyotiklere karşı dayanıklıkları da laboratuarda yapılan testlerde ölçülmektedir.
Hangi sinüzit vakaları cerrahî müdahale gerektirir ?
Yukarıda belirtilen tedavi usullerine uzun süre cevap vermeyen vakalar cerrahî müdahaleyi gerektirir.
Sinüzit için ne gibi cerrahî müdahaleler yapılır ?
Bütün sinüzit ameliyatlarında gaye yeterli drenajın temin edilmesidir. Bazı vakalarda hastalanan sümük zarlarının ve kemiğin alınması gerekmektedir. Bu ameliyatların çoğunluğu lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ancak bazı hallerde genel anestezi gerekebilir.
Çene sinüsünde genellikle hangi ameliyatlar yapılır ?
a – Burundan sinüsün basit bir usulde delinmesi ve emme yoluyla temizlenmesi.
b – Sinüsün içine varmak için burnun yan duvarına büyük bir pencere açmak ve bu yoldan drenaj yapmak.
c – Radikal bir «sinustomy». Bu ameliyatla, altında bulunan kemikten sinüsün sümük zar örtüsü kaldırılır ve hasta kısım kazınarak alınır. Bu ameliyatta kesit ağızdan üst dudağın altından yapılır.

Burun boşluğunu döşemekte olan mukozanın iltihaplarına Rinit ismi verilmektedir. Çok türlü nedenlerde ortaya çıkan rinitleri başlangıçta akut ve kronik olarak ikiye ayırmak kabildir. Bunlar:

Akut Rinitler
A- Basit nezle (Soğuk algınlığı, adi nezle ve akut nezle) gibi deyimlerle de anılırlar. Basit- nezlenin etkeni çoğunlukla virüslerdir. Her birimizin yılda bir kaç kere buna yakalandığını biliriz.
Nedenleri arasında vücudun soğuğa karşı mukavemetin azalması gelmektedir. Bu bahsettiğim titrek tüylerin bu nedenlerle hareketlerini durdurması burun mukozasının direncini kırar ve olay başlar. Bu arada mevcut olan sinüzitler, yorgunluk, burundaki birtakım şekil bozuklukları, genelde vücut direncini düşüren hastalıkların mevcut oluşu olayın meydana çıkmasını kolaylaştırır. Burunda kuruluk, hafif ateş yükselmesi, kırgınlık hissini takiben burun damarlarının genişlemesi, mukozanın şişmesi sonucu burun tıkanıklığı ortaya çıkar. Sonraları renksiz burun akıntısı başlar, art arda ortaya çıkan aksırıklar kişiyi ziyadesi ile rahatsız eder. Tedavi, istirahat, düzgün beslenme, özellikle C vitamini almaktır. Hastalık kişiden kişiye özellikle aksırmalar esnasında virüsün alınması iledir.

B- Inflüenza Riniti: Virüslerle ortaya çıkar. Dünyanın değişik bölgelerinde salgınlar halinde ortaya çıkar ve çıkış bölgesine göre oranın ismini alır. Hong Kong gribi, Çin gribi, İspanyol gribi gibi. Olay birden başlar ileri derecede ateş vardır, etraf ağrıları çok belirgindir, hasta kendini ileri derecede bitkin hisseder paçavra hastalığı Özel bir tedavisi yoktur; istirahat , bol sıvı almak, ateş düşürücü ilaçlar alınabilir. Yaşlılarda ve küçük çocuklarda ölüm nedeni olabilir.
Döküntülü hastalıkların başlangıcında basit nezlenin belirtileri görülebilir (su çiçeği, boğmaca, kızıl, kızamık da olduğu gibi)

C- Özellik gösteren rinitler: Difteride, bazen sade burnu tutan türünde, burundan kanlı iltihaplı akıntı ile beraber olan nezle hakini görülür. Akıntının değdiği yerde üst dudak yukarısında ülserasyonlar görülebilir. Çoğunlukla diğer bölgelerde, mesela bademciklerde veya larenkste başlangıçta difteri tanısı konulmuş ise, burun difterisinde de, tanı kolay olacaktır. Tedavisi difteri serumu antibiyotikler ve genel bünye takviyesidir.

İlginizi çekebilir

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ Kadın sağlığı merkezleri özellikle kadın hastalıkları, doğum ve diğer jinekolojik tedavi yöntemlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir