Anasayfa / Çocuk / Çocuklar Televizyondan Uzak Tutulmalı

Çocuklar Televizyondan Uzak Tutulmalı

Çocuklar Televizyondan Uzak Tutulmalı

Birçok anne ve baba yaramazlık yapan veya işine engel olduğu gerekçesiyle çocuğunu televizyon karşısına oturtuyor. Bu son derece yanlış. 3 yaşından küçük çocukların televizyon izlemesi oldukça sakıncalı. Çocuklar televizyondan uzak tutulmalı. Televizyon karşına oturtmak yerine onunla ilgilenmelisiniz. Çünkü sürekli televizyon karşısına oturan çocuk sorumsuz, yaratıcılığı olmayan ve ilerde asosyal bir çocuk olabilmektedir.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir; televizyon izlemenin çocuk üzerindeki etkileriyle ilgili şu bilgileri verdi:

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda, televizyon izleyen çocukların izlemeyen çocuklara göre beyin gelişimleri geri kaldığı gözlenmiştir. Televizyonun, 2 yaş altındaki çocukların konuşmasında ciddi sorunlar yaratarak dikkat dağınıklığı, konuşma bozukluğu, iletişimsizlik ve içine kapanıklılık meydana getirdiği de uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Çocuğunuza yemek yedirirken dikkatini dağıtmak için televizyonu açmak doğru bir davranış değil. Aynı zamanda çocuğunuz oyun oynarken arka planda televizyonun çalışmasıda uygun bir davranış değildir.

Çocuğunuzla zaman geçirip ona masal okuyun

Çocuğunuza 3 yaşına kadar televizyon izletmeyin. Bunun yerine onunla oyunlar oynayıp masal okuyun. Çocuğunuzun beyin gelişiminde bir sorun olsun istemiyorsanız ona olan yaklaşımınıza, davranışınıza ve ilginize dikkat etmelisiniz. Çocukla konuşma, ona masallar anlatma, oyunlar oynama, birlikte parka gitme gibi yapabileceğiniz bir çok faaliyet varken neden televizyon izletesiniz ki?

Eğitim programlarını izletin

Televizyon yasağı sadece3 yaşına kadar geçerli değil. Daha sonrasında da sadece eğitim amaçlı programları izletin. Çocuğunuzu, yanlış bilgileneceği sakıncalı programları izlemesinden uzak tutun.

İlginizi çekebilir

Boy Uzatma

Boy Uzatma Boy uzatma yöntemleri, egzersizleri ve daha birçok bilgi için sitemizi takip edebilirsiniz. Türkiye’de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir