Sağlık Ansiklopedisi

Hastalık ve Sağlık Bilgileri

Çemen Otu Yağı

Bitki kategorisine
17 Şubat 2012
eklenmiştir.

Çemen Otu Yağı

Çemen otunu ve çemen otu yağını, çemen otu yağının faydalarını öğrenmeniz ve uygulamanız için işte size birkaç öneri.

Gövdesi açık yeşil renkli, yuvarlak kesitli,ince tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Bitkidikine ve kimi zaman da yere yatarak gelişir. Kenarları ince dişli ve oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir. Sarımsı beyaz çiçekleri yaz ortasında açar. Bu çiçekler olgunlaşınca her biri 10-20 adet sarı-kahverengi minik tohum taşıyan tohum zarfına dönüşür. Bol güneşli yerleri; suyu iyi akıntılı, bitek ve alkalik toprakları seven çemenotu, tohumlarıyla çoğaltılır.
Çok keskin kokulu olan çemenotu tohumları, % 30″a varan oranda yapışkan bitkisıvısı ile uçucu ve sabit yağlar; trigonellin, kolin ve kumarin adlı maddeleri içerir. Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır. Burada tohumlar ezilip pastırmanın üzerine sıvanan keskin kokulu “çemen” adlı macunun içine ana madde olarak katılır. Bazı yerlerde çemenotunun yaprakları salatalara eklenip çiğ olarak yendiği gibi, haşlanarak sebze olarak da tüketilir.
Tıbbi Etkileri ve Kullanımı Çemenotunun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:
• Öksürüğü hafifletir, göğsü yumuşatır ve balgamı söktürür.
• Bronşiti ve boğaz ağrılarını hafifletir, rahatlama sağlar.
• Acı oluşu nedeniyle sindirim sistemini uyarır, sindirim işlemini kolaylaştırır.
• Mide ve bağırsak gazlarım söktürür. Diyarenin iyileştirilmesinde yararlı olur.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir. Özellikle nekahat halindeki hastalara iyi gelir.
• Afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.
• Emzikli (süt veren) annelerde süt gelişini artırır.
• Kadınların aybaşı dönemini rahat atlatmalarına yardımcı olur.
Bütün bu önemli tıbbi etkileri sağlamak üzere çemenotunun tohumları sonbaharda olgunlaştıkları zaman toplanır. 1,5 tatlı kasığı tohum l bardak sıcaksuya konulup 10 dakika süreyle ağır ağır kaynatılır. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.
• Çemenotu ayrıca çıban ve yaraların iyileştirilmesinde de etkili olur.
Bunun için tohumlan ezilip toz haline getirilir. Biraz suyla karıştırılıp yara lapası hazırlanır. Bu lapa yara ve çıbanlara dıştan uygulanır.
Kullanımı:
Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen yağı saçlara sürülürse saçları besler.Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

Çemen Yağı

Malzemeler:
Çemen otu, Çörek otu, Saf zeytinyağı, Badem

Hazırlanışı:
Üç avuç çemen otu, bir tutam çörek otu zeytinyağı ile birlikte ezilip iyice karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su dökülür.Su üzerine çıkan yağlar, kaşıkla alınarak bir şişeye doldurulur.

Şişenin içine bir kaç badem atılıp iki gün bekletil dikten sonra süzülerek çemen yağı elde edilir. Her evin ecza dolabında bulunması gereken çemen yağının mafsal ve kulağa kaçan suyu dışarı akıtmada etkin yararı vardır.

ÇEMEN OTUNUN FAYDALARI
Baharat mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir çemen otu. Yazımızda sizi hem bu enfes baharatın lezzetinden hem de sağlık için şifalı yönlerinden mahrum bırakmamak için yerli ve yabancı kaynaklardan geniş bir araştırma yaptık. Hepimizin ortak paydası olan sağlıklı ve temiz bir vücut için çemen otu şifalı bitkisinin düzenli kullanımını öneriyoruz.
GENEL BİR BAKIŞ
Bilimsel adı Trigonella foenum olan çemen otu, baklagiller (fabaceae) ailesinden olup, 60 ile 100 cm’ ye kadar uzayabilmektedir. Çiçekleri beyazımsı sarı olan çemen otu, sulak alanları sevmektedir. Bununla birlikte yarı kurak alanlarda da dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çemen otu kahverengimsi sarı renkte tohumlara sahiptir.
Çemen otu şifalı bitkisi eski devirlerde Asya ülkelerinde şehvet artırıcı ve savaşlarda cesaret vermesi için kullanılırdı.
Çemen otu, sizinde bildiğiniz gibi, ülkemizde en fazla pastırma yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı bölgelerimizde çemen otunun yaprakları, salatalarda ve haşlanarak sebze olarak da kullanılmaktadır. Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen otunun tek başına acımsı bir tadı bulunmakta olup bu nedenle genelde çeşni olarak kullanılmaktadır.
İÇERİK
Uçucu ve sabit yağlar, trigonellin, kolin ve kumarin, zamk, rutin, saponin, diosgenin, müsilaj ve alkaloitler (kolin ve trigonelline) gibi maddeler bulunur. Ek olarak tohumlar polisakkarit galaktomannan bakımından zengin bir kaynaktır.
Çemen otu şifalı bitkisinin tohumları diosgenin, yamogenin, gitogenin, tigogenin ve neotigogenler gibi saponinlerin kaynağıdır. Mineral ve vitamin olarak ise kalsiyum, demir, fosfor, tiamin, riboflavin, niasin ve C vitamini ihtiva etmektedir.
FAYDALARI NELERDİR?
Öksürüğü hafifletir, göğsü yumuşatır ve balgamı söktürür.
Baş ağrılarını giderir. Özellikle çemen tohumlarından elde edilmiş çayın kullanımı bir ateş düşürücü olan “kinin” ile eşdeğer kıymete sahiptir.
Çemen tohumları zayıflamış koku alma yada tat alma duyularının güçlenmesini sağlar.
Herhangi bir yan etkisi olmadan eklem ağrılarının acısını dindirici etkisi bulunmaktadır.
Bronşiti ve boğaz ağrılarını hafifletir, rahatlama sağlar. Bunun için gargara olarak kullanılabilir. Çemen şifalı bitkisinin bir önemli faydası da tekrarlayan ağız yaralarında(ülser) şifa veriyor olmasıdır. Bunun için yapraklarından elde edilen infüzyon ile gargara yapılması yeterlidir.
Sindirim sistemini uyarır, sindirim işlemini kolaylaştırır.
Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Çemen otu çayı iltihaplı mide ve bağırsakları rahatlatır. Çemen yaprakları karaciğer şişkinliği, halsizlik ve hazımsızlık tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.
Şeker hastalarına yararlı olur. Diyabet kontrolü için diyet desteği olarak reçete edilmektedir.
Bedeni güçlendirir.
Dışkının yumuşamasına yardımcı olur.
Cinsel gücü artırır.
Annelerde süt gelişini artırır. Anne sütünün üretimi için güçlü bir uyarıcıdır.(galaktogog)
Adet kanamalarını düzene sokar, ağrıyı hafifletir.
Çıban ve yaraların iyileştirilmesinde etkilidir. Tohumları ezilip toz haline getirilir. Biraz suyla karıştırılıp merhem hazırlanır. Bu merhem haricen yara ve çıbanlara uygulanır.
Kansızlık ve gelişim bozukluğuna iyi gelir. Özellikle yaprakları kan oluşumuna katkı sağlar.
Saçları besler ve saç çıkmasını arttırır. Banyo öncesi çemen yapraklarından kaynatılarak elde edilen hamur saçlara uygulanabilir. Bu uygulama saçların büyümesini sağlar. Saçı ipeksi tutar. Saçlardaki kepeklerin giderilmesini sağlar.
Aynı zamanda bu hamur sivilcelere ve romatizmaya karşı da etkilidir. Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür. Çemen yapraklarından elde edilen hamur gece yatmadan önce yüze sürülür. Bu tedavi siyah nokta, yüz kuruluğu ve kırışıklıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda cildi gençleştirir, genç bir görünüm kazandırır.
NASIL KULLANILIR
Genel olarak ağızdan alınarak kullanılır. Ürün çayının yanı sıra kapsüller olarak da kullanılmaktadır. Kapsülleri kullanmadan önce doktorunuza danışmada fayda vardır. Yada manüel kullanacaksanız tablet prospektüsündeki tüm yönergeleri izleyin. Çemen otu diğer ilaçların emilimini azaltabilir. Bu nedenler en az iki saat önce içilmesi tavsiye edilmektedir.
YAN ETKİLERİ
Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çemen otu şifalı bitkisinin küçük sevimsiz yan etkileri olabilmektedir. Aşırı kullanıma devam edilirse mide rahatsızlıkları baş gösterebilir. Bu etki daha da devam ederse, kötüleşirse yada kendinizde normal durumdan farklı bir semptom hissederseniz derhal doktorunuza başvurun.
ÖNLEMLER
Bu ürünün sıvı preparatları şeker ve / veya alkol içerebilir. Şayet kullanıcıda şeker hastalığı yada karaciğer problemleri varsa dikkat edilmesi tavsiye edilir. Çemen otu şifalı bitkisinin gebelikte kullanımı önerilmez. Emzikli anne iseniz gene emzirme öncesi bir doktor tavsiyesi alınız.
İLAÇ ETKİLEŞMELERİ
Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları söyleyiniz.

Bu içerik için bazı arama önermeleri

  • emen otu