Anasayfa / Ağız Diş / Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir

Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir

Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir

Ağız, Diş sağlığı ve çürük diş nasıl tedavi edilir, çürük tedavisi ile ilgili bilmek istediklerinizi sitemizden bulabilirsiniz.

Diş çürüğünün 3 etkeni vardır.

Bakteri plağı
Karbonhidratlı gıdalar
Dişin ve çürüğün yapısı gibi bünyesel etkenler

Çürük Nasıl Anlaşılır?

Çürük, diş hekimlerinin kavite olarak adlandırdıkları koyu renkli oyuklar şeklinde görülürler.Bazen çürük,ara yüzeylerde oluşabilir ve bu diş hekimi tarafından sond denen el aleti yada röntgen cihazı ile teşhis edilebilir.
Çürükler genellikle dişin çiğneyici yüzeyinde yada fırçanın ulaşamadığı ara yüzeylerde görülür.
Diş hekimine hasta genellikle ağrı,soğuk ve ya sıcak hassasiyeti tatlı-eşki yediğindeki duyduğu ağrılarla gelir.Ancak ileri çürüklerde gece uykudan uyandıran ve hiç geçmeyen ağrılar görülebilir.

Çürük Tedavisi

Çürük Nasıl Tedavi Edilir?

Çürük,diş hekimi tarafından tespit edildikten sonra çürük temizlenir ve çürüğün derinliğine göre dolgu yapılarak yada ileri boyuttaysa yani çürük dişin sinirine(pulpaya) ulaşmışsa kanal tedavisi yapılarak tedavi edilmektedir.Bu işlemler sırasında anestezi yapıldığı için hiçbir şekilde ağrı hissedilmez.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Dişlerin düzenli olarak en az günde 2 defa (sabah ve akşam yatmadan önce) fırçalanması ve ara yüzeylerin temizliği için diş ipi kullanılması ile büyük oranda önlenir.Burada önemli olan ağızda gıda artığı bırakmadan etkin diş temizliği yapmak ve düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmektir.

Diş çürüğünün ilk belirtisi ,çiğneyici yüzeydeki çukurculardan ve dişlerin birbirine bakan yüzeylerinden başlar. Belirtiler ortadan kaldırılmadığı takdirde çürük diş sinirine yavaş yavaş ilerleyerek ulaşır.

Diş çürüğü, çoğu kez bu yüzeylerde gıda birikimi ve ağız ortamında bulunan mikroplar sonucu oluşur

Diş çürüğüne sebep olan faktörler karbonhidratlar, şekerler ağızdaki mikroplar, bunların enzimleri ve diş yüzeyinin anatomik yapısıdır.
Çürük oluşumunu engellemek için ilk yapılması gereken şey, düzenli diş fırçalama ve diş ipi ile diş aralarının temizlenmesidir.

Küçük çocuklarda büyük azı dişlerinin çiğneyici yüzeyinde oluşabilecek çürükleri oluşmadan önlemek amacıyla Fissür Örtücü Fıssur Sealant denilen özel koruyucularla örtülerek korumaya almak mümkündür.

Çürük eğer erken dönemde tesbit edilirse,küçük bir dolgu ile ortadan kaldırılabilir. Ancak çürük ilerlemiş ve dişin sinirine ulaşmışsa, bu durumda kanal tedavisi yapılması zorunluluğu ortaya çıkar.Bazı durumlarda ihmal edilen çürük, diş kökünün etrafında iltihaplanmalara yol açabilir,bu da tedavinin uzamasına neden olur, hatta dişin kaybı bile söz konusu olabilir.

Altı aylık rutin kontrollerin çürüğün başlangıç aşamasında yakalanması açısından çok önemli olduğu unutulmamalı ve bu kontroller alışkanlık haline getirilmelidir.

Çürük nasıl tedavi edilir?

Diş çürüğünün kendiliğinden iyileşmediğini ve çürüyen yapının tamir olmadığını biliriz. Çürük tedavi edilmezse ilerler. Öyleyse, mutlaka çürük dişi doldurmak gerekir. Henüz diş özüne kadar ilerlememiş çürükler şöyle tedavi edilir:

1. Önce Çürük Temizlenir

Mine ve dentin çok sert yapılardır. Çürüğü temizlerken bu yapıların kaldırılması gerekir. Çürük, “frez” dediğimiz özel uçlarla temizlenir. Günümüzde çürük, elmas uçlu veya tungsten çeliğinden yapılmış frezlerle temizlenir. Bu frezler yüksek dönülü, hassas motorlara takılır. Bu motorların dönüşü dakikada 300.000’dir. Saniyede, (ya da 2 sayana kadar) kullanılan alet tam 5.000 devir yapar. Ayrıca dönme esnasında hiç titreşim de yoktur. Biraz ağrı olabilir. Çünkü, dentin yüzeyi biraz hassastır ve kişiden kişiye değişen şiddette ağrı duyulur. Bunun çaresi lokal anestezidir. Lokal anestezi ile hiç ağrı duymadan diş dolgusu yaptırılabilir.

2. Temizlenen Çürük Boşluğu Şekillendirilir

Diş doldurturken sadece çürüğün temizlenmez çürük etrafında bazı düzeltmeler de yapılır. Çürük boşluğunun genişletilmesi “kavite hazırlama” belirli kurallara göre biyomekanik ve yapısal (morfolojik) zorunluluktan dolayı yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir

aft nasıl geçer

aft nasıl geçer, Ağız ve Dil Ağrısının Nedenleri Pamukçuk. Dudaklarınızda, dişetlerinizde, yanaklarınızın içinde, dilinizde, damağınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir