Anasayfa / Çocuk / Çocuklara Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırma

Yemek yeme alışkanlığı emzirme döneminden başlayan bir durumdur. Çocuklara yemek yeme alışkanlığı bu dönemden başlar ve katı gıdalara giriş başladıktan sonra bu süreç hız kazanır. İşte size çocuklara yemek yeme alışkanlığı kazandırma yolları.

Yiyecek görünce başını çeviren, sadece sevdiği yemekleri yemekte ısrar eden bir çocuğunuz varsa ve ne yapacağınızı şaşırdıysanız, E-Bebek dergisinin önerilerine kulak verin… Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, çocuklarınız ancak yemek vaktinde sofraya konan yiyecekleri yiyebileceklerini bilmeliler. Yemeği beğenmezlerse, önemli olmadığını söyleyin ama kahvaltıya kadar başka bir şey yiyemeyeceklerini de hatırlatın.

Bir iki öğün atlamakla çocuğunuz hasta olmaz. Ebeveyn olarak bu duruma soğukkanlı yaklaşmakta zorlanabilirsiniz, ama unutmayın, çocuğunuzun hayat boyu sahip olacağı beslenme alışkanlığı ve dolayısıyla sağlığı sizin bugün yapacağınız seçimlerde saklı.

* Çocukların ağız tadı gerçekten iyidir ve lezzetli yemekleri severler. Sade makarnadan başka bir şey yemeyen çocuk için de durum aynıdır. Yaptığınız her türlü yemeğe sağlıkla birlikte lezzet de kattığınızdan emin olun. Bir yaşındaki çocukların dahi yiyeceklerine sarımsak ekleyebilirsiniz. Sarımsak, hem yemeklere kattığı lezzet hem de sağlığa yararı açısından atlanmaması gereken bir unsurdur.

* Yiyeceklere baharat, farklı peynirler gibi keskin lezzetler katmaktan kaçının. Misafir ağırlamak için neyi nasıl pişiriyorsanız, aileniz için de aynı şeyleri aynı şekilde pişirin. Ne kadar özenle yemekler hazırladığınızı ilk fark eden, tabağını silip süpüren çocuğunuz olacaktır.

* Sebze, annelerin yemek konusundaki en büyük ve en zorlu hedefidir. Çocukların nadiren lezzetli bulduğu, yemek için can attığı bir besin grubudur. Ayrıca, çocuğunuz bir kez bu yiyecekleri ısrarla yedirmeye çalıştığınızı fark ettiğinde, size karşı eline koz geçmiş oluyor: Yemeyi reddederek koşulları kontrol edebilme gücü!

* Bu yüzden, sebzeleri tek başına yedirmeye çalışmak yerine, çok sevdiği yiyeceklerin içine katarak farklı mönüler hazırlayın. Örneğin patlıcanı küçük dilimler halinde keserek ve iyice pişirerek hemen her türlü makarna sosunun içine katabilir, çocuğunuza hissettirmeden yedirebilirsiniz.
* Aynı şekilde kabak ve domates de önemli sos malzemeleridir. Pilavları da havuç ve bezelyeyle pişirebilir, bolca tüketmesini sağlayabilirsiniz.

* Çocuğu yemek yememekte direnen annebabalar, genellikle ısrar yoluna giderler. Oysa çocuk, ihtiyaç duyduğundan ya da istediğinden daha fazla yemek yemeye zorlanmamalıdır.

* Zorlandığı sürece, reddetmeye devam eder. Sofraya oturmadan önce atıştırmasına izin vermeyin. Sofrada da bırakın istediği kadar yesin. Bilincinde olmasak da, herkes kendi bedeninin ihtiyacını bilir. Çocuklar da doğdukları andan itibaren ne kadar yiyeceğin kendileri için yeterli olduğu konusunda içsel bir dengeye sahiptirler.

Çocuğunuza yemek yediremediğiniz için kendinizi suçlu hissetmenize gerek yok. Çocuğunuz tabağındaki yemeği yemeyi inatla reddediyor ve bu tavrı sıklıkla tekrarlıyorsa, aşağıdaki gibi bazı geleneksel yöntemleri deneyebilirsiniz:

* Yüzyıllardır esrarengiz bir şekilde işe yaramaya devam eden cümle: “Tavuğunu yemeyeceksin galiba. Kardeşine vereyim bari…”

* “Yemeğini yemezsen sana dondurma veremeyeceğim. Halbuki biz hepimiz yemeğimizi bitirince dondurma yiyeceğiz. Hem de çikolatalı

*Her gece, ailedeki herkesin bir arada yemek yediği bir düzen oluşturmanız, çocukların yemek alışkanlığı kazanmalarını sağlar. Böylece hem düzenli yemek yemeye hem de diğerleri ile aynı yemekleri yemeye kolay alışırlar.

* Yemeğini bitiren tabii ki masadan kalkabilir, ancak etrafta dolaşıp oyun oynayarak, yemeğe devam edenlerin ilgisini dağıtmadığından emin olun.

* Yemek sırasında televizyon izlemeyin. Çoğu ebeveyn, çocuklarına, fark etmeden yemek yerken televizyon izleme alışkanlığı edindiriyor. Çocuğunuzun yemek yemesini kolaylaştırdığı için işinize gelse de, yapılan araştırmalar; obezite sorunu yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunun yemeklerini televizyon karşısında yediklerini gösteriyor.

Püf Noktaları

?Çocuğunuzu sütten kestikten sonra da kendi beslenmenize dikkat etmelisiniz çünkü çocuğunuz için bir örnek olmaya devam edeceksiniz.
?Başından itibaren, çocuğunuza lokmalarını çok çiğnemesi gerektiğini anlatmalısınız, ya da en azından biraz ağzında bekletmesi gerektiğini bilmeli. Çocuğuna yemeğini hızlı yemesini söyleyen ebeveynler çocukta yeme problemi oluşmasına neden olabilir. Çocukların mideleri henüz küçük olduğu için onları besleyici ve küçük öğünlerle sık sık beslemek daha mantıklıdır.
?Yemek saatlerine olumlu yaklaşımlar geliştirin.
?Sadece siz sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için çocuğunuzu yemek yemeye zorlamayın. Çocukların gün içinde iştahlarını kaybetmeleri normaldir.
?Çocuğunuz büyüdükçe yemek hazırlarken onun da yardımcı olmasına izin verin. Böylece ilgisi ve yaratıcılığı gelişecektir.
?Çocuğunuza; “yemeğini güzelce yersen sonra tatlı yiyebilirsin” gibi rüşvet tekliflerinde bulunmayın. Ya da tam tersi “tabağındaki yemek bitmezse tatlı yiyemezsin” diyerek onu cezalandırmayın. Bu tür yaklaşımlar ileriki hayatında yemek yeme alışkanlığını olumsuz yönde etkileyebilir.
?Çocuğunuz bir yemeği ilk kez tadacaksa önce küçük bir parça verin. Eğer çocuğunuz yemek istemezse sinirlenmeyin ve bir dahaki sefere daha küçük bir parça verin. Belki de bu sefer beğenir.
?Ailenize ve arkadaşlarınızı, çocuğunuza abur cubur yedirmemesi konusunda kesin bir dille uyarın. Bu tür yiyeceklerle tanışması kaçınılmaz ama, atıştırmaları ne kadar sağlıklı olursa çocuğunuz için o kadar iyi olur.
?Midelerini çok zorlamamak için, 12 ayın altındaki bebekler için tuz kullanmayın. Sebzelerde doğal haliyle onlar için yeterli miktarda tuz bulunur. Eğer hazır mama kullanıyorsanız içeriğindeki tuz ve sodyum oranına mutlaka dikkat edin.
?Rafine tatlandırıcı, fruktoz (meyve şekeri) ve beyaz şeker kullanmaktan kaçının.
?18 aydan küçük bebeklere saf bal tükettirmeyiniz. Saf bal bazen küçük miktarda gıda zehirlenmesine neden olan maddeler içerir.
?Diyetlerin insan davranışını etkilediği yaygın olarak kabul edilen bir gerçektir. Çocuklarsa küçük yaşlardan itibaren dengeli bir şekilde beslenmeye alıştırılmalıdır. Örneğin fazla miktarda kırmızı et tüketen çocuklar genellikle agresif ve duygusal anlamda stresli olabilirler.

İyi beslenme alışkanlığı kazandırmada aile bireylerinin çocuğa ve birbirlerine davranışlarının uyumlu, ölçülü, tutarlı olması önemli rol oynamaktadır. Aile bireylerinin tutum ve davranışlarının ölçüsüz ve dengesiz olması, çocuğun ruhsal durumunun değerlendirilememesi, eğitim düzeyinin düşük olması, değer yargılarının gerçekçi olmaması, bireyler arasındaki uyumsuzluklar alışkanlıkların devamlılığında ve kazanılmasında sorunlar yaratmaktadır.

Çocuğa sağlıklı beslenme, kişisel bakım ve temizlik kurallarına uyma, günlük yaşantının olağan bir parçası olarak benimsetilmeli; bu konularda aile büyükleri öğüt vermekten çok örnek davranışlarda bulunmaya özen göstermelidir. Bütün bu durumları göz önüne alarak çocuğa iyi bir yemek yeme alışkanlığının verilebilmesi için ailelere şu hususlara dikkat etmeleri önerilmektedir:

Çocuk rahat ve dinlenmiş olarak sofraya oturtulmalıdır. Böylece yemek yerken yorulmaz.

Çocuğun kullanacağı kaşık ve çatal çocuğun eline ve ağzına uygun büyüklükte olmalı, oturuş yüksekliği masaya göre ayarlanmalıdır.

Yemeğini kendisinin yemesi beklenmeli, yemek yerken yetişkinler kadar becerikli olması beklenmemeli, üstüne ve etrafına dökmesini önlemek için koruyucu önlük ve örtü kullanılmalıdır.

Yemek zamanında neşeli ve mutlu bir atmosfer yaratarak bu saatlerin çocuğu mutlu yapan saatler olması sağlanmalıdır.

Yemeklerdeki porsiyon miktarları küçük olmalı ve çocuğun ihtiyacı olduğunda yardım edilmelidir.

Çocuğun yemek seçmesini önlemek için 0-1 yaş döneminde çocuk değişik tattaki ek besinlere alıştırılmalıdır.

Genelde alması gereken ek besinler üç öğünde verilmeli, gerekirse ikindi vakti meyve ve meyve suyu, yatarken de süt içirilmelidir. Yemek aralarında şekerlemeler, kola, pasta, bisküvi ve kurabiye verilmesi yanlıştır.

Eğer ailenin yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni varsa çocuk için özel yemek hazırlamak gerekmemektedir. Yalnız çocuğun dişleri tamamlanmadığı için çiğnenmesi güç yiyeceklerin yumuşak bir duruma getirilmesi gerekir. Ayrıca yemeklere ilave olarak çocuğa biraz süt, muhallebi veya yoğurt verilmelidir.

İlginizi çekebilir

Boy Uzatma

Boy Uzatma Boy uzatma yöntemleri, egzersizleri ve daha birçok bilgi için sitemizi takip edebilirsiniz. Türkiye’de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir