Anasayfa / Ağız Diş / Çenenin Önde Olması

Çenenin Önde Olması

Çenenin Önde Olması
Çene estetiği, çenenin önde olması ve çene bozukluklarıyla herşeyi öğrenebileceğiniz yazımızı takip etmenizi öneririz.

ÇENE ESTETİĞİ VE ORTOGNATİK CERRAHİ
Alt veya üst çenenin kısa veya uzun olması genellikle hasta gelişirken 14-15 yaşlarında ortaya çıkar ve gelişme tamamlandığında 18-19 yaşlarında son şeklini alır. Bu durum dişlerin üst üste basmaması ile, alt çenenin üst çeneye nazaran önde veya arkada olması ile kendini gösterir. 14-15 yaşlarında iken ortodonti tedavisi gerekir. Eğer 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen çenelerde bu bozukluk devam ediyor ise ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Alt çeneye ve üst çeneye yönelik ameliyat teknikleri vardır. Bu konuda eğitilmiş plastik cerrah veya çene cerrahı tarafından yapılır. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 2 saat kadar sürer. Ameliyattan önce dişlere bir aparey takmak gerekebilir. Ameliyattan sonra da bu aparey vasıtası ile dişlerin bir süre kapatılması gerekir.

Çene Deformiteleri – Şekil Bozukluğu
Çene şekil bozukluğu – deformiteleri – durumunda ortak özellik, maloklüzyon yani dişlerin kapanmasının bozuk olmasıdır. Bu durumun düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyata çene estetiği denir. Normalde alt ve üst dişler birbirleriyle temas halinde ve üst çene ön dişleri alt dişlere göre çok az öndedir. Oklüzyon bozulduğunda, dişler arasındaki temas da bozulur ve aralarında bir açıklık oluşur. Çene eklemi hastalıklarını konusunu seminer notları sayfasında daha ayrıntılı okuyabilirsiniz.

Bu açıklığın mesafesi arttıkça şekil bozukluğunun ağırlık derecesi de artar. Bu açıklık aynı zamanda yumuşak dokuları ve yüzün şeklini de etkileyerek estetik bir bozukluğa da neden olur. Deformitenin düzeltilmesinde dişlerin normal pozisyonlarına, birbirleriyle temas eder şekle getirilmelerine yani normal oklüzyonun sağlanmasına yönelik cerrahi girişimler yapılır. Özellikle ön alt ve üst dişlerin arasının açık olması, kesici dişlerin işlevini bozar ve hasta yemek yerken kesici dişlerini kullanamaz.

Oklüzyon bozukluğunun oluşmasında temel sebep alt çene, üst çene ya da her ikisine bağlı ortaya çıkabilir. Çene normalden daha az gelişerek küçük boyutta olabilir ki bu duruma retrogeni adı verilir. Bunun tam tersi olan durumda ise çene normalden daha fazla gelişerek öne doğru çıkıntı oluşturur buna ise prognati denir. Temel sebebin ne olduğunun saptanması için sefalometrik analiz denen bir incelemenin yapılması gerekir. Bu incelemede kafa ve yüz kemiklerinin açısal ilişkileri ortaya konarak normal açılara göre sapmalar ölçülür. Bunun sonucunda anormal durumun üst çene mi, alt çene mi, ya da her ikisine mi ait olduğu saptanır.

Sefalometrik analiz dışında çene kemik yapıları yumuşak doku özellikleri de incelenir. Daha sonra alt ve üst çenenin alçı kalıpları hazırlanarak alçı model üzerinde hangi seviyelerden kesi yapılacağı planlanır. Bu plan yapılarak karar verildikten sonra hasta ile görüşülerek ameliyatın nasıl yapılacağı anlatılır.

Gerek üst çene, gerekse alt çene ameliyatlarında öncelikle ağız içinden yapılacak girişimler tercih edilir. Ancak bazı durumlarda dıştan kesi yapılması gerekebilir. Bu durumda kesinin nereden yapılacağı ne kadar iz kalacağı hasta ile görüşülerek anlatılır.

Alt çenenin önde olması ile birlikte bazı hastalarda burun da normalden büyük olabilir. Bu durumda çene ameliyatı yapıldıktan sonra burun estetik ameliyatı nın yapılması daha doğru olur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

SORU

Ortognatik cerrahi tam olarak nedir?

CEVAP

Diş dizilimlerindeki bozukluk nedeniyle ısırma ve çiğneme problemi olan hastaların çenelerine yönelik müdahaleyle bu bozukluğun giderilmesi işlemidir.

SORU

Diş dizilimindeki bozukluk nedeniyle ameliyat şart mıdır?
CEVAP

Hayır. Diş dizilimi bozuk olan pek çok kişi vardır. Bunlar, genelde dişlere tel takılarak tedavi edilebilirler. Ama bazı ağır durumlarda tek başına tel takılmasından fayda görmezler ve ameliyat gerekli olur.

SORU

Çeneye yönelik ne gibi ameliyatlar yapılabilir?

CEVAP

Alt ve üst çenelerde ayrı ayrı veya birlikte gelişim bozukluğu olabilir. Biri diğerine göre daha ileride veya geride olabilir. Ya da üst çene çok belirgindir ve gülümserken tüm dişler ve dişetleri ortaya çıkmaktadır. Soruna göre çeneleri; ileri almak, geriye almak, yüksekliklerini arttırıp azaltmak veya sağa-sola kaydırmak mümkündür.

SORU

Ameliyat öncesi bilmem gerekenler nelerdir?

CEVAP

Bu ameliyat öncesi plastik cerrah, diş dizilimi konusunda uzmanlaşmış (ortodontist) olan bir diş hekimi ile birlikte çalışır. Hangi çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerektiği, yapılan tetkik ve ölçümlerle ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra ortodonti uzmanı, dişlere tel takarak ameliyat öncesi hazırlıkları yapar. Bu birkaç ay alabilecek bir süreçtir. Hasta cerrahiye tam olarak hazır olana kadar beklenir.

SORU

Ameliyatta ne yapılır?

CEVAP

Ameliyatta üst ve/veya alt çene kemiği uygun alanlardan kırılır. Dişlerin gelmesi gereken ideal konumlarına göre ortodonti uzmanı tarafından hazırlanmış olan bir kalıpla dişlere ve dolayısıyla çeneye yeni şekli verilir. Bu şekli korumak için kemik uygun yerlerden plak ve vidalarla tespit edilir.

SORU

Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?

CEVAP

Ameliyattan sonra, çene yeni şeklinde iyileşene kadar bir süre alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu dönemde sadece sıvı gıdayla beslenilir. Ağız içindeki tüm dikişler kendiliğinden eriyen türde olduğu için alınması gerekmez. Ameliyata bağlı şişlikler birkaç gün içinde hızla azalır. Daha sonraki dönemde de dişlere yönelik ortodonti tedavisi bir müddet daha devam eder.

SORU

Diş diziliminde bozukluk olmaksızın çene şekline yönelik ameliyat yapılamaz mı?

CEVAP

Yapılabilir elbette. En sık görüleni çene ucunun ameliyatlarıdır. Bunun dışında alt çenesi belirgin ve köşeli olan kişilere çene kemiğini törpüleyerek daha yuvarlak ve yumuşak bir görünüm verilebilir. Tam tersi şekilde alt çene kemiği dar ve içe doğru olan kişilere bu bölgeye bazı maddelerle dolgu yapmak mümkündür.

SORU

Çene ucuna yönelik ne gibi işlemler yapılabilir?

CEVAP

Aslında hemen her şey yapılabilir. Çene ucunun çok belirgin ve ileride olduğu durumlarda, çene ucunu hem geri almak, hem de yüksekliğini azaltmak mümkündür. Veya çene ucunun çok küçük ve geride olduğu durumlarda çene ucu kemiğini ileri almak ve belirginleştirmek mümkündür. Bazen çene ucunda eğrilik olabilir. Bu eğriliği de gidermek mümkündür. Tüm bu işlemler için çene ucundaki kemiği kırmak, yeni pozisyon vermek ve bu pozisyonda sabitlemek gerekir. Çene ucunu büyütme işlemi için kemiği kırmadan, yapay bir madde koyarak yeniden şekil vermek de mümkündür.

SORU

Yüz kemiklerine yönelik başka ne gibi estetik müdahaleler yapılabilir?

CEVAP

Elmacık kemikleri az gelişmiş olan kişilerin yanakları çökük olur. Bu durumu düzeltmek için elmacık kemiklerine destek yapıya ihtiyaç vardır. Bu destek, kişinin kendi dokularından temin edilebilir. Ama daha sık olarak bu işe uygun hazır maddeler kullanılır. Aynı şekilde göz çevrelerine de destek olarak bu maddeler kullanılabilir.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

1 yorum

  1. Ôn dişlerin alt dişlerimden biraz ônde tel takıldıktan sonra bu problem ortadan kalkar mı? Ve illa diş çekilmesi gerekir mi cenemi geri almak için ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir