Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

burunda kemik eğrilmesi

Genel kategorisine
13 Eylül 2012
eklenmiştir.

Halk arasında ”burunda kemik eğriliği” diye bilinen bu şekil bozukluğunun en sık nedeni travmalardır.

Burnun orta bölmesi (septum), burnun dış çatısını ayakta tutan çok önemli bir duvardır. Bu duvar, solunum fonksiyonu ve burnun estetik yapısını doğrudan etkileyen bir konuma sahiptir. Burun boşluğunu ortadan ikiye böler. Burundan geçen havanın akım ve hacmini ayarlar. Burun orta bölmesi önden arkaya oynar, yarı oynar ve sabit kısımlardan oluşur. Burun tıkanıklığının en sık sebebi, septumun şekil bozukluklarıdır. Özellikle çocukluk yıllarında geçirilen çok basit travmalar bile, ileri yaşlarda ciddi şekil bozuklukları ve buna bağlı olarak burundan nefes alma güçlüğüne neden olabilir.

 

Hangi Şikayetler Görülür?

 

Burun orta bölmesi eğriliklerinde, burun tıkanıklığı ilk ve en önemli şikayettir. Hastalar burunlarından rahat nefes alamadıklarını ifade ederler. Tıkanıklık genellikle tek taraflı olmakla birlikte, zaman içinde diğer taraf burun etinin büyümesine bağlı olarak iki taraflı da olabilir. Hasta genelde burnun tıkanık tarafı alta gelecek şekilde yatar. Sık olmamakla birlikte hastalarda burun tıkanıklığına bağlı oksijen azlığı belirtileri de görülebilir. Soğuk el, soğuk ayak, halsizlik, başağrısı, yüz ağrısı gibi şikayetler bulunabilir. Burun tıkanıklığı ve solunumun iyi olmamasına bağlı sinüs, orta kulak ve üst solunum yolu enfeksiyonları sık görülen bulgulardır.

Burun tıkanıklığı ilk ve en önemli şikayettir. Burundan nefes almakta zorluk çekilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

 

Septum eğriliklerinde tedavi cerrahidir. Ancak 18 yaş altı hastalarda (yüz kemiklerindeki gelişme süreci henüz tamamlanamadığından) ve çok ileri yaş hastalarda cerrahi tedavi uygulanmamalıdır. Cerrahi tedaviyi planlarken amaç yapısal bozuklukları düzgün hale getirmek ve bozulan burun fonksiyonlarını yerine getirmektir. Ameliyattan sonra  oluşturulan yeni şekli korumak ve ameliyat sonrası kanamaları önlemek amacıyla burnun her iki tarafına tampon yerleştirilir. Bu tamponlar genellikle 48 saat içinde alınır.

 

Ameliyatın Sakıncaları Var mıdır?

 

Ameliyat sırasında kanama, ameliyattan sonra burun orta bölmesinde delinmeler, yapışılıklar, aşırı doku kaybı sonrası burun desteğinin kaybolması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Uygun cerrahi ve anestezi tekniklerini kullanmak, geniş kıkırdak ve kemik çıkarılmasından kaçınmak, ameliyat sonrası yakın takip ve özenli pansumanlarla hastaların burundan daha rahat  nefes alması  sağlanacaktır.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • burun neden yamulur
  • burun kemiği neden eğilir
  • burun kemigi neden yamulur
  • burun kendiliginden yamuldu
  • burun kırılmadan yamulurmu
  • burun nedenyamulurmu
  • burunda zamanla oluşan yamulma
  • insanları ne için burunları yamulur