Anasayfa / Bakım / Cilt Bakımı Ürünleri

Cilt Bakımı Ürünleri

Cilt Bakımı Ürünleri

Cilt bakımı yaptırmak istiyorsanız öncelikle cilt tipinize göre cilt bakım ürünlerini bilmeli ve hangi bakım ürünleri kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Cilt bakım ürünlerinin doğru kullanıldığında cilde inanılmaz etkileri vardır. Temizleyici, nemlendirici veya maskeler hakkında dermatologların söyleyebileceği bazı doğrular vardır. İçeriğindeki “mucize” madde nedeniyle tercih edip her hafta yenisini satın aldığınız ürünler cildinizi sadece tahriş edebilir ve uygun cilt bakımından uzaklaşmış olursunuz.
Günlük Cilt Bakımında;
1) Cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir.
2) Çevreden biriken kirlerin, ter yağ gibi kişisel salgılarımızın, ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.
3) En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektedir.
4) UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten koruyucu kullanmak
5) Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.

Kuru Ciltlerde; Kuru ciltlerde kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir. Hassas yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin , hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.
Yağlı Cilt; Yağlı ciltlerde aşırı yağlı ürünler, hassas ciltlerde ise uygun daha az hasar verecek narin ürünler tercih edilebilir. Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyicileri tercih edin. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durun. Losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiricileri tercih edin. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir. Yağ içermeyen (oil-free) güneşten koruyucuları kullanın. Cildinize fazla parlak diyerek, yağı kurutmak için sert sabun, alkol, fırça, kese kullanmayın. Cilt temizliğini günde 2-3 kezden fazla yapmayın.
Karma Cilt; Kozmetik olarak T bölgesi ; yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert etkililerdir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulayacağınız nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir. Yağ içermeyen güneşten koruyucular kullanabilirsiniz.
Cilt Bakım Ürünlerinin İçeriklerinden Bazıları ve Güneşten Koruyucular: Kırışıklık ve güneş hasarını önleyen en etkili ürün güneşten koruyuculardır. UVB ve UVA ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan , güneşten koruyucu faktörü (SPF) 15 ve üzeri olan ürünler cildin yaşlı görünmesini önlemektedir . Düzenli olarak güneşten koruyucu kullanmak derin kırışıklıklar ve koyu lekelerin oluşmasını engellemektedir.
Tretinoin ve Türevleri
Güneşin zararlı etkilerinden olan yüzdeki ince kırışıklıklar, koyu lekeler veya kabalaşmaya karşı etkilidir. Cilt renginin açılmasına , yenilenmesine yardımcı olmaktadır.
AHA (Alfa Hidroksi Asitler) Şeker kamışı, elma, üzüm ve limon gibi bitki ve meyvelerde doğal olarak bulunan asitlerdir. Cilt üzerindeki ölü hücrelerin dökülmesi ve bu sayede daha düzgün , yumuşak, renk düzensizliği olmayan yeni bir cilde kavuşulması sağlanmaktadır. AHA aynı zamanda cildin üst tabakası altındaki bağ dokusunun daha iyi üretimini, su kaybının ve ince kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır.
Kaçınılması gereken içerikler Propilen glikol veya sorbital bilhassa hassas ciltlerde tercih edilmez. SLS (sodyum lauryl sülfat) ve SLES(sodyum lauret sülfat) gibi sürfaktanlar şampuan, dişmacunu , traş kremi, kurutemizleme deterjanları bulaşık sabununda ve birçok endüstriyel temizlik maddesinde bulunur . Etki mekanizması nedeniyle duruladığınızı zannetseniz bile uzun süre saç ve derinizde kalıp yağ , nem ve amino asitleri söker atar. Ciltte kuruluk, kabalaşma ve yeni kıl ve deri oluşumunu bozar.

Duyduklarım, yaptığım araştırma ve uzman bir psikologdan aldığım görüş, kadınların ve erkeklerin iyilik algısının farkını da çok güzel ortaya çıkarıyor. Kadınlar, rahatlamak için vücut bakım ürünlerini tercih ederken; erkekler, güçlerine güç katmak için beslenme ve kişisel bakım ürünlerini tercih ediyorlar.

Türkiye”deki birçok o telde SPA merkezlerini kuran ve birçok enstitü tarafından kullanılan profesyonel ürünleri getiren Juventa Kozmetik Genel Müdürü Pelin Hanım ile yaptığımız görüşmede güzel bir vücuda sahip olmak için, uyku kalitesinin, dengeli beslenmenin çok önemli olduğunu ve yediğimiz her şeyin cildimize yansıdığını öğrendim.

Sonuç olarak derinin altında bir sorun varsa kozmetik ya da cilt bakımı ürünleri ile sadece cildin yüzeyi anlık ya da bir süre için tedavi edilebiliyor. Kalıcı çözüm yaşamak istiyorsanız, güzellik uzmanınızın sizi yönlendireceği bir doktora görünmenizde fayda var. Yoksa bir sürü para ve zaman kaybetmeniz içten bile değil. Burada biz tüketicilere düşen görev, ağırlıklı olarak içinde yan etki yapacak kimyasalları minimum seviyede barındıran, doğala en yakın ya da organik ürünleri tercih etmek ve cilt temizliğini ihmal etmemek.

Sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir tene sahip olmak için uzmanların tavsiyesi önce vücuttaki ölü derinin atılması yönünde. Bu işleme peeling deniyor. Bu işlem sayesinde hem ölü deriler atılmış oluyor hem de kan dolaşımı hızlandığı için daha canlı ve sağlıklı bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu görünümü korumak isteyenlere peelingi düzenli yapması öneriliyor. Özellikle 35 yaş öncesinde cilt kendisini 25-28 gün arasında yenilerken bu süreç, yaş ilerledikçe gittikçe yavaşlıyor. Yine uzmanlar her banyo esnasında olmasa bile; ayda 2 ya da 3 kez peeling yapmanızı ve bu işlemi nemlendirici losyon, krem ya da vücut yağlarından biriyle tamamlamanızı, cildinizin nem dengesinin korunması için tavsiye ediyor. Ben de sizin için doğal bakım ürünlerinin satıldığı mağazaları turladım.

Banyomuzda neler olmalı?
Lif, banyo eldiveni, banyo yastığı, doğal sünger, kese, vücut fırçaları, ponza taşı, peştamal, peştamal bornozlar, pike bornoz ve terlikler, organik sabun, vücut kremleri, losyonlar.

Sapmaz Sabun nam-ı diğer More Than Soap
Eğer bir yere sabun dünyası denilecekse işte burası tam böyle bir yer. Neredeyse 100”e yakın organik sabun çeşidi, banyo sütleri, banyo tuzları, masaj barları, aromatik SPA tabletleri, köpüklü banyo bombaları, katı kremleri, peeling çeşitleri, masaj yağları ile ne ararsanız arayın hemen hemen her şey burada. Şirket aynı zamanda Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin yetkili distribütörü.

Yakın bir zamanda aynı lisansla bu ürünler Türkiye”de de üretilmeye başlanacak. Sabunlar içinde deniz, mango yağı, kadife çiçeği, orkide-yasemin, çilek-yoğurt, ti tree-deniz yosunu en çok satılan çeşitler.

Benim favorim ise deniz, Türk gülü ve pembe greyfurt. Genelde saçlarında boya olan bayanlar sabununu boyayı bozacağı için pek tercih etmezler. Oysa Kastil Sabun grubu özellikle şampuan gibi. Özellikle sade ve biberiyeli bir sabun hem besliyor hem de saçı canlandırıyor.

cilt bakımı ürünleri, cilt bakım ürünleri, bakım ürünleri,

İlginizi çekebilir

et benleri neden olur

et benleri neden olur, Et Benleriyle İlgili Önemli Bilgiler İnsanlarda et beninin niçin çıktığı bilinmemektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir