Anasayfa / Bakım / Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Cilt kuruluğunu önlemenin yollarını öğrenmek için sitemizi takip edebilirsiniz.

Özellikle kış aylarında baş gösteren cilt kuruluğu insanları ciddi bir şekilde rahatsız etmektedir. Kış aylarında oluşan nem kaybı, terlemedeki azalma cilt kuruluğuna sebep olmaktadır.

Cilt kuruluğu önemsenmediği taktirde egzamaya yol açmaktadır. Bunun gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için cilt kuruluğunun ilerlediği noktalarda mutlaka bir dermatologa başvurulmalıdır. Cilt kuruluğunu gidermek için önerilerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

– Kış mevsimine girilmeden önce mutlaka bir dermatologa başvurularak cilt muayenesi yapılmalı ve uygulanacak yöntem gözden geçirilmelidir.

cilt kuruluğu

– Sık sık yıkanan kişilerin yıkanma alışkanlıklarını değiştirmeleri, yıkanma sayısını azaltmaları, aşırı sıcak su ile yıkanmamaları gerekmektedir. Banyo sırasında kullanılan ürünlerin doğru seçimler olup olmadığına dermatolog ile yapılan görüşme sonucunda karar verilmelidir.

– Banyo işleminden sonra cilt tamamen kurumadan, henüz nemli iken cilt tipine uygun nemlendiriciler uygulanmalıdır.

– Bulunduğunuz ortamda ısınma işlemi kalorifer ile yapılıyor ise mutlaka üstüne bir su kabı koyarak havadaki nem oranının yok olması önlemelidir.

– Su tüketimi bol miktarda yapılmalıdır.

– Cilt kuruluğunu önlediği bilinen fındık, fıstık,kuru üzüm gibi gıdalar tüketilmelidir.

KISA DUŞ ALIN

Sık duş almak vücut hijyeni için gerekli olsa da; uzun süren, banyo köpükleriyle yapılan ve çok sıcak suyla alınan duşlar deri kuruluğunu arttırır. Bu nedenle banyo ve duş süresi kısa tutulmalı, duştan çıktıktan sonra mutlaka cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalı.

YAĞLI SABUN KULLANIN

Sabunlar deriyi kuruttuğundan pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

KİMYASALLARDAN KORUNUN

Sık deterjan, aseton ve kimyasallarla temastan kaçınılmalıdır.

ÇOK DAR GİYİNMEYİN

Çok dar giysiler sürtünmeye bağlı deride kuruluk ve iritasyona neden olabileceğinden kıyafet şeçimine dikkat edilmelidir.

OFİSİ NEMLENDİRİN

Özellikle ofis ortamında çalışanlar, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.

Cilt kuruluğu ciddi bir rahatsızlık olmasa da, sıkıntı yaratır. Çözüm önerileri pudra.com’da!

Rasgele kremler seçmek yerine bir uzmanın önerisiyle deri tipinize ve şikayetlerinize uygun nemlendiriciler kullanın. En önemlisi de cilt kuruluğuna neden olan farktörlerden korunun. Örneğin; kısa banyolar yapın, banyodan sonra mutlaka nemlendirici ve yağlarınızı sürün, güneşten, soğuktan ve kimyasallardan uzak durun!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kumbasar; cilt kuruluğuyla ilgili bilgiler verdi:

Cildi kuruyan biri, kuru ciltler için olan ürünleri mi almalı, yoksa öncesinde dermatologa mı başvurmalı?
Cilt kuruluğu olan kişiler mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalılar. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken, belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çok sayıda ve markada nemlendirici olduğundan rastgele bir nemlendirici kullanımı doğru değildir. Hastanın deri tipine ve şikayetlerine uygun nemlendiriciler önerilmelidir.

Cildi kuru olanlar ne tür kozmetik ürünler kullanmalı?
Kuru cilt problemi olan lar yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz deriyi daha yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler. Deride iritasyon problemi olmayan kişiler ise üre ihtiva eden kozmetik nemlediricilerden fayda görebilirler. Banyo sonunda kullanılan vücut yağları derinin nem kaybını engeller. Bu tip kozmetik ürünlerin de oldukça faydası vardır.

Soğuk-sıcak hava, mevsimler, güneş, sauna, hamam, kese ve vücut peelingi cildi nasıl etkiler?
Kuru deri, stratum korneum tabakasının nem içeriğinin azalmasıdır. Sıcağa ve soğuğa maruz kalan ciltte transepidermal su kaybı artar ve bu artış cildin kurumasına neden olur. Ayrıca kış mevsimi de cilt kuruluğuna neden olur. Dönemsel kuruluk dendiğinde ‘kış kaşıntısı’ olarak da bilinen soğuğa bağlı kserosis akla gelir. Kış aylarında düşük neme bağlı olarak gelişen bu tablodan korunmak için mutlaka koruyucu giysiler giyilmeli, nemlendiriciler kullanılmalıdır. Güneş de, hem ısı hem de ışın etkisiyle derinin nem kaybına neden olur. Kozmetik açıdan kaba ve kuru bir deri görüntüsüne mahkum olmamak için yaz ve kış ayları boyunca güneş koruyucu ürünler kullanmak gerekir. Güneş koruyucular deri hasarını ve derinin kurumasını engeller. Suyla sık temasta bulunmak derinin nem kaybına neden olduğundan, kişilerin çok sık kese ve peeling uygulamaları yaptırması da sakıncalıdır. Kese ve peeling sırasında deride oluşan sürtünmeye bağlı iritasyon, kuruluğun şiddetini daha da artırır.

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?
Soğukta eldiven takın: Özellikle sonbahar ve kış aylarında düşük nem oranına bağlı olarak daha sık deri kuruluğu gelişir. Soğuk havalarda açıkta kalan bölgeleri, özellikle ellerimizi eldivenle korumamız gerekir.
Kısa duş alın: Sık duş almak vücut hijyeni için gerekli olsa da; uzun süren, banyo köpükleriyle yapılan ve çok sıcak suyla alınan duşlar deri kuruluğunu arttırır. Bu nedenle banyo ve duş süresi kısa tutulmalı, duştan çıktıktan sonra mutlaka cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalı.
Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan pH’ı 5.5 sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.
Kimyasallardan korunun: Sık deterjan, aseton ve kimyasallarla temastan kaçınılmalıdır.
Çok dar giyinmeyin: Çok dar giysiler sürtünmeye bağlı deride kuruluk ve iritasyona neden olabileceğinden kıyafet şeçimine dikkat edilmelidir.
Ofisi nemlendirin: Özellikle ofis ortamında anlar, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.

Cildin kurumaması için beslenmede nelere dikkat edilmeli?
Yaz aylarında terlemeye bağlı kişilerde oluşan susuzluk hissi, su içilmesi için kişiyi uyarır; fakat kış aylarında genellikle su tüketimi azalır. Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bol su tüketimidir. Sadece suyla değil, bitki çayları ya da meyve sularından da gerekli sıvı ihtiyacı karşılanabilir. Ayrıca su dışında yediğimiz besinler de cilt kuruluğuna etki eder. Hızla oluşan kilo kayıpları, dengesiz beslenme deride kuruluğa neden olur. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi cilt sağlımız için gereklidir. Doymamış yağ asitlerinden (sıvı yağ) zengin beslenme de cilt kuruluğunu önlemede fayda sağlar. Yemeklerde yeterli miktarda sıvı yağ tüketmekte fayda var.

İlginizi çekebilir

et benleri neden olur

et benleri neden olur, Et Benleriyle İlgili Önemli Bilgiler İnsanlarda et beninin niçin çıktığı bilinmemektedir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir